W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu dzielnice.lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Widok na Stare Miasto

Nasza Dzielnica

Historia

Dzielnica Kośminek została przyłączona do miasta Lublin rozporządzeniem z dnia 15 października 1916 roku decyzją generała-gubernatora wojskowego p. Karola Kuka. W tym samym rozporządzeniu przyłączono do miasta szereg okolicznych miejscowości o łącznej powierzchni 1818,6 hektarów. Na skutek tego, obszar Lublina powiększył się do 2691 hektarów, czyli ponad trzykrotnie (z 8,7 km2 do 26,9 km2). 

W roku 2016 obchodziliśmy 100-lecia włączenia naszych dzielnic w granice administracyjne Miasta Lublin

Granicami obszaru Dzielnicy Kośminek to teren położony w dolinie rzeki Czerniejówki,  ul. Głuska. , Ul. Dr M. Majdanka, ul. Fabryczna - do rz. Czerniejówki.

Nazwa Dzielnicy wywodzi się od Michała Kośmińskiego, właściciela dóbr stanowiących dzisiejszej starej części - dzielnicy Kośminek. Wybudował on w roku 1861 r. młyn parowy mieszczący się między ulicą Długą, Garbarską i rzeką Czerniejówką. Obok młyna Kośmiński zamierzał założyć wzorcową osadę robotniczą, której założeniem było objęcie kilku zakładów przemysłowych, domy robotników, oficjalistów oraz park miejski. Planów tych nie udało się zrealizować z powodu bankructwa przemysłowca.

Kontakt - Kośminek

Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Kośminek:
ul. Bukowa 17,
20-353 Lublin

tel. (81) 466 59 60

rada@kosminek.lublin.eu

 

Kontakt:

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy Kośminek - Beata Suwała, bsuwala01@gmail.com
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kośminek - Jacek Krzyżanowski, jacek_krzyzanowski@o2.pl

Ważne numery telefonów:

  • Straż Miejska - 986
  • Zgłaszanie ulic do odśnieżania:
    81 466 57 89 (od 6 do 21)

Komunikaty - Kośminek