W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu dzielnice.lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.Zamknij

Widok na Stare Miasto

Drukuj stronę do PDF Nasza Dzielnica

Historia

Dzielnica Kośminek została przyłączona do miasta Lublin rozporządzeniem z dnia 15 października 1916 roku decyzją generała-gubernatora wojskowego p. Karola Kuka. W tym samym rozporządzeniu przyłączono do miasta szereg okolicznych miejscowości o łącznej powierzchni 1818,6 hektarów. Na skutek tego, obszar Lublina powiększył się do 2691 hektarów, czyli ponad trzykrotnie (z 8,7 km2 do 26,9 km2). 

W roku 2016 obchodziliśmy 100-lecia włączenia naszych dzielnic w granice administracyjne Miasta Lublin

Granicami obszaru Dzielnicy Kośminek to teren położony w dolinie rzeki Czerniejówki,  ul. Głuska. , Ul. Dr M. Majdanka, ul. Fabryczna - do rz. Czerniejówki.

Nazwa Dzielnicy wywodzi się od Michała Kośmińskiego, właściciela dóbr stanowiących dzisiejszej starej części - dzielnicy Kośminek. Wybudował on w roku 1861 r. młyn parowy mieszczący się między ulicą Długą, Garbarską i rzeką Czerniejówką. Obok młyna Kośmiński zamierzał założyć wzorcową osadę robotniczą, której założeniem było objęcie kilku zakładów przemysłowych, domy robotników, oficjalistów oraz park miejski. Planów tych nie udało się zrealizować z powodu bankructwa przemysłowca.

Kontakt - Kośminek

Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Kośminek:
ul. Bukowa 17,
20-353 Lublin

Adres do korespondencji:
Urząd Pocztowy Lublin,
Skr. Poczt. Nr 153,
20-374 Lublin

Kontakt

 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek - Tomasz Aftyka
  tomaszaftyka@wp.pl
 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy Kośminek - Joanna Jabłońska
  joanna.jablonska@kosminek.lublin.eu

Ważne numery telefonów:

 • Straż Miejska - 986
 • Zgłaszanie ulic do odśnieżania:
  81 466 57 89 (od 6 do 21)
 • Dzielnicowy:
  - 81 466 50 81 ()
 • Naczelnik Wydziału Dzielnicowych: Marek Łuka
 • Rzecznik Straży Miejskiej: Robert Gogola - 81 466 50 60

Komunikaty - Kośminek