W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu dzielnice.lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.

panorama Rada Dzielnicy Szerokie

Sprawy dzielnicy

Spór o studium (7 sierpnia 2017)

Lubelski ratusz przygotował studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, który został wyłożony w okresie o 7 czerwca do 12 lipca b.r. Studium jest bardzo ważne z punktu widzenia dzielnicy Szerokie ze względu na brak planu zagospodarowania sporej części naszej dzielnicy, która powstrzymuje jej rozwój i blokuje możliwość zabudowywania działek. Jednak wyłożone studium budzi ożywioną dyskusję z powodu wielu kontrowersji w nim zamieszczonych. Poniżej jako załączniki prezentujemy Państwu dwa punkty widzenia. Pierwszy dokument zawiera uwagi Rady Przestrzeni Kultury do studium. w formie Drugi to wypowiedź prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, która została opublikowana na jego facebookowym profilu. Zachęcamy Państwa do lektury.

Do pobrania

Grube nieporozumienie

W 2015 roku naszej dzielnicy się wprowadzić do grona zwycięskich projektów w budżecie obywatelskim, który autorzy nazwali "Sąsiedzki Ogród". W zamierzeniu miało to być miejsce integracji mieszkańców: plac zabaw dla dzieci oraz kącik dla seniorów. Wszystko w otoczeniu zieleni. Zakątek miał miał być otoczony krzewami i drzewami, a cały teren obsiany trawą.

Pierwszym powodem do niepokoju była przeciągająca się realizacja projektu. Rok 2016 mijał, a inwestycja nie była wykonana. mało tego osoba odpowiedzialna za projekt w Dziale Inwestycji Urzędu Miejskiego wyrzucała z projektu kolejne elementy, gubiąc tak naprawdę ideę budżetu obywatelskiego. Na szczęście osobę prowadzącą projekt zmieniono i wrócono do pierwotnej koncepcji inwestycji. Rok zmarnowany, ale przynajmniej wydawało się, że wywalczyliśmy swoje.

Wreszcie w czerwcu 2017 roku "Ogród Sąsiedzki" powstał w pobliżu ulicy Wygon. Niby są powody do radości: jest tyrolka, tor przeszkód, zjeżdzalnia, statek, kącik seniora oraz parking dla rowerów. Ale proszę tylko spojrzeć na zamieszczone zdjęcia, a gwarantuję, że entuzjazm zostanie ostudzony. Wszystko dosłownie tonie w chwastach i wygląda jakby plac zabaw został wybudowany nie w tym roku, ale gdzieś u schyłku PRL-u. Rower da się zaparkować - owszem, jeśli Państwo przyjechaliby z maczetą. Po dwóch dniach solidnych deszczów na niższej części sąsiedzkiego ogrodu powstało malownicze jeziorko - do statku można dostać się, o ironio, tylko wpław. Żadnego odwodnienia, a przecież wiadomo jak wygląda ukształtowanie terenu w tym miejscu. Kącik do seniora to dwie ławki - ktoś próbował utwardzić pod nimi podłoże, ale albo zabrakło mu materiału, albo drobne kamyki zostały wymyte. Obok toru przeszkód jest jakiś wyasfaltowany plac - do czego ma służyć jest jedną wielką zagadką. Nie mówiąc już o tym, że o wszelkich nasadzeniach, czy posianiu trawy zapomniano. Zapomniano również o jakimś utwardzonym dojściu.

Naprawdę wielka szkoda, że tak potraktowano inwestycję z budżetu obywatelskiego. Jak potem zachęcać ludzi do głosowania na projekty, jeśli mogą powstawać takie potworki? I wygląda na to, że poprawiać będzie musiała Rada Dzielnicy z rezerwy celowej. Pewnie dlatego, że nie mamy już na co wydawać środków.

Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu (3 marca 2017)

Przetarg na budowę przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino do węzła Sławin wygrała firma Budimex. Termin oddania blisko tysiąc trzystumetrowego odcinka do użytku przypada na kwiecień 2018 roku. To rok i dwa miesiące, dlatego bardzo szybko przystąpiono do prac przygotowawczych, które między innymi obejmują wycinkę drzew.

20 lutego b.r. mieszkanka naszego osiedla, pani Michalina, zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc. Jej ojciec jest właścicielem działki przy ulicy Wojciechowskiej, która w części zostanie przeznaczona pod budowę nowej ulicy. Pani Michalina dysponuje decyzją ZRiD wydaną jeszcze w zeszłym roku. Pozostała część działki (również około 2 tys. metrów kwadratowych) miała zostać w dalszym ciągu własnością ojca pani Michaliny. Sprawa wydawała się oczywista – na miejsce przybył rzeczoznawca i wycenił odszkodowanie za połowę działki. Teoretycznie można spać spokojnie: na papierze zostało wszystko uzgodnione.

Jednak rzeczywistość okazała się bardzo brutalna. 20 lutego b.r. pani Michalina odkryła na działce przy ulicy Wojciechowskiej makabryczny widok. Kłódka została przecięta, wycięto wszystkie drzewa i krzewy, podeptano kwiaty i byliny. Ocalało jedynie oczko wodne - pewnie dlatego, że w tym przypadku piła była bezużyteczna. Cała działka wyglądała jak po przejściu kataklizmu, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Reasumując, usunięto wszystkie rośliny nawet na tej części, do której nikt nie miał prawa wchodzić. Najbardziej panią Michalinę boli strata siedemdziesięcioletniego modrzewia, posadzonego jeszcze przez jej pradziadka. Nikt nie uprzedził właścicieli działki, że będzie wycinka, nikt nie dokonał obmiarów geodezyjnych. Po prostu podwykonawca wtargnął bezprawnie na teren prywatny i niczym szalony pilarz ściął wszystko co mu się pod rękę nawinęło. Szybko, żeby mieć z głowy i wykonać następną robotę.

Tytuł artykułu zaczerpnięto od słów jednego z bohaterów filmu animowanego pod tytułem „Madagaskar 2”. Może ktoś powie, że to niepoważne, ale wydaje mi się, że cytat doskonale oddaje wyżej opisaną sytuację. Termin zakończenia inwestycji powoduje niezdrowy pośpiech, który skutkuje brakiem zdrowego rozsądku. Szaleńcza gonitwa z czasem spowodowała naruszenie podstawowej zasady w państwie prawa: nietykalności własności prywatnej. Pośpiech przesłonił dobre obyczaje (powiadomienie właściciela działki), nie pozwolił zachować procedur (brak obmiarów geodezyjnych) i stał się usprawiedliwieniem do zlekceważenia prawa (ktoś kto dopuścił się ścięcia drzew nie zapoznał się z decyzją ZRiD-u).

Pani Michalina zgłosiła bezprawne wtargnięcie na teren prywatny policji. Śledztwo jest w toku i na razie nie wiadomo, kto będzie odpowiadał za złamanie przepisów. Na zebraniu w sprawie budowy przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino w dniu 22 lutego b.r. przedstawiciel Budimexu zapytany przez radnych z naszej dzielnicy stwierdził, że nawalił podwykonawca. Dla pani Michaliny to marne pocieszenie – będzie się domagała odszkodowania i przywrócenia stanu roślinności w takim stopniu jaki jest on możliwy. Jednak drzewo zasadzone przez pradziadka leży teraz ścięte na ziemi. Symbol historii rodzinnej padł ofiarą niewytłumaczalnej bezmyślności.

Impreza integracyjna 2016 (12 czerwca 2016)

Podobnie jak trzy lata temu tak i w tym roku na działce u zbiegu ulic Sławin i Strumykowej odbył się festyn zorganizowany przez Radę Dzielnicy Szerokie. Środki uzyskaliśmy od Urzędu Miasta Lublin

Zabawę  poprowadziła sprawdzona firma Prima P.P.H.U. Leszek Gęca, a wśród występujących znalazły się dzieci z przedszkola "U pana Kleksa" z ulicy Sławin 70 oraz młodzież z Ogniska Muzycznego "Mozart", które znajduje się dokładnie pod tym samym adresem co wcześniej wymienione przedszkole. Przez cztery godziny bawiły się zarówno dorośli i dzieci.

Chcieliśmy szczególnie serdecznie podziękować następującym osób, bez których zorganizowanie imprezy byłoby niemożliwe:

 • Pani Lucynie i Panu Włodzimierzowi Łozom za udostępnienie działki
 • Państwu Marii i Zdzisławowi Skałeckim za udostępnienie prądu
 • Państwu Wiesławie i Kazimierzowi Łozińskiemu za ufundowanie nagród dla uczestników konkursów
 • Urzędowi Miasta Lublin za ufundowanie nagród dla uczestników konkursów

Dziękujemy ponadto za pojawienie się na naszym festynie następującym osobom:

 • Wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Jarosławowi Pakule
 • Radnej z naszego okręgu wyborczego Monice Orzechowskiej
 • Radnemu Zbigniewowi Jurkowskiemu

Do zobaczenia (mamy nadzieję) już za rok.

Powiązane galerie:

Drugie spotkanie w sprawie Boh. Monte Cassino (28 luty 2016)

Krótka relacja ze spotkania jakie odbyło się 28 stycznia 2016 roku w siedzibie Rady Dzielnicy Szerokie z przedstawicielami Zarządu Dróg i Mostów oraz firmy EKKOM w sprawie projektu budowy przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Pytania od mieszkańców:

 1. Jaki będzie wpływ planowanych ekranów przy ulicy Bohaterów Monte Cassino na hałas z alei Solidarności, gdzie ekranów brakuje?
  EKKOM: Analiza hałasu dla obu dróg zostanie wykonana przy analizie porealizacyjnej dla ulicy Bohaterów Monte Cassino.
 2. Prośba o wyjaśnienie, czy poprzednie spotkanie w sprawie budowy przedłużenia Bohaterów Monte Cassino było konsultacja społeczną?
  EKKOM: To nie były konsultacja społeczne.
 3. Czy Nałęczowska będzie w przyszłości ulicą ślepą (na podstawie domniemanych informacji dewelopera budującego na terenie dawnej zajezdni Helenów)
  ZDiM: Nie można zaślepić drogi wojewódzkiej
 4. Jak będzie wyglądać komunikacja na ulicy Nałęczowskiej w czasie remontu?
  ZDiM: Prośba do Rady Dzielnicy o wystosowanie pisma w tej sprawie
 5. Czy ulica Nałęczowska będzie droga osiedlową?
  ZDiM: Nie będzie
 6. Jak będzie wyglądało wysiedlenie domu przy ul.Wojciechowskiej 25/9?
  ZDiM: Działka zostanie w całości wykupiona
 7. Czy istnieje jakaś koncepcja jak będzie wyglądał ruch na ulicy Nałęczowskiej w czasie budowy przedłużenia Boh. Monte Cassino?
  ZDiM: Po wykonaniu dokumentacji, otrzymaniu pozwolenia na budowę oraz rozstrzygnięciu przetargu, wyłoniony w nim wykonawca musi zadbać o rozplanowanie ruchu w czasie budowy.
 8. Dlaczego nie ma żadnych inwestycji, które mogłoby w części rozwiązać problem ruchu w czasie budowy?
  ZDiM: Odpowiedzialność za ruch spoczywa na wykonawcy.
 9. Dlaczego Nałęczowska poprowadzona na wiadukcie będzie miała tak małą szerokość jezdni?
  EKKOM: Wykonane zostały prognozy ruchu, które zakładały oddanie do ruchu zachodniej obwodnicy Lublina.
 10. Czy spotkanie dotyczy projektu czy koncepcji?
  EKKOM: Projektu.
 11. Ile metrów mają pasy na ulicy Nałęczowskiej, które będą służyły do skrętu w ulice Bohaterów Monte Cassino?
  EKKOM: 105m
 12. Czy istnieje możliwość przebudowy węzła Sławin by włączyć do niego ulice Jaśminową oraz Podchorążych?
  ZDiM: Na dzień dzisiejszy nie można udzielić odpowiedzi.
  EKKOM: Biorąc pod uwagę przepisy nie jest mozliwe włączenie dróg tej klasy do węzła Sławin
 13. Czy ulica Jaśminowa będzie włączona do ulicy Bohaterów Monte Cassino?
  EKKOM: Nie.
 14. Czy można połączyć oba odcinki Jaśminowej i włączyć w drogę serwisową?
  EKKOM: Przepisy nie pozwalają
 15. Pytanie czy działki 25/3 oraz 28/3 przy ul. Wojciechowskiej mają być wywłaszczone i kiedy zostaną wykupione?
  EKKOM: Zostanie resztówka. W wersji optymistycznej działki zostaną wykupione pod koniec 2016 roku.
 16. Czy podczas budowy przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino oraz modernizacji ulicy Nałęczowskiej jest przewidziana wymiana infrastruktury (woda, gaz, prąd)?
  EKKOM: Wszystkie sieci zostaną przebudowane
 17. Czy przejście podziemne pod ulica Bohaterów Monte Cassino będzie oświetlone?
  EKKOM: Tak.
 18. Jaką szerokość będzie miał zjazd z ul.Nałęczowskiej w ul.Boczna Nałęczowskiej i co stanie się z działką na tym terenie?
  EKKOM: Zjazd będzie miał szerokosć 3,5 m. Cała działka na terenie zjazdu zostanie wywłaszczona.
 19. Czy zostanie wykonany przejazd ulica Grabową od Nałęczowskiej do Wojciechowskiej?
  ZDiM: Powyższe zadanie wykracza poza zakres projektu. Prace przy ulicy Grabowej zostaną prawdopodobnie wykonane podczas przedłużania ulicy Głębokiej do węzła Sławin.
 20. Czy będą dostępne badania dotyczące ruchu ulica Nałęczowską?
  ZDiM: Są dostępne na stronie urzędu.
 21. Czy ulica Morelowa będzie podłączona do ulicy Nałęczowskiej?
  EKKOM: Pośrednio, przez inne ulice.
 22. Czy jest to spotkanie konsultacyjne czy informacyjne?
  EKKOM: Spotkanie informacyjne.
 23. Czy nie ma sprzeczności, że ta sama firma robi dokumentację i analizę porealizacyjną?
  ZDiM: Na wszystkie działania były rozpisane przetargi.
 24. Jaka jest przewidywana data zakończenia inwestycji?
  EKKOM: Dokumentacja ma być gotowa na koniec maja 2016, uzyskanie ZRiD-u to około 3 miesięcy, ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu to równiez jakieś 3 miesiące. Z wyliczeń wynikam, że wykonawca wejdzie na plac budowy na wiosnę 2017.
 25. Pytanie o decyzję środowiskową budowy przedłużenia alei Solidarności.
  ZDiM: Jest dostępna.
 26. Czy w ciągu ulicy Nałęczowskiej projektowane są tylko ekrany pochłaniające?
  EKKOM: Nie. Ale ekrany odbijające przewidziane są tylko na wiaduktach (ze względów projektowych).
 27. Dlaczego nie poszerzono ulicy Nałęczowskiej na wiadukcie?
  ZDiM: Nie ma w planach przebudowy ulicy Nałęczowskiej przez najbliższe kilka lat.
 28. Czy opracowanie obejmuje również ciek wodny pod ulica Nałęczowską?
  EKKOM: Zakres opracowania nie obejmuje uporządkowania cieku wodnego.

Ubolewamy, że na spotkaniu nie było nikogo z dyrekcji Zarządu Dróg i Mostów oraz żadnego urbanisty przez co nie otrzymaliśmy odpowiedzi na niektóre z nurtujących nas pytań.


Inwestycje drogowe w Lublinie: Przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino (Kurier Lubelski - 30 sierpnia 2015)

Przebieg nowego odcinka na targeo.pl

Wnioski Rady Dzielnicy ( 9 stycznia 2016)

Spotkanie z firmą projektującą przedłużenie ulicy Bohaterów Monte Cassino mamy nareszcie poczucie, że miasto konsultuje z mieszkańcami swoje pomysły dotyczące inwestycji drogowych. Nie mniej nie zwalnia nas to z obowiązku, żeby zauważone niedociągnięcia wypunktować.

Rada Dzielnicy Szerokie po spotkaniu roboczym z firmą EKKOM sp. z o.o. zajmująca się przygotowaniem projektu przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino wysłała poniższe wnioski do Prezydenta Miasta Lublina oraz Zarządu Dróg i Mostów.

 1. Doprecyzowanie miejsc i podanie dokładnej lokalizacji przystanków autobusowych na odcinku przebudowywanej ul. Nałęczowskiej i. ul. Bohaterów Monte Cassino, wraz z uzasadnieniem proponowanej przez projektanta lokalizacji z uwzględnieniem konieczności skomunikowania planowanych przystanków po obu stronach przebudowywanych ulic.
 2. Przesłanie do Rady Dzielnicy szczegółowej koncepcji przebudowy skrzyżowania ulic: Nałęczowskiej i Bohaterów Monte Cassino, z rzutami oraz profilami poprzecznymi i wzdłużnymi
 3. W imieniu mieszkańców ulicy Siewierzan i całego osiedla, wniosek o konieczność uwzględnienia w ramach ochrony środowiska przyrodniczego zapisów w projekcie budowlanym, uwzględniających ekrany ochronne, nawierzchnię cichą, przejścia dla pieszych, spływ lokalizacji deszczowej
 4. Przyspieszenie prac przy remoncie ulicy i budowie mostu na ul. Głównej jeszcze przed planowaną inwestycją przebudowy skrzyżowań z ul. Nałęczowską i ul. Wojciechowską. Przekierowanie części ruchu tamtą trasą znacząco ułatwiłoby rozwiązanie problemu natężenia oraz poważnych utrudnień w ruchu na ul. Nałęczowskiej i ul. Gnieźnieńskiej trakcie realizacji inwestycji.
 5. Przedstawienia przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów szczegółowej koncepcji organizacji ruchu drogowego i samochodowego na czas budowy skrzyżowań z ul. Nałęczowską i ul. Wojciechowską. # Przypomnienie faktu, że ulica Bohaterów Monte Cassino nie jest drogą szybkiego ruchu lecz, zgodnie z lokalizacją, ulicą miejską, której obie strony są połączone kładką dla pieszych lub przejściem z sygnalizacją świetlną.
 6. Zaniechanie budowy drogi serwisowej i parkingu dla 11 aut na wysokości ulicy Nałęczowskiej 91A i przeniesie budowanego obiektu na drugą stronę łącznika, tj. na stronę przylegającą do cieku wodnego.
 7. Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Gnieźnieńskiej i Wojciechowskiej.

Nasze wnioski mają na celu uniknięcie paraliżu komunikacyjnego podczas budowy przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino i przebudowy ulicy Nałęczowskiej oraz uniknięcie błędów, które powstały przy budowie przedłużenia alei Solidarności.


Inwestycje drogowe w Lublinie: Przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino (Kurier Lubelski - 30 sierpnia 2015)

Przebieg nowego odcinka na targeo.pl

Powtórka z rozrywki (22 września 2015)

30 sierpnia b.r,. na łamach lokalnej prasy pojawiły się informacje o planowanej inwestycji drogowej jaką jest przedłużenie ulicy Bohaterów Monte Cassino. Ma ona usprawnić dojazd i wyjazd z Czubów, Rur i Węglina, a także zmniejszyć korki na Al. Kraśnickich.

Rada Dzielnicy postanowiła bliżej przyjrzeć się planowanemu projektowi przedłużenia ulicy Bohaterów Monte Cassino. Nowa arteria, która ma się docelowo połączyć z węzłem Sławin będzie biegła w bezpośrednim sąsiedztwie naszej dzielnicy, będzie również przecinać newralgiczną na Szerokim ulicę Nałęczowską. Ta inwestycja będzie równie ważna dla naszej dzielnicy jak przedłużenie alei Solidarności. Tylko, czy nie przyniesie nam również wielu problemów, jakie doświadczyliśmy przy budowie nowej drogi na Warszawę? Ważnym obecnie aspektem jest rozładowanie ruchu na al.Kraśnickich. Brzmi to trochę kuriozalnie, kiedy weźmie się pod uwagę bałagan panujący na tej ulicy po wprowadzeniu nowej sygnalizacji na skrzyżowaniach Nałęczowska-Głęboka oraz Wojciechowska-Zana. Istnieje nadzieja, że po uruchomieniu systemu sytuacja się poprawi, ale w odwodzie czyha jeszcze jedno niebezpieczeństwo. W rejonie alei Kraśnickiej w miejscu dawnej zajezdni MPK rozpoczęła sie budowa biurowców i wieżowców. Powstaje bardzo zasadne pytanie: jak będzie pokierowany ruch w tej okolicy? Nikt nie ma wątpliwości, że samochody, które będą musiały się dostać na Helenów skorzystają z alei Kraśnickiej. Dlatego Rada Dzielnicy Szerokie wystosowała pismo do Zarządu Dróg i Mostów z prośbą o określenie dróg dojazdowych na Helenów oraz przewidzianej ilości miejsc parkingowych. Odpowiedź pozwoli określić skalę problemu i stwierdzić, czy Ratusz jest dobrze przygotowany na rozwiązania komunikacyjne w tej części miasta. Kolejne pytanie, jakie zadajemy sobie, mając w pamięci budowę alei Solidarności, brzmi następująco: czy będziemy mogli jakoś skorzystać z nowej trasy? Odpowiedź brzmi: według obecnego projektu nie. Mimo, że przedłużenie Bohaterów Monte Cassino będzie przecinało ulicę Nałęczowską, to nie będzie miało z nią żadnego połączenia. Chcąc wjechać na nową trasę będziemy musieli jechać na ul. Wojciechowską i dopiero stamtąd wjeżdżać na drogę prowadzącą do węzła Sławin. Nietrudno zgadnąć, że wygeneruje to dodatkowy ruch na ulicy Gnieźnieńskiej. A przecież wybudowanie wjazdów i zjazdów z ul. Nałęczowskiej pozwoliłoby realnie odciążyć aleję Kraśnicką. Wiele pojazdów skręcających obecnie w Kraśnicką i podążających w stronę al.Solidarności miałoby o wiele łatwiejszą drogę do centrum. Kolejną sprawą, która budzi nasz niepokój jest poprowadzenie nowej trasy. Będzie biegła... dołem, poniżej ul.Nałęczowskiej, która zostanie podniesiona na odcinku mniej więcej od ul. Bażantowej do Grabowej (lokalizacja nie potwierdzona). Wiele ulic straci bezpośredni dojazd do ul.Nałęczowskiej, przez co wzrośnie ruch na ulicach osiedlowych i rodzi się w nas obawa czy jakieś działki nie zostaną całkowicie odcięte od świata tak jak to miało miejsce w przypadku przedłużenia alei Solidarności oraz podniesienia dróg serwisowych. Pytanie co stanie się z przystankiem na ul.Nałęczowskiej przy ogródkach działkowych? Przecież przeszliśmy prawdziwą gehennę walcząc o drogę na skróty przez "Słoneczne wzgórze". Wszystko na marne? Dlatego skierowaliśmy kolejne pismo do prezydenta Lublina z propozycją zmiany przebiegu nowej trasy. Jeśli jeszcze nie jest za późno proponujemy zostawić ul.Nałęczowską na takim samym poziomie jak obecnie, za to wynieść ulicę Bohaterów Monte Cassino, która i tak musi pójść w górę, żeby połączyć się z węzłem Sławin. Proponujemy również wybudowanie połączenia z ul.Nałęczowską (wjazd i zjazd). Kolejny postulat to wybudowanie nowej drogi na wiadukcie, a nie nasypie, żeby znowu nie odgradzać dzielnicy od reszty świata i nie zatrzymać ruchu powietrza w mieście. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź.


Inwestycje drogowe w Lublinie: Przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino (Kurier Lubelski - 30 sierpnia 2015)

Przebieg nowego odcinka na targeo.pl

Dolina rzeki Czechówki (25 sierpnia 2015)

Propozycje Rady Dzielnicy Szerokie w zakresie rewitalizacji doliny Czechówki na terenie dzielnicy Szerokie

 1. Wykoszenie i wyczyszczenie terenu wzdłuż rzeki i utworzenie oświetlonego bulwaru dla pieszych
 2. Zamontowanie ekologicznych, drewnianych ławeczek
 3. Zamontowanie urządzenia do sportów wspinaczkowych dla młodzieży (ścianka wspinaczkowa)
 4. Utworzenie ekologicznego placu zabaw dla dzieci najmłodszych
 5. Wybudowanie okrągłej altany wraz z oświetleniem, spełniającej również funkcję amfiteatru
 6. Wydzielenie ogrodzonego terenu do gry w siatkówkę plażową oraz trawiastego boiska piłkarskiego wraz z bandami ogrodzeniowymi i jednym rzędem siedzeń
 7. Utworzenie specjalnie wydzielonych i przygotowanych miejsc do grilowania
 8. Zaprojektowanie i utworzenie oczka wodnego w oparciu o istniejące odprowadzenie wód opadowych. Wybudowany zbiornik wodny stanowiłby jednocześnie w okresach zimowych mini lodowisko, dlatego również wymaga zamontowania oświetlenia.
 9. Wybudowanie skateparku oraz toru rowerowego z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu na obszarze przylegającym do działki przeznaczonej na budowę szkoły.

Projekt planu rozwoju dzielnicy na lata 2015-2020 (25 sierpnia 2015)

Na spotkaniu z prezydentem miasta Lublina p. Krzysztofem Żukiem Rada Dzielnicy Szerokie przedstawiła swoją propozycję planu rozwoju dzielnicy Szerokie na najbliższe 5 lat. Prezydent potwierdził, ze żadna z tegorocznych inwestycji nie jest zagrożona, a nasze propozycje zostaną wzięte pod uwagę przy ustalaniu budżetów miasta w latach następnych.

 1. Inwestycje drogowe przyjęte do budżetu na rok 2015 (Przyjmujemy, że inwestycje wpisane do tegorocznego budżetu nie są zagrożone odłożeniem w czasie)
 • Budowa ulicy św.Wojciecha - cykl jednoroczny (2015)
 • Budowa ul.Wygon - cykl jednoroczny (2015)
 • Budowa ul.Polan - cykl dwuletni (2015-2016)
 • Budowa ul.Opolan - cykl trzyletni (2015-2017)
 • Dokończenie budowy ul.Sławin (2015)
 • Budowa ulicy Biskupińskiej na odcinku od Nałęczowskiej wraz z dwoma fragmentami ul.Łużyczan (przy bieżących zmianach budżetowych widzimy potrzebę zwiększenia kwoty na inwestycje drogowe, aby zdążyć z rozstrzygnięciem przetargu z uwagi na utratę ważności dokumentacji)
 • Budowa mostu na rzece Czechówce w ciągu ul.Głównej (2015-2016)
 • Przebudowa skrzyżowania ulic: Nałęczowska, Sławin oraz Gnieźnieńska (2015-2016)
 1. Nowe inwestycje drogowe, które należy ująć w planie rozwoju dzielnicy do roku 2020
 • Dokończenie budowy ul.Strumykowej ok. 90 metrów - wznowienie dokumentacji i wykonanie (2016)
 • Dokończenie budowy ul.Lędzian ok. 60 metrów. Mieszkańcy przygotowali projekt budowlany w budżecie obywatelskim: jeśli nie powiedzie się w głosowaniu proponujemy przeniesienie pozycji do inicjatywy obywatelskiej (wykonanie: 2016)
 • Budowa ul.Siewierzan. Dokumentacja została przygotowana przez mieszkańców: brakuje oświetlenia i nawierzchni ulicy, a cała infrastruktura podziemna została wykonana (2016)
 • Budowa ul.Bużan ok. 380 metrów. (dokumentacja: 2016, wykonanie: 2017)
 • Budowa ulic: Ziemowita ok. 200 metrów oraz Dąbrówki ok. 215 metrów (Na Dąbrówki jest już oświetlenie). Proponujemy potraktować jako jedną inwestycję (dokumentacja: 2016, wykonanie 2017)
 • Inne krótkie ulice: Wandy i Wiślan o łącznej długości ok. 300 metrów oraz Bażantowa i Zagonowa o łącznej długości ok. 315 metrów (dokumentacja i wykonanie: 2017)
 • Budowa ul.Biskupińskiej (odcinek od ul.Łużyczan do granic miasta) ok. 630 metrów. Pierwsza dokumentacja ulicy powstała już w roku 2006, lecz zabrakło w niej kanalizacji burzowej, z tego powodu udało się tylko wykonać oświetlenie ulicy. (dokumentacja: 2016, wykonanie 2017-2018)
 • Budowa ul. Leszka o długości ok 730 metrów. (dokumentacja: 2017, wykonanie: 2018-2019)
 • Budowa ul.Milczan o długości ok. 380 metrów (dokumentacja: 2018, wykonanie 2019)
 • Budowa ul.Głównej o długości ok. 1 kilometra. (dokumentacja 2018, realizacja: 2019-2020)

Dlaczego taka kolejność? Uznajemy, ze w pierwszym rzędzie musimy skupić się na budowie ulic z terenu utworzonego uchwałą z lipca 1995 roku. Łącznie, wymienione w tej grupie inwestycje drogowe dają nam łącznie długość 3770 metrów. Średnio w rozbiciu na 5 lat rocznie trzeba budować około 754 m dróg. Naszym priorytetem przy ustalaniu planu było "zamykanie fragmentów dzielnicy" jako zagospodarowane. Sugerujemy również pozyskanie środków zewnętrznych na połączone inwestycje z ościennymi gminami. W przypadku mniejszych ulic jesteśmy ciekawi w sposobie partycypowania kosztów przez mieszkańców. Po zniesieniu komitetów społecznych mieszkańcy pytają o opłaty adiacenckie.

 1. Inne inwestycje
 • Modernizacja ul.Nałęczowskiej wraz z budową połączenia do węzła Sławin. W tym punkcie podkreślamy, że należy zachować przebieg przedłużenia ulicy Monte Cassino zgodnie z naszym planem zagospodarowania. Po doniesieniach prasowych dotyczących przebiegu przedłużenia ul. Bohaterów Monte Cassino (przeniesienie ul.nałęczowskiej na wiadukt), zebraliśmy opinie mieszkańców, którzy zdecydowanie negatywnie wypowiadają się o propozycji trasy nowej drogi o Uzbrojenie w wodę i energię elektryczną terenów od ul.Szerokie do granic miasta.
 • Budowa zbiorczej sieci kanalizacyjnej wzdłuż ul.Nałęczowskiej, Głównej, Urodzajnej i Promienistej. Proponujemy porozumienie z gmina ościenną , wtedy łatwiej będzie uzyskać środki zewnętrzne.
 • Uporządkowanie terenów rekreacyjnych położonych między ulicami Biskupińska i Słowian.
 • Rewitalizacja doliny rzeki Czechówki w ramach programu rewitalizacji rzeki Bystrzycy i jej dopływów.
 • Pilne uzupełnienie ekranów przy al.Solidarności.
 1. Inwestycje oświatowe
 • Przygotowanie dokumentacji budowy kompleksu: szkoła, przedszkole, boiska sportowe (dokumentacja: 2016, budowa przedszkola: 2017, budowa szkoły i boisk: 2018-2020)
 • Budowa domu kultury

Mamy wreszcie autobus (4 marca 2015)

Po długich walkach spełniło się jedno z naszych największych marzeń: mamy wreszcie linię MPK w dzielnicy. Linia 54 po nowej trasie ruszyła 1 marca.

Powiązane galerie:

Gdzie są ekrany? (30 listopada 2014)

Budowa przedłużenia Alei Solidarności budziła wśród mieszkańców naszej dzielnicy sporo obaw. Niestety, niektóre z nich się ziściły.

Nowa trasa na Warszawę została oddana z wielka pompą. Cieszymy się, że nie musimy się teraz wstydzić za wyjazd na trasę do stolicy. Jadą jednak od strony węzła Sławin w stronę Warszawy dojeżdżamy do pierwszego wiaduktu i po lewej stronie... brakuje ekranów. Za to jeśli pojedziemy kawałek dalej okazuje się, że ekrany po lewej stronie są... ale w szczerym polu. Od momentu uruchomienia trasy, ci mieszkańcy, którzy mają domy w pobliżu trasy odczuwają poważną niedogodność: wzmożony hałas. Wszystkie dźwięki dochodzące z szosy są jeszcze wzmacniane, ponieważ odbijają się od ekranów zamontowanych po drugiej stronie przedłużenia Alei Solidarności (tak, tutaj zostały postawione) i wracają jeszcze głośniejsze. W dodatku tuż za węzłem Sławin stał od początku uruchomienia trasy znak "Koniec terenu zabudowanego" oraz znak "Zniesienie ograniczenia prędkości", dzięki czemu samochody znacznie w tym miejscu przyśpieszały zwiększając dodatkowo szum. Dopiero po protestach mieszkańców postawiono w w/w miejscu ograniczenie do 60km/h, co oczywiście problemu nie zlikwidowało. Mieszkańcy, próbując zdiagnozować problem i uzyskać dowód na to, że ich narzekania nie są wyssane z palca, złożyli pismo do Inspekcji Ochrony Środowiska z prośbą o dokonanie pomiarów hałasu i zweryfikowanie rzeczywistości po oddaniu do ruchu nowej trasy na Warszawę. Pomiary dokonano dwukrotnie i odmówiono obywatelom wglądu w wyniki. Ponadto poinformowano protestujących mieszkańców, że w okresie przedwyborczym nie mają co liczyć na rozwiązanie sprawy. 4 grudnia 2014 delegacja Rady Dzielnicy Szerokie wybiera się na spotkanie z powtórnie wybranym prezydentem Lublina p. Krzysztofem Żukiem. Mamy zamiar poruszyć problem hałasu na Alei Solidarności i spróbować znaleźć rozwiązanie. Nie wiemy czy zawinił wykonawca czy projektant i tak naprawdę z punktu widzenia mieszkańców jest to nieistotne. Chcielibyśmy usłyszeć kiedy brakujące ekrany mogą zostać zamontowane i zapomnieć o całej sprawie.

Sprawa chwilowo wyjaśniona (18 sierpnia 2014)

Wielokrotnie otrzymywaliśmy niepokojące sygnały od mieszkańców w sprawie działek wokół Domu Małego Księcia. Działek dla nas niezwykle istotnych, bo dotyczących szkoły w naszej dzielnicy. Postanowiliśmy zweryfikować aktualny stan tych terenów.

Obecnie Hospicjum legitymuje się adresem Lędzian 49/51 co oznacza, że na pewno posiada dwie działki: nr 1041 i 1040 odpowiednio (patrz załączony rysunek "Prawa własnościowe działek wokół Domu Małego Księcia" ). Główna część szkoły ma być wybudowana na działce numer 1014 (za Hospicjum). Zainteresowaliśmy się działkami, które leżą na lewo od Domu Małego Księcia (patrząc od strony ulicy Lędzian). Prowadziliśmy korespondencję z Wydziałem Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta, ale wskutek wymiany pism nasze zaniepokojenie wzrosło. Otóż dowiedzieliśmy się, że w 2012 roku Hospicjum wniosło do Wydziału Planowania wniosek o zmianę zagospodarowania terenu dla działek 1037/1 i 1038 i przeznaczenie ich pod zieleń publiczną. Konsternacja była tym większa, że wg wyżej wymienionego wydziału właścicielem tych działek była i jest Gmina Lublin. Na jakiej więc podstawie Hospicjum wniosło taki wniosek do nie swoich działek? Sprawa wydała nam się kluczowa ze względu na działkę 1038, która miała w planie zagospodarowania być terenem pod komunikację pieszo-jezdną. Gdyby wniosek Hospicjum przeszedł stracilibyśmy jedno z dojść do szkoły. Wobec narastających niejasności delegacja Rady Dzielnicy oraz Zarządu postanowiła wybrać się z wizytą do Wydziału Gospodarowania Mieniem. Spotkanie z dyrektorem panem Arkadiuszem Nahulukiem rozjaśniło nam całą sprawę. Okazało się, że miasto podpisało z Hospicjum umowę na dzierżawę wieczystą działek numer 1038 i 1037/1 i na tej podstawie Hospicjum w marcu 2012 wystąpiło z pismem o zmianę zagospodarowania terenu. W listopadzie 2012 umowa wygasła, a Hospicjum nie wyraziło zainteresowania przedłużeniem go, więc sprawa umarła śmiercią naturalną i w ten sposób nie ma zagrożenia dla dojścia do szkoły. Dodatkowo otrzymaliśmy od pana dyrektora zapewnienie, ze miasto myśli poważnie o sprzedaży działki 1037/1, natomiast działka 1038 pozostanie w rękach Gminy Lublin, żeby zrealizować tam ciąg pieszo-jezdny, zgodnie z planem zagospodarowania. Mamy nadzieję, że uspokoiliśmy nieco nastroje związane z zagrożeniem budowy szkoły w naszej dzielnicy.


Korespondencja z Działem Gospodarowania Mieniem

 

Do pobrania

 • Dzialki0001.pdf
  Plan okolicy ul. Lędzian z naniesionymi prawami własnościowymi działek 759.95 KB

Wycięta siłownia (4 sierpnia 2014)

Dnia 17 czerwca br. rozstrzygnięto wyniki przetargu, który nas żywotnie interesował. Wydawało się, że wreszcie w dzielnicy Szerokie, będziemy mieli siłownię na wolnym powietrzu. Niestety, fuszerka w naszym pięknym kraju położyła niejedną inwestycję.

Jeszcze w piątek 1 sierpnia tuż za placem zabaw na skrzyżowaniu Lędzian i Sławin stały urządzenia, które stanowiły wyposażenie siłowni na wolnym powietrzu. Niestety, w późnych godzinach wieczornych zostały zdemontowane, chociaż zdemontowane, to naprawdę zbyt duże słowo. Zostały wycięte (prawdopodobnie gumówką), a z ziemi wystają resztki uciętych rur.Pragniemy jednak Państwa uspokoić: to nie była kradzież. Urządzenia nie spełniały wymogów przetargu i zostały zabrane na zlecenie Ratusza. Chociaż sposób i pora rozbiórki budziły wątpliwości mieszkańców, którzy wezwali policję.

Firma, która wygrała przetarg to Przedsiębiorstwo Wielobranżowe APIS z Jarosławia. Od samego początku mieliśmy z nią problemy. Okazało się bowiem, że urządzenia, które nam zamontowano, to nie te na które składaliśmy zamówienie. Firma miała to naprawić, ale wygląda na to, że cała sprawa miała głębszy wymiar, bo dotknęła również siedem innych dzielnic. Firma pomyliła się, co gdzie ma stać. A potem doszła do nas informacja, że urządzenia nie posiadają odpowiednich homologacji. Ale co tu się dziwić, skoro w przetargu jedynym kryterium była cena?

Co dalej? Firma z Jarosławia ma zapłacić karę w wysokości 10% zamówienia, czyli jak łatwo policzyć około 19 tys. złotych. Pytanie, czy ta kwota pokryje koszty przywrócenia pierwotnego stanu terenu (odkucie betonu) w ośmiu lokalizacjach? Czy na nowo rozpisany przetarg zakończy się na tyle szybko, ze będziemy mogli zrealizować zamówienie w roku 2014? Przypominam, że Rada Dzielnicy Szerokie przeznaczyła na ten cel 30 tys.
złotych, a musi je wydać do końca bieżącego roku. Czy te środki nie przepadną? Kto nam je wtedy odda? Bo suma z kary ich nie pokryje, a przecież poza nami w kolejce są jeszcze inne dzielnice. I na sam koniec ciśnie się na usta pytanie do urzędników z Ratusza: może na przyszłość urządzać przetargi ciut wcześniej, żeby w podobnych sytuacjach unikać niepotrzebnych stresów? Bo jak dobrze pójdzie, to siłownię na wolnym powietrzu będziemy mieli na Boże Narodzenie. W sam raz czas na pakowanie.


Wyniki przetargu na dostawę i montaż urządzeń zabawowych i urządzeń siłowni zewnętrznej na terenie Gminy Lublin

Osiem siłowni pod chmurką zniknęło z Lublina. Bo nie spełniały wymogów. (Kurier Lubelski - 04.08.2014)

 

Nowy most na Głównej (16 grudnia 2013)

Po zamknięciu mostu na Głównej, rozjeżdżonego przez ciężarówki skracające sobie drogę do budowy przedłużenia Al.Solidarności, miasto szybko postawiło nowy. Mieszkańcy dzielnicy Sławin, Sławinka i Szerokiego wywarli sporą presję na władzach Lublina.

Spotkanie z prezydentem Lublina 2013 (16 listopada 2013)

Dnia 22 października br. w siedzibie Rady Dzielnicy odbyło się spotkanie z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem. Zamiast relacji ze spotkania zamieszczamy poniżej zebrane wnioski spisane przez p. Kingę Jarmołowicz z Referatu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i partycypacji społecznej w Kancelarii Prezydenta

 1. zarzut zawyżenia kosztów budowy dojazdów do obwodnicy
 2. kiedy teren rolny w Woli Sławińskiej zostanie przekształcony na budowlany (na ul. Urodzajnej zostały ustawione skrzynki energetyczne, co wskazywałoby, że są to tereny budowlane, a wg prawa są nadal rolnymi)?
 3. kiedy zostanie zagospodarowany teren od Hospicjum?
 4. kiedy mieszkańcy będą mogli zgłaszać wnioski do projektu planu zagospodarowania. Czy studium tez będzie przedmiotem wyłożenia publicznego?
 5. oczekujemy ze w 2014 będzie studium zagospodarowania i plan zagospodarowania.
 6. kiedy w dzielnicy powstanie przedszkole i szkoła?
 7. mała ilość autobusów, kursują zbyt rzadko. Wniosek o zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów i zwiększenia liczby linii autobusowych.
 8. ul. Zakątek (24B) - kiedy zostanie dokończona ulica? Prośba o utwardzenie, nawet gruzem czy destruktem, aby mogły nią jeździć pojazdy wywożące śmieci.
 9. w dzielnicy nie ma obiektu użyteczności publicznej, która posiadałaby sale na takie jak dziś spotkania
 10. kiedy będzie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Nałęczowska – Gnieźnieńska,
 11. na jedynym placu zabaw w dzielnicy śmieci nie są sprzątane, czy jest możliwość egzekwowania tego?
 12. Główna (Sławin). Niebezpieczne przejście dla pieszych. Czy można na ulicy położyć płyty do chodzenia?
 13. Z uwagi na to, że ruch z al. Warszawskiej przeniósł się na ul. Lędzian, czy można zrobić 100 m ulicy do ul. Goplan?
 14. prośba o wykonanie odcinka ulicy od Lędzian do Wołynian
 15. przewodnicząca komitetu społecznego - dlaczego tak długo czeka się na odpowiedź z ZDM. Zły przepływ dokumentów (warunki zabudowy).
 16. co decyduje o kolejności realizacji inwestycji w dzielnicy?
 17. dlaczego kolejność tych inwestycji się zmienia?
 18. nie ma miejsca o charakterze miejsca publicznego – boiska, placu, domu kultury
 19. państwowe przedszkola nie chcą przyjąć dzieci, gdyż albo są przepełnione albo nie podlegamy rejonizacji
 20. problem z dojazdem do sp.14
 21. kiedy będzie zrealizowana ul. Biskupińska? Za rok przedawni się dokumentacja. Jest to ulica o dużym pochyle. Czy jest możliwość zniwelowania tego spadku?
 22. remont ul. Łużyczan – jest zamknięta i zaniedbana
 23. ul. Opolan ma gotowa dokumentację, kiedy zostanie wykonana?
 24. ul. Sobótki – z przodu jezioro, z tyłu budowa. Jest to ulica nie utwardzona. Prosimy o skończenie tej ulicy.
 25. jest straszny pyl. – ul. Sławin. Prośba o niewysypywanie ulic pyłem, żwirem. Jak przejeżdża tir na budowę, to strasznie pyli. Budimex nie chce prowadzić rozmów.
 26. ogródki działkowe – kiedy będzie przejście?
 27. ul. Biskupińska – mieszkańcy są zadymiani przez ogródki działkowe. Działkowcy palą różne rzeczy zanieczyszczając środowisko. Co można zrobić, jak egzekwować zaraz?
 28. kiedy będzie skończona ulica Strumykowa? (90mb)
 29. co można zrobić z działkami które są zdewastowane i brudne a są działkami miejskimi? Są nie koszone i nie sprzątane.
 30. zrobić dwie zatoczki autobusowe na ul. Nałęczowskiej (np. przy paradzie). Obecnie autobusy zatrzymują się na pasie jezdni blokując przejazd innym pojazdom.
 31. więcej przejść przy przystankach na ul. Nałęczowskiej.
 32. wykonanie zakola ul. Strumykowej - ul. Opolan
 33. nie można zrobić wczesnej oświetlenia na tej ulicy?
 34. dlaczego nie ma drogi dojazdowej z ul. Strumykowej do wiaduktu na al. Warszawskiej? W planach jest jedynie ścieżka rowerowa. Prośba o przejazd.
 35. Nałęczowska – są duże korki a my jesteśmy odcięci od al. Warszawskiej. Prosimy o skomunikowanie naszej dzielnicy ze Sławinkiem. Ul. Główna nie udźwignie tak dużego ruchu.
 36. budowa ronda na ul. Nałęczowskiej
 37. kiedy zostanie wykonane oświetlenie ul. Nałęczowska do jej końca?
 38. ul. Szerokie (sięgacz ostatni po lewej stronie). Nie jest wykupiony przez miasto. Teren jest prywatny, należy do mieszkańców i został pominięty obecnie w remoncie drogi. Mieszkańcy chcą za darmo oddać tę drogę. Mieszkańcy chcą aby był remont drogi, kanalizacja i oświetlenie.
 39. Jaśminowa.- realizacja drogi. Do nr 10 jest kanalizacja, reszta posesji ma szamba. Czy będzie kanalizacja powyżej nr 10?
 40. ul. Sławin – zbiornik retencyjny
 41. zajezdnia przy ul. Głównej – zajezdnia 20. Czy będzie zrobiony dodatkowy prawoskrętny na Lublin jako wyjazd w stronę Lublina.
 42. ul. Botaniczna. (odcięcie mieszkańców w okresie zimowym od dojazdu.) czy możemy liczyć na szybszą odpowiedź niż przewiduje to tryb administracyjny? Czy łącznik do serwisówki jest możliwy?
 43. wniosek o uporządkowanie budowy ulic w mieście, głównie z udziałem mieszkańców – komitety społeczne ZDiM powinien wykazać ile jest dokumentacji złożonej przez mieszkańców. Ulice z udziałem mieszkańców powinny być traktowane jako priorytetowe. Aby te ulice, które maja dokumentacje były realizowane jako pierwsze. Ul. Biskupińska – mieszkańcy zrobili dokumentację na budowę drogi do granic miasta, ale urząd miasta nie przyjął tej dokumentacji ponieważ nie było dokumentacji odpływów.
 44. zwiększenie częstotliwości autobusów,
 45. pętla nawrotowa dla autobusów realizowana będzie z rezerwy celowej. Ma być wybrany wykonawca. Autobus ma jeździć przez całe osiedle do Al. Kraśnickich. Zobligować wykonawcę do jak najszybszego wykonania tej pętli, aby środki rezerwy nie przepadły.
 46. przedłużenie bohaterów Monte Cassino. Czy są w tej kwestii jakieś koncepcje?
 47. wykonanie łącznika ul. Bohaterów Monet Cassino z ul. Nałęczowską lub Sławin.
 48. dojazd do szkoły na Sławinkowskiej przez ul. Główną od ul. Nałęczowskiej

Impreza integracyjna (13 lipca 2013)

Dnia 8 czerwca br. na działce u zbiegu ulic Sławin i Strumykowej odbył się festyn zorganizowany przez Radę Dzielnicy Szerokie w ramach "Dzielnic Kultur" organizowanych przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin

Praktycznie do samego końca drżeliśmy o pogodę. Na szczęście słońce dopisało i wszystko mogło odbyć sie zgodnie z planem. Dzięki uprzejmości pani Lucyna Łozy i jej syn Włodzimierz właściciela działki u zbiegu ulic Sławin i Strumykowej mieliśmy przygotowane miejsce na urządzenie całego pikniku, zaś państwo Maria i Zdzisław Skałeccy udostępnili źródło prądu. Jeszcze raz bardzo dziękujemy - bez Państwa pomocy nic by się nie udało. Samą zabawę zorganizowała i poprowadziła firma Prima P.P.H.U. Leszek Gęca, z czynnym udziałem dzieci z Przedszkola "U pana Kleksa" z ulicy Sławin 70. Całe cztery godziny było wypełnione po brzegi atrakcjami: można śmiało postawić tezę, że nikt się nie nudził. Ani dorośli, ani dzieci. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za czynny udział. Życzmy sobie, żebyśmy mieli jeszcze nie raz szansę na zorganizowanie podobnej imprezy Niestety nie mamy na serwerze tyle wolnego miejsca, żeby umieścić wszystkie zrobione podczas imprezy zdjęcia - prezentujemy tylko kilkanaście. Jeśli ktoś byłby zainteresowany otrzymaniem wszystkich fotek prosimy o kontakt na adres mailowy rada@szerokie.lublin.eu


Zdjęcia z imprezy na stronie FB firmy Prima

"Dzielnice się bawiły" - Nowy Tydzień (20 czerwca 2013)

Powiązane galerie:

Nowe stawki opłat za wywóz śmieci (14 marca 2013)

28 lutego br. radni miasta Lublin uchwalili nowe stawki za wywóz śmieci w Lublinie, które będą obowiązywać od 1 lipca b.r. Szykują się spore zmiany, ale wciąż jeszcze nie znamy wielu szczegółów.

Lublin wytwarza w ciągu roku około 110 tys. ton odpadów, z czego 36 tysięcy ton zostaje poddanych recyklingowi, a pozostałe 74 tysiące trafia na wysypisko śmieci. Wprowadzenie zmian ma przeważyć proporcję na korzyść odpadów segregowanych. Przyjęta przez radnych uchwała oparta jest na ustawie,która wprowadziła cztery możliwe sposoby naliczania stawki za odpady: od liczby mieszkańców w gospodarstwie, od powierzchni nieruchomości, od ilości zużytej wody oraz za gospodarstwo domowe. Lublin zdecydował się na ostatnie rozwiązanie. Dzięki poprawce wniesionej do ustawy, która pozwoliła na mieszanie metod naliczania, stawki w naszym mieści kształtować się będą następująco:

  Śmieci posegregowane Śmieci nieposegregowane

Blok
(osoba samotna)

12 zł 16 zł

Blok

(rodzina dwuosobowa)

25 zł 33 zł

Blok

(pozostałe)

39 zł 50 zł

Dom jednorodzinny

(osoba samotna)

30 zł 38 zł

Dom jednorodzinny

(rodzina dwuosobowa)

40 zł 50 zł

Dom jednorodzinny

(pozostałe)

50zł 69 zł

Odpady zostały podzielone na kilka kategorii. Pięć poniższych będzie odbieranych z terenu nieruchomości:

 1. frakcja sucha
 2. frakcja mokra
 3. odpady zielone (gałęzie,trawa,liście, choinki)
 4. odpady budowlane do 1 m3 (gruz)
 5. meble i odpady wielkogabarytowe

Pozostałe będą dostarczane do wyznaczonych przez gminę miejsc:

 1. przeterminowane leki
 2. przeterminowane chemikalia
 3. zużyte baterie i akumulatory
 4. zużyte opony
 5. odpady budowlane i rozbiórkowe (w ilości większej niż 1 m3)
 6. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Jakie są zalety nowej ustawy? Po pierwsze, z uwagi na to, że to gmina będzie odpowiedzialna za gospodarkę odpadami, łatwiej będzie skontrolować, czy wszyscy mieszkańcy płacą za wywóz śmieci. Skoro każdy musi płacić powinny zniknąć dzikie wysypiska śmieci oraz palenie śmieci w w domu. Druga zaleta to brak ograniczeń (poza gruzem) w ilości wyrzucanych śmieci. Do tej pory odpady były limitowane: im więcej się wyrzucało, tym wyższa stawka. Od 1 lipca gmina odbiera od nas tyle śmieci, ile wystawimy. Nie ma co ukrywać, że system ma również swoje wady. Po pierwsze w większości przypadków wzrosną opłaty za wywóz śmieci. W dodatku uchwała dopuszcza zbieranie opłat co dwa miesiące, a nawet co kwartał, co może być mocno uciążliwe dla naszych portfeli. Jeśli ktoś zdecyduje się na utrzymywanie na działce kompostu, będzie musiał go zgłosić w deklaracji i dbać by był zgodny z wytycznymi Ministra Środowiska. Na koniec należy dodać, że wciąż nie rozstrzygnięto sprawy pojemników na śmieci oraz w jaki sposób sprawdzać w blokach, kto segreguje śmieci, a kto nie. Warto dodać, że kilkanaście gmin skierowało ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, więc istnieje jeszcze niewielka szansa, że wprowadzone zmiany nie wejdą w życie. Na zakończenie należy dodać bardzo istotną informację: mimo, że ustawa wchodzi niejako z automatu nie znosi zawartych do tej pory umów na wywóz śmieci! Musimy pamiętać, żeby rozwiązać je z dniem 1 lipca. Zalecamy Państwu sięgnięcie do w/w umów i sprawdzenie okresu wypowiedzenia, żeby w lipcu nie zapłacić dwa razy za wywóz śmieci.


Kurier Lubelski (28.02.2013) - Lublin: Od lipca wzrosną stawki za wywóz śmieci

Strona informacyjna miasta Lublin na temat nowego sposobu wywozu odpadów

Budowa przedłużenia alei Solidarności (23 października 2012)

17 października br. w Szkole Podstawowej nr 14 odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców dzielnic Szerokie, Sławin oraz Sławinek z przedstawicielami Zarządu Dróg i Mostów oraz firmy Budimex, wykonawcy przedłużenia al.Solidarności.

Na spotkaniu wysłuchano obaw i pretensji mieszkańców, którzy protestowali przeciwko rozjeżdżaniu dróg osiedlowych przez sprzęt, służący do budowy drogi oraz ciężarówek dowożących materiały budowlane. Osobnym problemem była budząca wątpliwości akcja fotografowania budynków znajdujących się w rejonie budowy. Przedstawiciel wykonawcy zaprezentował materiał, udostępniony do ściągnięcia, w którym odniósł sie do części przedstawionych zarzutów. Zapewnił, że ciężarówki oraz ciężki sprzęt nie będą się poruszać po drogach do tego nie przeznaczonych i zobowiązał się powiadomić o tym podwykonawców. Ponieważ Budimex jest również wykonawcą odcinka dojazdowego do węzła Dąbrowica poza granicami miasta, ciężki sprzęt będzie sukcesywnie przemieszczany wzdłuż budowanej drogi i nie ma potrzeby by korzystał z innych dojazdów. Jeśli chodzi o drogi techniczne, to w obrębie dzielnicy Szerokie wyznaczono trzy: ul. Jaśminową (od numeru 16), ul.Mgielną, oraz ulicę Główną (na odcinku od al.Warszawskiej do planowanej drogi). Od władz miasta otrzymaliśmy zapewnienie, że wzmożone patrole Straży Miejskiej oraz Policji, będą sprawdzały, czy zakaz jazdy ciężkiego sprzętu oraz pozostałych pojazdów wykonawcy po innych drogach dzielnicy jest przestrzegany. Prosimy jednak mieszkańców o kontrolowanie sytuacji i zgłaszania nadużyć (najlepiej z dokumentacją fotograficzną) do Rady Dzielnicy. Utrudnienia w ruchu w tej części miasta potrwają do końca przyszłego roku, w związku z tymczasowym zamknięciem al.Warszawskiej między ulicami Sławinkowską a Botaniczną. Z proponowanych wariantów objazdu wybrano numer 2 (strona 7 prezentacji Budimexu), który polega na wykonaniu tymczasowej drogi przebiegającej przez teren Ogrodu Botanicznego, wpadającej w prawą nitkę al.Solidarności patrząc od strony al.Warszawskiej. Lewa nitka al.Solidarności od skrzyżowania z al.Gen.Ducha i al.Sikorskiego aż do al.Warszawskiej zostanie zamknięta. Na wyżej wymienionej nitce oraz na zamkniętym odcinku al.Warszawskiej nastąpi zerwanie asfaltu. Po wykonaniu wiaduktu oraz lewej nitki al.Solidarności, zostanie zamknięta prawa nitka al.Solidarności, a ruch samochodowy zostanie przeniesiony na nowo wybudowany odcinek drogi (strona 9 prezentacji). Al.Warszawska ma zostać zamknięta w listopadzie br, zaś otwarta ponownie w grudniu przyszłego roku. Z powodu wyniesienia alei Warszawskiej na wiadukt, zostanie zamknięty wyjazd z ul.Jaśminowej (strona 10 prezentacji). Przedstawiciel Budimexu zapewnił, że postara się, aby ulica Jaśminowa była jak najdłużej przejezdna. Prawdopodobnie zamknięta zostanie dopiero po wykonaniu muru oporowego. Wśród zamkniętych ulic będzie również ul.Główna na odcinku od al.Warszawskiej do budowanej drogi i nastąpi to już w listopadzie br. Ponowne otwarcie ul.Głównej nastąpi we wrześniu 2013. Uwaga - zamknięcie ulicy nie oznacza całkowitego zakazu ruchu. Mieszkańcy posesji umiejscowionych przy zamkniętych ulicach będą mogli dojeżdżać do swoich domów: ich zakaz nie będzie obowiązywał. Kolejnym drogowym problemem jest część ulicy Mgielnej, która straci dojazd do ul.Wodnej i zostanie odcięta od reszty dróg podczas budowy. Wykonawca planuje wybudować tymczasową drogę dla mieszkańców i połączyć ul.Mgielną z Deszczową i Główną(strona 11 prezentacji). Problemem może być fakt, że teren przez który ma zostać poprowadzony tymczasowy dojazd jest, jak utrzymywali mieszkańcy, w rękach prywatnych. Miasto wyjaśnia sprawę. Jeśli chodzi o fotografowanie domów, usłyszeliśmy z ust przedstawiciela Miasta, że jest to tylko działanie prewencyjne. Mieszkańcy byli zaniepokojeni skalą zjawiska - objętych inwentaryzacją jest aż 300 domów. Jak zapewniał przedstawiciel wykonawcy, a później powtórzył to prezydent Lublina na zebraniu Rady Miasta, nie ma powodów do niepokojów. Na spotkaniu firma Budexim zaprosiła wszystkich, mających jeszcze pytania i wątpliwości do swojej tymczasowej siedziby znajdującej się na ul. Jaśminowej 16. Obiecano nam, że wykonawcy rozpatrzą każdą sprawę i każdą skargę.


Dojazd do obwodnicy Lublina zagraża domom? (Dziennik Wschodni - 18.10.2012)

Do pobrania

Zmiany w kursowaniu linii MPK (23 października 2012)

Od 1 października b.r. następują zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej na terenie naszej dzielnicy. Znikną autobusy linii 11, a pojawią się autobusy linii 44.

28 sierpnia br. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie skierował do Zarządu Rady Dzielnicy Szerokie pismo z następującymi propozycjami zmian w zakresie kursowania linii autobusowych w naszej dzielnicy:

 1. skierowanie trasy linii nr 44 do przystanku Lipniak (z jednoczesnym wycofaniem linii nr 11), co spowoduje zwiększenie częstotliwości       obsługi komunikacyjnej z ok. 40 do 20 minut w szczycie,
 2. zwiększenie częstotliwości kursowania linii nr 3 w dzień powszedni z 20 do 15 minut w godzinie szczytu, w sobotę z ok 50 do 40 minut oraz w dzień świąteczny z ok 70 do 40 minut,
 3. pozostawienie kursowania linii nr 54 i 79 zgodnie z  czerwcowymi rozkładami jazdy.

Należy zaznaczyć, że w budżecie Miasta Lublin brak jest środków finansowych na zwiększenie ilości wozokilometrów, zatem zwiększenie częstotliwości kursowania linii nr 3 oraz zmiana trasy linii nr 44 będzie możliwe jedynie w przypadku jednoczesnej likwidacji linii nr 11.

ZTM w Lublinie informuje również, że podda analizie potrzebę utworzenia (na czas realizacji inwestycji przedłużenia al. Solidarności do węzła Dąbrowica) linii obsługiwanej taborem mało pojemnym dowożącej dzieci z Dzielnicy Szerokie do szkoły przy al. Warszawskiej.

Przedkładając powyższe, ZTM w Lublinie zwraca się z prośbą o przedstawienie opinii Rady Dzielnicy Szerokie dotyczącej zaproponowanych zmian.

Odpowiedź na powyższe pismo brzmiała następująco:

Zarząd Dzielnicy omawiał przedstawione propozycje na zebraniu w dniu 7.09.2012. Rozważaliśmy również opinie zebrane od mieszkańców I ze względu na krótki czas wypowiedziała się zbyt mała liczba zainteresowanych. Informujemy, że przychylamy się do zaproponowanych zmian traktując je jako rozwiązanie tymczasowe. Biorąc pod uwagę sugestie mieszkańców, że autobusy linii 11 i 44 kursują innymi trasami, nie wiemy czy nie będzie skarg na utrudniony dojazd do szkół. Mieszkańcy podnosili, że uzdrawianie komunikacji i zachęcanie do korzystania z niej nie może odbywać się na zasadzie, że jednym poprawiamy, a innym pogarszamy dostępność.

Po takiej wymianie korespondencji możemy wyczytać na stronie MPK, że powyższe zmiany zyskały akceptację Zarządu Dzielnicy Szerokie. I koniec kropka. Okazało się, że ZTM nie zapytało innych dzielnic, co sądzą na temat likwidacji linii 11. Sądziliśmy, że jesteśmy jedną z wielu Rad, którą poproszono o wyrażenie zdania. W najśmielszych snach nie spodziewaliśmy się, że mamy zdanie ostateczne. Rządzimy w ZTM-ie?

Pragniemy poinformować,że nie zgadzamy się na takie stawianie sprawy. Wyrywa się z kontekstu nasze wypowiedzi, a ZTM próbuje obarczyć Szerokie odpowiedzialnością za zmiany, które przeprowadza i których nie konsultuje z wszystkimi zainteresowanymi mieszkańcami Lublina. Przecież taka postawa rodzi konflikty.


Informacja o zmianach w kursowaniu komunikacji w związku z przedłużeniem al. Solidarności

Przedłużenie alei Solidarności (13 maja 2012)

24 kwietnia Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie ogłosił przetarg na budowę drogi dojazdowej do węzła drogowego "Dąbrowica" obwodnicy miasta Lublin. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty do 31 maja b.r.

Lublin będzie wkrótce realizował jedną z najdroższych inwestycji w historii miasta. 3,8 km drogi plus dodatkowe prace Wydział Dróg i Mostów wycenił na 560 milionów złotych. Oprócz budowy samej drogi wykonawca, który wygra przetarg będzie musiał m.in przebudować al.Warszawską, Główną, Mgielną, Jaśminową oraz Wądolną, przełożyć ciek i rzekę Czechówkę, wybudować kładki, zlikwidować studnię ujęcia "Sławin", zlikwidować kolizje z siecią wodociągową, gazociągiem, kanalizacją deszczową i sanitarną, zamontować ekrany akustyczne, wybudować mury oporowe itd. itd. Wymienione prace to nie jest cały zakres robót (wystarczy zajrzeć do specyfikacji zamówienia) - dziwi ogromnie fakt, że na przedstawienie dokumentacji Zarząd Dróg i Mostów dał tak krótki termin. I tu pojawia się pierwsza obawa: czy ten pośpiech nie odbije się na jakości ofert? Co miasto zyska realizując tę inwestycję? Nową drogę dojazdową do Warszawy i dojazd do powstającej obwodnicy. Nie ma wątpliwości, że dotychczasowa wylotówka do stolicy jest wąska i wiecznie zakorkowana. Przebicie się do granic miasta jest uciążliwe i wymaga dużej dozy cierpliwości. Jednak po bliższym zapoznaniu się z projektem widać wyraźnie,że nowa droga będzie udogodnieniem tylko dla tych, którzy będą mogli włączyć się do ruchu na istniejącym odcinku al.Solidarności, czyli dla północnej części Lublina. A co zresztą? Będzie po staremu, bo przedłużenie alei Solidarności będzie miało póki co tylko jeden wjazd. Właśnie z zakorkowanej alei Warszawskiej. Niestety, nie znikną korki z al.Kraśnickiej. Wszyscy kierowcy jadący od strony Rzeszowa i Kraśnika do Warszawy, będą musieli podążać w dalszym ciągu aleją Kraśnicką i próbować przejechać zatłoczone rondo Honorowych Krwiodawców, a potem prosto w al.Sikorskiego i próbować skręcić w lewo w al.Solidarności. Dlaczego nie skręcać w al.Warszawską tak jak dawniej? Dlatego, że wjazd na nowy odcinek al.Solidarności z al.Warszawskiej będzie możliwy tylko dla jadących z Warszawy. W drugą stronę ślimaka dokumentacja nie przewiduje. Co przyniesie nowa inwestycja mieszkańcom naszej dzielnicy? Niestety, same problemy. Nie dość, że nie rozładuje, z naszego punktu widzenia, newralgicznej arterii miasta jaką jest al.Kraśnicka, to jeszcze będziemy mieć mocno utrudniony wyjazd do Warszawy. Okazuje się, że projekt nie przewiduje żadnego wjazdu ani zjazdu na nową drogę od al.Warszawskiej aż do węzła Dąbrowica! Albo trzeba będzie jechać Kraśnicką, Sikorskiego i tam wjeżdżać na al.Solidarności (niebezpieczny lewoskręt) albo przebijać się przez będącą w opłakanym stanie ul. Główną i wjeżdżać ślimakiem od al.Warszawskiej. Wszystko przez brak wjazdów. Dlaczego wszystkie inne dojazdy do budowanej obwodnicy (Mełgiewska, Spółdzielczości Pracy, Poligonowa) są drogami wpisanymi w układ komunikacyjny Lublina, zaś przedłużenie alei Solidarności nie ma pełnić takiej funkcji? Czyżbyśmy się stali zakładnikami pięknej drogi do stolicy? To nie koniec problemów dla Szerokiego. Szumnie opisana w projekcie przebudowa ulic Głównej i Mgielnej polega tylko i wyłącznie na wybudowaniu wiaduktów nad nową drogą. Dalej będziemy jeździć po dziurach, bo cała droga nie zostanie wyremontowana. Ponadto mieszkańcy ulicy Jaśminowej stracą wygodny wyjazd na al.Warszawską, ponieważ al.Warszawska zostanie w tym rejonie podniesiona, a ulica Jaśminowa będzie ślepa. Zeszpecony zostanie wąwóz, ponieważ nowa droga będzie miejscami biec po gigantycznym nasypie. Jak to wpłynie na powstawanie usuwisk? Trudno powiedzieć: nikt nie przeprowadził żadnych badań. Nie jesteśmy przeciwko budowaniu nowej drogi do stolicy. Boimy sie tylko, czy nie zafundujemy sobie za ciężkie pieniądze rozwiązania, które w stosunku do nałożonych kosztów nie będzie spełniało swojej roli. Jakimś wyjściem z sytuacji byłoby przedłużenie ul. Bohaterów Monte Cassino do nowej drogi - na pewno odkorkowałoby część al.Kraśnickiej i przejęło zadanie odcinka obwodnicy biegnącego przez Konopnicę. Obawiamy się jednak, że zadłużone miasto nie będzie chciało wykładać kolejnych środków na inwestycję w tym rejonie miasta. I w ten oto sposób możemy mieć na naszym terenie drogę, która w obecnej formie nie da nam zupełnie nic.


Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia na budowę przedłużenia al. Solidarności

Drogowa niemoc (5 marca 2012)

Wprowadźmy zakaz wjazdu wszędzie tam, gdzie drogi nie są jeszcze zbudowane. Oczywiście zakaz nie dotyczyłby mieszkańców, tylko ciężkiego sprzętu, dojeżdżającego na budowy. A także ruchu miejskiego, który dotyczy niedokończonego odcinka ulicy Sławin a także ulicy Głównej. Ostatnia ulica powinna być przez nas szczególnie chroniona. Otóż dowiedzieliśmy się z pewnego źródła, że w czasie budowy wiaduktu na Alei Warszawskiej w związku z przedłużeniem Alei Solidarności, ulica Główna będzie służyła jako objazd dla ruchu kołowego z Warszawy (sic!)
Poniżej znajduje się link do mapki z proponowanym ograniczeniem ruchu. Prosimy oglądać ją w powiększeniu - choćby po to, by przekonać się, że znaki zakazu nie postawione są w przypadkowych miejscach.

Rozważnie wydawane pieniądze (16 stycznia 2012)

Strategia zrównoważonego rozwoju Lublina to hasło, które często pada ze strony przedstawicieli lokalnych władz. Jakimś dziwnym trafem naszą dzielnicę omija owa strategia szerokim łukiem. Jakbyśmy częścią Lublina nie byli.

Na początku roku 2012 dobiegła nas niezwykle radosna wieść: oto mamy w Lublinie kolejny piękny plac zabaw. Bezpieczny, kolorowy, nowoczesny co można stwierdzić na zdjęciach po prawej. Znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 14 w dzielnicy Sławin. Gdy minęła pierwsza euforia, przyszło opamiętanie. Przecież ta szkoła zostanie zamknięta za dwa lata! W dzielnicy Sławin buduje się nowa szkoła u zbiegu ulic Lisa i Sławinkowskiej, która przejmie numer placówki przy alei Warszawskiej. Ze strony internetowej rządowego programu "Radosna Szkoła" możemy wyczytać, że refundacja placu wynosi od 64 do 115 tysięcy złotych, zaś według "Kuriera Lubelskiego" (19.01.2011 - Los szkoły niepewny...") plac kosztował, bagatela, 230 tysięcy złotych. Czyli miasto dołożyło do obiektu 115 tysięcy złotych! Świetnie wydane pieniądze.

Rodzi się naturalnie pytanie, co stanie się z nim za owe dwa lata. I z grubsza widzimy dwie możliwości. Pierwsza: plac zostanie przeniesiony do nowej szkoły, co oczywiście wiąże się z transportem i montażem w nowym miejscu, czyli podrażamy koszty wybudowania placu. Jeśli to prawda, to mamy murowanego kandydata do nagrody Nobla z dziedziny ekonomii za ten rok. Opcja druga: plac zostaje na miejscu. Ale nie może stać samotnie bez przypisanej placówki edukacyjnej, w końcu został wybudowany w ramach projektu "Radosna szkoła". A to by oznaczało, że jednak szkoła nr 14 pozostanie tam, gdzie stoi. Dzięki temu sprytnemu posunięciu będziemy mieli dwie szkoły w dzielnicy Sławin. Proszę zgadnąć, ile mamy szkół w dzielnicy Szerokie? Odpowiadam: żadnej. Żadnej, bo władze Lublina powiedziały, że mogą wybudować tylko jedną szkołę w tym rejonie miasta. A z prostej matematyki wynika, że jeśli ktoś ma jedną szkołę, a drugi nie ma, to trzeba dodać temu co już ma, żeby było równo. Niestety, z matematyki Nobla nie przyznają. Nie chcemy narzekać, ale naprawdę trudno tego nie robić, gdy widzimy w jaki sposób traktuje sie naszą dzielnicę. Gdy jeszcze popatrzymy na to piękne otoczenie szkoły przy al.Warszawskiej, a potem na okolice jedynego (prywatnego) przedszkola w naszej dzielnicy odechciewa się wszystkiego. Rozjeżdżona przez wykonawcę pobliskiej budowy droga nadaje się tylko na poligon dla karnej kompanii sił zbrojnych. W tej chwili wszystko przykrył śnieg, ale gdy się roztopi, problem powróci. Dzieci, żeby dotrzeć do przedszkola będą musiały chyba opanować umiejętność szybowania. Jakąś nadzieję na poprawę sytuacji dawał tegoroczny budżet Lublina, w którym znalazła się pozycja dotycząca dokończenia budowy drogi na ulicy Sławin. Jednak, gdy zobaczyliśmy kwotę jaka została przeznaczona na tę inwestycję zrzedły nam miny. Mieszkańcy Szerokiego uważają to za kpinę. Podobnie jak strategię zrównoważonego rozwoju Lublina.


Nowoczesny plac zabaw dla dzieci przy Szkole Podstawowej nr 14 na Sławinie (zdjęcia) - Moje Miasto (05.01.2012)

W czym tkwi problem? (8 listopada 2011)

Rada Dzielnicy Szerokie wystąpiła do Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji na pytanie o podstawy nieodpłatnego przekazania kolejnej działki dla Domu Małego Księcia.

Dom Małego Księcia przy ulicy Lędzian 49 działa od stycznia 2009 (wcześniej miał siedzibę na ul. Hutniczej). Został wybudowany na działce, które podarowały władze miasta. W placówce miały się znajdować ośrodek rehabilitacji dla dzieci z hostelem, gabinet stomatologii dziecięcej, centrum terapii dla rodzin, wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz apteka. Wszystko związane z działalnością hospicjum. Jednak z upływem czasu w budynku zaczęły pojawiać się inne świadczenia: usługi hotelarskie (z możliwością skorzystania z zajęć fitness i pilates, siłowni oraz masaży), a także konferencyjne (link do reklamy).

Oczywiście, cały dochód przeznaczony jest na hospicjum, ale nie tutaj upatrujemy problemu. Goście korzystający z usług hotelarskich przy Lędzian organizują grilowania do późnych godzin nocnych. Mieszkańcy wielokrotnie sygnalizowali nam problem z ciszą nocną na osiedlu sąsiadującym z hospicjum. Kolejną inwestycją Domu Małego Księcia jest budowa amfiteatru - Rada Dzielnicy wyraża wątpliwość czy wspomniany amfiteatr nie zostanie czasem wybudowany na działkach, które mają być przeznaczone pod budowę szkoły. Boimy się, że w ten sposób może nie powstać w dzielnicy żaden budynek oświatowy (należy wspomnieć, że działka na której obecnie stoi hospicjum pierwotnie była przeznaczona pod przedszkole). Wzburzenie powoduje również budowa drogi na ulicy Lędzian - wepchnięta poza kolejnością, mimo że istnieją ważniejsze inwestycje wskazywane przez mieszkańców. W artykule zamieszczonym w Nowym Tygodniu ojciec Filip Budzyński, założyciel hospicjum, żali się że mieszkańcy zamiast z nim współpracować, ciągle go atakują. Szkoda, że dominikanin nie nadmienił, że swoimi działaniami pokazuje, że sam nie chce współpracować z sąsiadami. Budowę drogi na ulicy Lędzian udało mu się przepchnąć dzięki części radnych miejskich startujących z naszego obwodu, zaś sam nie konsultował swoich starań ani z mieszkańcami, ani z Radą Dzielnicy. Dziwi się, że jest atakowany, a sam obraża ludzi, posądzając ich o działanie z niskich pobudek. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi zapewne o pieniądze". Otóż nie chodzi o pieniądze - chodzi o szkołę, budynek, który nie tylko ułatwi mieszkańcom życie, pozwalając nie tracić czasu na dowożenie dzieci na naukę do innych dzielnic, ale także ośrodek kultury, rozwijania zainteresowań, miejsce które może odciągnąć młodzież od nałogów i chuligaństwa. Czyli według duchownego o pieniądze. Ojciec Filip twierdzi ponadto, że przedmiotem zamieszania nie jest działka przeznaczona pod szkołę. A my odpowiadamy: miasto nie wykupiło wszystkich terenów, potrzebnych pod budowę szkoły. A co jeśli to właśnie jest działka bez której szkoła nie będzie mogła powstać? Proszę Ojca - mieszkańcy nie chcą wojny, chcą współpracy. Prosimy o kontakt: Rada Dzielnicy chętnie spotka się z Ojcem i porozmawia na temat problemów nękających Szerokie oraz przyczyn takich a nie innych reakcji mieszkańców dotyczących działań hospicjum.

Więcej światła (30 października 2011)

Ruszyła długo oczekiwana budowa brakującego odcinka oświetlenia na ul. Nałęczowskiej. Do końca roku ma zostać oddany pierwszy odcinek od ul.Cisowej (na wysokości Galerii Parada) do ul. Sobótki. Rada Dzielnicy przeznaczyła swój dwuletni budżet na pokrycie kosztów inwestycji.

Ulica Nałęczowska to jedyna nie oświetlona w całości droga wylotowa Lublina. Lampy kończą się na wysokości ul.Cisowej przy Galerii Parada, nie licząc kilku samotnych latarń w okolicach skrzyżowania z ul. Sobótki. Najgroźniej sytuacja wygląda na odcinku "Zimne Doły" - tutaj dochodzi do sporej ilości stłuczek i wypadków. Oprócz kierowców cierpią piesi - zwłaszcza na jesieni i w zimie, kiedy zmrok zapada wcześniej. Na szczęście mamy dla wszystkich zainteresowanych dobre wiadomości. Budowa oświetlenia na ul. Nałęczowskiej została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje budowę odcinka ul. Cisowa - ul. Sobótki, a drugi ul. Sobótki - ul. Lędzian. Przetarg na pierwszy etap został rozpisany 10 sierpnia br. zaś rozstrzygnięty 6 października br. Wybrano ofertę firmy Zygmunt Kowalczyk, Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Firma Kowalczyk, z siedzibą przy ul. Długiej 97, 20-365 Lublin. Ponieważ wybrana oferta była znacznie niższa od planowanych wydatków Zarząd Dróg i Mostów 26 września br. rozpisał przetarg na etap drugi. Termin składania ofert minął 11 października br. Ważną rolę w rozpoczęciu inwestycji odegrała Rada Dzielnicy. W zeszłym roku, ze swoich środków, sfinansowała sporządzenie dokumentacji, zaś w roku bieżącym przekazała całą dostępną pulę na budowę oświetlenia. Miasto dołożyło 300 tysięcy i dzięki temu będziemy się mogli wreszcie cieszyć bezpieczniejszą i jasną ulicą.


Budowa oświetlenia drogowego wzdłuż fragmentu ul. Nałęczowskiej w Lublinie (etap I: odc. ul. Cisowa - ul. Sobótki): przetarg

Budowa oświetlenia drogowego wzdłuż fragmentu ul. Nałęczowskiej w Lublinie (etap I: odc. ul. Cisowa - ul. Sobótki): zamówienie

Przetarg na budowę oświetlenia drogowego fragmentu ul. Nałęczowskiej (etap II) - odc. od ul. Sobótki do ul. Lędzian

Kurier Lubelski (07-02-2011) - Sukces Szerokiego. Przy Nałęczowskiej staną latarnie

Obiecanki cacanki (30 października 2011)

Dnia 19 września br. w siedzibie Rady Dzielnicy odbyło się spotkanie z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem. W spotkaniu wzięli również udział wiceprezydent Stanisław Kalinowski, dyrektor Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta Eugeniusz Janicki oraz radni miejscy z okręgu, do którego należy nasza dzielnica.

Nie ukrywamy, że wiązaliśmy spore nadzieje ze spotkaniem z prezydentem Lublina. Rada Dzielnicy Szerokie poprosiła władze miasta, żeby przygotowały program naprawczy dla Szerokiego. Do tej pory obowiązująca Uchwała Rady Miasta zobowiązywała się do wybudowania wszystkich dróg w naszej dzielnicy do końca 2012 roku. Zdawaliśmy sobie sprawę, że z powodu wieloletnich zaniedbań powyższy termin jest nierealny. Ale oczekiwaliśmy, że prezydent miasta przedstawi program naprawczy, w którym padną konkretne terminy. Nic takiego nie nastąpiło. Mieszkańcy na spotkaniu próbowali uzyskać od władz miejskich konkretnych odpowiedzi w konkretnych sprawach:

 1. Budowa ulic (niedokończona ulica Sławin, wepchnięta poza kolejkę ulica Lędzian, dziurawe drogi, błoto w okresie wiosennym i jesiennym mocno dające się we znaki pieszym)
 2. Budowa szkoły (uciążliwość wożenia dzieci w inne rejony miasta)
 3. Plan zagospodarowania przestrzennego (ślamazarność urzędników i radnych, którzy od dłuższego czasu nie potrafią sporządzić dokumentu pozbawionego błędów, który przekształciłby tereny rolne w budowlane)
 4. Komunikacja miejska (niepunktualność, częstotliwość kursowanie nieprzystosowana do potrzeb mieszkańców, wysyłanie przez MPK na trasy obsługujące Szerokie starych autobusów, często ulegających awariom)
 5. Bezpieczeństwo pieszych przy przechodzeniu przez ulicę Nałęczowską (propozycja wybudowania kładki lub zatrudnienia osoby przeprowadzającej dzieci przez ulicę)
 6. Oświetlenie ulicy Nałęczowskiej (jedyna wylotówka z miasta bez latarni)
 7. Spór o przejście przez działki "Słoneczne wzgórze"
 8. Brak terenów rekreacyjnych w Dzielnicy
 9. Brak opłat adiacenckich (nierówne traktowanie mieszkańców rodzące poczucie niesprawiedliwości)
 10. Sensowność niektórych miejskich inwestycji (budowa stadionu na Krochmalnej, do którego trzeba będzie dopłacać kilka milinów rocznie z budżetu miasta).

W czasie dyskusji okazało się, że problemy nr 6 został już rozwiązany, zaś nr 7 znalazł szczęśliwe zakończenie niespełna miesiąc po spotkaniu. MPK ma w ciągu dwóch najbliższych lat wymienić cały tabor, a w firmie zostaną wdrożone nowe rozkłady jazdy oraz pomysły wysunięte przez wrocławską (sic!) firmę badającą stan lubelskiej komunikacji. Budowa szkoły na Szerokim nie może się zacząć, dopóki nie skończy się budowa szkoły na Sławinie. Usłyszeliśmy również, że zrobienie poprawnego planu zagospodarowania przestrzennego jest rzeczą trudną i wymaga więcej czasu. W sprawie dróg nie usłyszeliśmy nic konkretnego. Za to prezydent długo przekonywał o sensie budowy stadionu i pływalni olimpijskiej oraz o tym, że w zasadzie miasto więcej wydaje niż zarabia. Na potencjalne źródło zarobku w postaci opłat adiacenckich też nie mamy co liczyć: podobno cena za naliczenie zwiększenia wartości nieruchomości przekracza ewentualne zyski miasta. Prezydent bardzo chętnie opowiadał również o problemach innych dzielnic, tłumacząc że nie jesteśmy jedynym zaniedbanym miejscem Lublina. Jednak ani słowem nie zająknął się o programie naprawczym dla Szerokiego. Nie tak się umawialiśmy panie Prezydencie.


NowyTydzień (28.09.2011) - Spotkanie bez konkretów

Spór o przejście przez działki "Słoneczne Wzgórze" zakończony (29 października 2011)

Informujemy, że zapadła decyzja zatwierdzająca z "urzędu" podział nieruchomości położonej w Lublinie przy ul. Nałęczowskiej 93b. Na jej podstawie dokonano stosownych wpisów w katastrze nieruchomości. Tym samym mieszkańcy tego rejonu dzielnicy mogą swobodnie korzystać z krótkiej i bezpiecznej drogi do przystanku autobusowego. Wszystkim, którzy mieli swój udział w pozytywnym zakończeniu sporu - dziękujemy.

Rzeka Czechówka (28 października 2011)

Powraca pytanie, czy odcinek rzeki będący granicą dzielnic Szerokie i Sławin na pewno znajduje się w granicach miasta Lublina. Nasza wątpliwość wiąże się ze sposobem oczyszczania rzeki. Otóż wszelakie prace przy Czechówce prowadzone są wyłącznie do al. Warszawskiej. Dalej, w stronę granic miasta rzeka przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Mamy silne podejrzenie, że przyczyną tego stanu rzeczy są zaniechania ze strony odpowiedzialnych urzędników, którzy zapomnieli wprowadzić stosowne poprawki w dokumentach. Przypominamy, że tereny te zostały włączone do terenów miasta Lublina już w roku 1987. Prawdopodobnie najstarsze śmieci w korycie rzeki jeszcze pamiętają tę chwilę. Apelujemy do władz miasta, żeby zadbało o całą rzekę w granicach miasta.

Kontakt - Szerokie

Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Szerokie:
ul. Sławin 20
20-828 Lublin
http://szerokie.lublin.eu/

Adres do korespondencji:
ul. Sławin 20
20-828 Lublin

Następne zebranie:
7 września 2023 godz. 18:30
 

 • Przewodnicząca Rady Dzielnicy Szerokie - Katarzyna Paszkowska 
  tel. 609 002 370
 • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Szerokie  - Józef Kaźmierczak
  tel. 502 432 359

Ważne numery telefonów:

 • Straż Miejska - 986
 • Zgłaszanie ulic do odśnieżania - 81 466 57 89 (od 6 do 21)
 • Dzielnicowy: sierżant sztabowy Krzysztof Smaga - 81 466 50 81 (), 695 021 765
 • Naczelnik Wydziału Dzielnicowych: Marek Łuka - 665 501 731
 • Rzecznik Straży Miejskiej: Robert Gogola - 81 466 50 60

Godziny otwarcia Biblioteki na Poziomie

poniedziałek, środa, piątek 10-18
wtorek, czwartek 10-16
sobota 9-14