W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu dzielnice.lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Dzielnica Śródmieście - widok na Plac Litewski

Wzgórze Czwartek to „klejnot przyrody”
31.01.202014:41

Obszar dzielnicy Czwartek w Lublinie jest nierozerwalnie związany ze Wzgórzem Czwartek, który wyznaczają ulice - Lubartowska, Unicka, Podzamcze i Ruska. Tonące w zieleni Wzgórze Czwartek to swoisty „klejnot przyrody”. Zieleń to zdrowie i relaks. W otoczeniu przyrody seniorzy czują się znacznie lepiej. Jako wieloletnia mieszkanka dzielnicy Czwartek z niepokojem obserwuję, jak walory przyrodnicze w mojej dzielnicy z roku na rok ubożeją. Kto jest temu winien? Mam duże zastrzeżenie do pracy administratorów terenu, którzy moim zdaniem zaniedbują swoje obowiązki.

Plany i dyskusja nad przyszłymi terenami zielonymi 

Gdy sięgnę pamięcią, jeszcze kilkanaście lat temu rosły tutaj przy ul. Unickiej 3 przepiękne i dorodne lipy. Kilka lat temu w tym miejscu postanowiono postawić obiekt budowlany oraz stworzyć ciekawie zaprojektowane tereny zieleni - nowe trawniki oraz nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Decyzją władz osiedla projekt inwestycji miała wykonać firma W. Odbyły się konsultacje społeczne oraz przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami Rady Dzielnicy Śródmieście i Zarządu Nieruchomości Komunalnych (ZNK) w Lublinie. Za wycięcie lip firma W. zobowiązała się wykonać plac zabaw dla dzieci pomiędzy blokami przy ul. Unicka 5 i ul. Unicka 7. Zapanował duży entuzjazm mieszkańców wobec planów zagospodarowania tego terenu. Zapewniono, że będzie piękny teren zieleni, tak potrzebnej dla zdrowia i dobrego samopoczucia oraz plac zabaw dla dzieci.  

Plany powstały, ale nie zostały zrealizowane

Jednak Administracja ZNK w Lublinie zmienia swoją decyzję na „NIE”. Dlaczego? Pani Kazimiera, mieszkanka na dzielnicy Czwartek zapewnia, że są dokumenty z podpisami ze spotkań z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych w sprawie realizacji programu zieleni przez firmę W. Dokumenty w tej sprawie znajdują się w Administracji Osiedla i w ZNK w Lublinie. Dziwne to dla mnie, że tyle było dyskusji o tej zieleni, o tym jak to miejsce będzie pięknie wyglądać? A teraz wstydzimy się tego miejsca. Słyszałam, że teraz to mają sfinansować tę zieleń Wspólnoty Mieszkaniowe, czyli my mieszkańcy. A czy nie może tę zieleń zafundować naszej dzielnicy Urząd Miasta?

Czy Urząd Miasta Lublin zapomniał o Czwartku?

Nie, Urząd Miasta Lublin nie zapomniał o Czwartku. Na wiosnę w roku 2015 Zieleń Miejska wykonała zasadzenie żywopłotu o długości około 100 m wzdłuż ul. Unicka 7, od strony ul. Czwartek. Mieszkańcy byli zadowoleni, że jest ładny żywopłot i otoczenie ich miejsca zamieszkania jest zadbane. Ten stan rzeczy nie trwał długo. Pan Jan, długoletni mieszkaniec dzielnicy z sarkazmem mówi, że w miarę upływu czasu dało się zauważyć, że żywopłot nie był wcale należycie pielęgnowany. 

O „zgrozo”, nieustannie ginęły sadzonki. Proszę teraz zobaczyć, pozostało już tylko 6 krzewów. Jak pamiętam, żywopłot był przecież gęsto sadzony. I dlaczego tak się stało? Kto za to odpowiada? Pan Jan nie ukrywał swoich emocji i rozgoryczenia wobec włodarzy osiedla Czwartek. Do rozmowy włącza się Pani Zofia, która przypomina, że zasadzono przecież drzewka, małe brzózki – 10 sztuk. A teraz proszę popatrzeć, zostały tylko 3 drzewka. Od samego początku nie były zabezpieczone poprzez opalikowanie. Czy będą zasadzone nowe drzewka i odpowiednio zadbane i zabezpieczone? Tak samo przy ul. Czwartek 26 zasadzono 3 jarzębiny.  Teraz pozostało tylko jedno drzewko. Rośnie takie pochylone pod kątem ok. 45 i nie jest opalikowane, chyli się ku upadkowi. Jest to symboliczne dla zaniedbanej zieleni naszego Czwartku.   

Czy tak ma wyglądać to miejsce w dalszym ciągu? 

To pytanie słyszałam wiele razy podczas rozmów z moimi znajomymi z dzielnicy Czwartek. A co na te uwagi mieszkańców odpowiedzą władze? Pan Lucjan słusznie podkreśla, że ktoś za to winien odpowiadać. Przecież bierze z tego tytułu pieniądze z naszych podatków i obciążeń mieszkańców naszego Czwartku. O proszę popatrzeć na ten niby trawnik w okolicy sklepu ,,Grosik”, przy skrzyżowaniu ul. Czwartek z ul. Szkolną w pobliżu pizzerii ,,Mąka i woda” przy ul. Unickiej 3. Jak są zdewastowane te trawniki przez samochody? To ma być wizytówką naszych władz osiedla?

Na Czwartku jest wiele urokliwych miejsc

Czwartek to przecież jedna z najstarszych dzielnic Lublina. Zaniedbania są bardzo widoczne, a to nie przyciąga turystów. Wielka szkoda, bo zadbane miejsce w tej części miasta, mogłoby cieszyć zarówno mieszkańców i turystów, jak też klientów różnych instytucji usytuowanych na Czwartku. 

Taką instytucją jest np. Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział Lubelski, który ma swoją siedzibę przy ul. Szkolnej 18. W budynku tym mieścił się dawniej Żydowski Dom Kultury im. I. L. Pereca. Stąd jest to ważne miejsce dla społeczności żydowskiej przedwojennego Lublina.  Aż się prosi, aby przed tym budynkiem ustawiono kilka dużych donic z pięknymi krzewami. Tym bardziej, że teren wokół zabytkowego obiektu pozbawiony jest nawet skrawka zieleni. 

Przykładów można mnożyć więcej, ale czy władze miasta i osiedla Czwartek nie dostrzegają tych zaniedbań? A może nie chcą ich zauważyć? Te pytania stawiam bez odpowiedzi. Na wiosnę sprawdzę, czy władze osiedla Czwartek podjęły działania na rzecz dbania o zieleń.

 

Jadwiga Kamińska-Smyl

Kontakt - Śródmieście

Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Śródmieście:
ul. Królewska 3
20-109 Lublin
tel. 81 466 59 62
www.facebook.com/rzdsrodmiescielbn

Dyżury członków Rady dzielnicy Śródmieście pełnione w siedzibie Rady - każda środa w godzinach 17.00-18.00

  • Przewodnicząca Rady Dzielnicy Śródmieście - Magdalena Chojnacka
  • Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście - Ryszard Milewski
    tel. 606310877