W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu dzielnice.lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Dzielnica rury - napisy na czerownym i zielonym tle

Nasza Dzielnica

Dzielnica Rury

 • Rury – dzielnica Lublina w południowo-zachodniej części miasta. Rozwinęła się na wyżynnych terenach dawnych pól miejskich rozciągających się do Konopnicy. Od 23 lutego 2006 r. także dzielnica administracyjna miasta, która oprócz samych Rur, obejmuje również prawie całe osiedle LSM.
 • Pierwotna dzielnica Rury stanowiła południowo-zachodnią część miasta usytuowaną na terenach gruntów, na których na podstawie umowy z 1506 roku zostały przeprowadzone rury wodociągowe. Do końca XVIII wieku na wyżynnych terenach pól miejskich ciągnących się aż do wsi Konopnica znajdowały się jurydyki klasztorów, między innymi: brygidek, św. Ducha, jezuitów. Stąd też na dawnych mapach Lublina obszary opisane są jako Rury Brygidkowskie, Rury Jezuickie, Rury Bonifraterskie. Przez ten teren wiodły drogi w kierunku Kraśnika i Rzeszowa. Obszar Rur na początku XX wieku został wchłonięty przez zabudowę miejską. Do lat 60. XX wieku istniały na tym terenie zabudowania pofolwarczne, a na terenach wyżynnych, położonych w okolicach ulicy Nadbystrzyckiej rozwijało się cegielnictwo.

 

 

 

Kontakt - Rury

Baner Dzielnica Rury

Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Rury:
ul. I. Rzeckiego 10
20-637 Lublin

kontakt-ikony — kopia (2).jpg

 • Rada Dzielnicy rada@rury.lublin.eu
   
 • Przewodniczący Rady 
  dariusz.michalowski@rury.lublin.eu
 • Przewodniczący Zarządu
  michal.zacz@rury.lublin.eu

kontakt-ikony — kopia.jpg

 • Przewodniczący Rady Dzielnicy Rury
  Dariusz Michałowski
  tel. 600 044 564
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Rury 
  Michał Zacz
  tel. 662 029 942

R — kopia.png

Komunikaty - Rury