W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu dzielnice.lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Widok na Stare Miasto

Historia

Historia Sławina

Dzielnica Sławin znajduje się w północno-zachodniej części miasta Lublina. Granice administracyjne: od północy i zachodu granica miasta, od wschodu ul. Poligonowa i ul. gen. B. Ducha, a od południa al. Solidarności i rzeka Czechówka. Powierzchnia dzielnicy 8,29 km².

Historia osadnictwa na tym terenie sięga ok. 3800 lat p.n.e. (tzw. kultura malicka). Przy ul. Willowej znajduje się jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Lubelszczyzny, które skrywa pozostałości co najmniej czterech cmentarzy i kilku osad. Jest wśród nich cmentarz neolityczny kultury pucharów lejkowatych (ok. 3 tys. lat p.n.e.), który obejmuje 3 monumentalne grobowce o konstrukcji drewniano kamiennej o wymiarach 14 x 9 x 3m zwrócone w tym samym kierunku. Na omawianym stanowisku są też pozostałości innych osad pradziejowych i z okresu plemiennego (VIII-X w. n.e.) oraz cmentarz wczesnochrześcijański z XI/XII wieku i cmentarz z XVI/XVII wieku.

Najstarsza wzmianka o Sławinie pochodzi z roku 1317. W XIV wieku Sławin był wsią zorganizowaną na prawie niemieckim. Obejmował też większość obecnego obszaru Sławinka i Szerokiego. Północnym skrajem doliny Czechówki (w średniowieczu nazwanej także Motyczką) wiódł na zachód przez Snopków i Garbów w kierunku rzeki Wisły szlak handlowy, którego śladem mogą być dzisiejsze ulice Willowa i Sławinkowska. Przez wiele wieków była to wieś prywatna, zmieniali się właściciele i granice z sąsiadami. Około połowy XV wieku w zachodniej części Sławina lokowano Wolę Sławińską (wydzielono w 1881 roku) a w XVIII wieku ze Sławina wydzielono Sławinek.

Jednym z dworów położonych na terenie obecnej dzielnicy (dwory: Sławin, Sławinek, Wola Sławińska, Dzbenin) był niewielki dworek i folwark który, w II połowie XVIII w. należał do starosty krzemienieckiego Jana Nepomucena Kościuszki. Tadeusz Kościuszko bywał kilkakrotnie u stryja, projektował też otaczające dworek ogrody. W XIX wieku Paweł Wagner właściciel Sławinka i dworu Kościuszki założył kąpielisko publiczne, słynne z wód o charakterze leczniczym. Uzdrowisko miało połączenie z Lublinem dzięki konnym omnibusom. Upadło wskutek konkurencji Nałęczowa oraz zniszczeń wojennych w czasie I wojny światowej. Obecnie jest to teren Ogrodu Botanicznego UMCS.

Dwór przy ul. Agronomicznej powstał prawdopodobnie w XVIII wieku. Po 1945 roku część tego majątku i sąsiednich objęto reformą rolna i rozparcelowano. Na części tego dworu powstał w roku 1975 Skansen - Muzeum Wsi Lubelskiej a na terenie dworu w Woli Sławińskiej ok. roku 1960 zlokalizowano Wytwórnię Surowic i Szczepionek.

W granicach miasta Lublina teren Sławina jest od 1959 roku a w roku 2009 wydzielono obecną dzielnicę. Obejmuje ona m. in. tereny zabudowywanego od lat siedemdziesiątych XX wieku osiedla Sławin (tzw. trzecia górka Sławinkowska), dawnych wsi Wola Sławińska i Dzbenin, parcelacji Sławków z lat czterdziestych XX wieku (u zbiegu obecnej ul. Sławinkowskiej i ul. Willowej), osiedla z okresu międzywojennego Czechów Dolny oraz powstającego w ostatnich latach w zabudowie wielorodzinnej osiedla Botanik. Na pobyt stały na Sławinie było zarejestrowanych 11,7 tys. osób (2017.06.30). Liczba mieszkańców tej dzielnicy Lublina systematycznie zwiększa się.

Źródła: Wikipedia; Lublin. Historia dzielnic w 700 rocznicę lokacji miasta. Sławin i Sławinek; bip UM Lublin.

Kontakt - Sławin

Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Sławin:
ul. Sławinkowska 50, 20-810 Lublin
(w Zespole Szkół nr 12, wejście od J. Lisa)

Dyżury w siedzibie Rady:

  • Członków Rady Dzielnicy Sławin - pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. 17.30 - 18.00 (za wyjątkiem świąt i miesięcy wakacyjnych)
  • Radnej Rady Miasta pani Jadwigi Mach - ostatni poniedziałek miesiąca w godz. 17.30 - 18.30

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Sławin Radosław Osiak

tel. 724 340 353, radoslaw_osiak@wp.pl

Przewodnicząca Rady Dzielnicy Sławin  Małgorzata Pietrzela 

tel. 501 000 171, gosia.pietrzela@gmail.com

Najbliższe posiedzenie Rady: 

6.05.2024 r. o godz. 18.00 

Porządki obrad i protokoły zamieszczamy na podstronie Posiedzenia Rady.

Posiedzenia Rady Dzielnicy Sławin odbywają się w siedzibie Rady przeważnie w pierwszy nieświąteczny poniedziałek miesiąca o godz. 18.00 (za wyjątkiem świąt i miesięcy wakacyjnych) i są otwarte dla mieszkańców.

Linki i telefony dotyczące dzielnicy Sławin zamieszczone są w zakładce Przydatne kontakty (w podstronie Nasza Dzielnica) 

Prowadzenie strony internetowej: R. Osiak, J. Jabłoński, A. Dudkiewicz

Skrzynka na korespondencję do Rady jest umieszczona obok głównego wejścia do Zespołu Szkól nr 12.