W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu dzielnice.lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Dzielnica Śródmieście - widok na Plac Litewski

Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu de Tramecourta z Lubomelską

Skrzyżowanie ul. Jerzego de Tramecourta z ul. Lubomelską, Wieniawską i Stanisława Leszczyńskiego stanowi ważny element ciągu komunikacyjnego umożliwiającego wyjazd ze Śródmieścia w kierunku Alei Solidarności i dalej do północnych dzielnic mieszkaniowych miasta. Nic dziwnego, że znaczna część kierowców właśnie tędy wraca z pracy, co szczególnie w godzinach szczytu, powoduje znaczne natężenie ruchu oraz utrudnienia w tym rejonie. Zaraz po remoncie i otwarciu skrzyżowania problem nie był aż tak dotkliwy ze względu na wyłączoną sygnalizację świetlną. Z jednej strony zapewniało to płynniejszy ruch, z drugiej narażało na niebezpieczeństwo przechodniów. Po włączeniu sygnalizacji sytuacja komunikacyjna w tym rejonie stała się fatalna. Korek w godzinach popołudniowych od wspomnianego skrzyżowania ciągnął się niekiedy przez ulice de Tramecourta, Spokojną, Ewangelicką i znaczną część Chopina. Powodowało to również utrudnienia w ruchu na Krakowskim Przedmieściu, ponieważ pojazdy skręcające w zakorkowaną ul. Ewangelicką, a niemogące zjechać ze skrzyżowania, blokowały ruch. 

Należy wspomnieć, że ul. Jerzego de Tramecourta jest jednokierunkowa i ma dwa pasy. Po remoncie pasem prawym można było jechać prosto w ul. Leszczyńskiego i w prawo w ul. Lubomelską, gdzie jak wspomniano wyżej kieruje się zdecydowana większość pojazdów. Pas lewy służył wyłącznie do skrętu w lewo w ul. Wieniawską. 

W związku z zaistniałą sytuacją Rada Dzielnicy Śródmieście, na wniosek Sekretarza Rady Łukasza Świebody, zwróciła się w dniu 30 grudnia 2019 r. z prośbą do Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowy i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin o opinię na temat zmiany organizacji ruchu drogowego na skrzyżowaniu ulic de Tramecourta, Wieniawskiej, Lubomelskiej i Leszczyńskiego. Zgodnie z propozycją Sekretarza Rady wskazano, że pas prawy powinien służyć wyłącznie do skrętu w prawo w Lubomelską, w którym to kierunku jest największe natężenie ruchu, natomiast pas lewy do jazdy prosto w Leszczyńskiego i w lewo w Wieniawską.

W odpowiedzi pismem z dnia 28 stycznia 2020 r. Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością poinformował, że cyt.: "Proponowana zmiana organizacji ruchu na przedmiotowym skrzyżowaniu obejmuje zmianę oznakowania pionowego oraz poziomego. Oznakowanie poziome na przedmiotowym skrzyżowaniu zostało wykonane w technologii grubowarstwowej. Zmiana takiego oznakowania wymagałaby wykonania frezowania nawierzchni, która to czynność narusza warunki gwarancji nałożonej na wykonawcę. W związku z powyższym, na chwilę obecną nie przewiduje się wprowadzania zmian na przedmiotowym skrzyżowaniu". W piśmie obiecano zamontowanie strzałki warunkowego skrętu w prawo na wylocie od ul. de Tramecourta, mające za zadanie usprawnienie w ruchu. 

Po kilku miesiącach, mimo powyższej negatywnej odpowiedzi, Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością wprowadził zmiany organizacji ruchu na przedmiotowym skrzyżowaniu zgodnie z sugestią Rady Dzielnicy Śródmieście. Rada Dzielnicy ma nadzieję, że przyczyni się do znacznego usprawnienia ruchu pojazdów w tym rejonie. 

Kontakt - Śródmieście

Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Śródmieście:
ul. Królewska 3
20-109 Lublin
tel. 81 466 59 62
www.facebook.com/rzdsrodmiescielbn

Dyżury członków Rady dzielnicy Śródmieście pełnione w siedzibie Rady - każda środa w godzinach 17.00-18.00

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście - Magdalena Chojnacka
  • tel. 577737379
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście - Ryszard Milewski
  • tel. 606310877