Protokół z II posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta, które odbyło się 8 kwietnia 2019 r. w budynku VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Mickiewicza 36.
W dniu 8 kwietnia 2019 r. odbyło się II posiedzenie Rady Dzielnicy Dziesiąta. Na posiedzenie przybyło w sumie 20 członków Rady Dzielnicy Dziesiąta oraz dwoje gości.
O godzinie 18:00 Przewodnicząca Rady Dzielnicy Urszula Ziembikiewicz-Otulska otworzyła posiedzenie.
Przewodnicząca Rady zaproponowała na początku by wszystkie osoby przedstawiły się. Co wszyscy zaakceptowali.
Z proponowanego porządku obrad nie mógł mieć miejsce punkt 2. “Ślubowanie członka Rady przeprowadzone w oparciu o art. 8 ust 1 i 2 Statutu Dzielnicy” z uwagi na nieobecność osoby.
Punkt 3 czyli wybór protokolanta rozpoczął się od zgłoszenia się Szymona Furmaniaka do tej funkcji. Rada Dzielnicy przyjęłą tę propozycję jednogłośnie.
Zaproponowany przez Przewodniczącą Rady Dzielnicy porządek obrad został wydrukowany i rozłożony na ławkach sali, w której odbywało się Posiedzenie Rady Dzielnicy.
Andrzej Małysz zgłosił uwagę, że wybór Komisji Rewizyjnej powinien nastąpić przed wyborem Zarządu. Po dyskusji oraz odczytaniu przez Przewodniczącą Rady wzmiankowanego 8 punktu Statutu Rady Dzielnicy Rada zgodziła się przyjąć porządek posiedzenia zaproponowany na wstępie przez Przewodniczącą.
Za przyjęciem porządku posiedzenia głosowało 18 osób za, 1 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Michał Samolej zauważył nieścisłość w chronologii wydarzeń spisanych w sprawozdaniu z I posiedzenia Rady Dzielnicy. Przewodnicząca Rady zobowiązała się nieścisłość sprostować.
Za przyjęciem protokołu głosowało 19 osób, 0 było przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
W punkcie 6 “Wybór przewodniczącego Zarządu Dzielnicy” Hanna Burdon zaproponowała kandydaturę Marcina Krupińskiego (zgodził się kandydować), Adam Ślusarski zaproponował kandydaturę Andrzeja Małysza (zgodził się kandydować).
Do Komisji Skrutacyjnej wybrani zostali: Hanna Burdon, Wojciech Kret oraz Michał Samolej, Rada głosowała: 20 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.
Przewodniczącym Komisji Skrutacyjnej został Wojciech Kret.
Na wniosek gościa kandydaci na stanowisko Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy przedstawili się i opowiedzieli krótko o sobie.
Przy przedstawianiu się Marcina Krupińskiego wywiązały się krótkie dyskusje na temat minionych kadencji Rady Dzielnicy. W polemikę z wypowiedzią Marcina Krupińskiego wszedł Michał Samolej. Dariusz Brzózka dopytywał o realizację inwestycji drogowej na ul. Zamenhoffa.
Andrzej Małysz także przedstawił się i opowiedział krótko o sobie.
Na wniosek jednej z Radnych, członkowie i członkinie Rady Dzielnicy wymienili się danymi kontaktowymi do użytku wewnętrznego.
Przewodniczącym Zarządu Rady Dzielnicy Dziesiąta został wybrany Marcin Krupiński.
Przebieg głosowania:
Marcin Krupiński, za - 12 głosów, przeciw - 5 głosów, wstrzymało się - 0 głosów.
Andrzej Małysz, za - 8 głosów, przeciw - 7 głosów, wstrzymało się - 1 głos.
W punkcie 7 “Wybór zastępcy Przewodniczącego Zarządu”, Marcin Krupiński zaproponował kandydaturę Piotra Nizioła (zgodził się kandydować). Dariusz Brzózka zgłosił kandydaturę Andrzeja Małysza (zgodził się kandydować).
Rada Dzielnicy zaakceptowała poprzedni skład Komisji Skrutacyjnej.
Piotr Nizioł przedstawił się i krótko o sobie opowiedział.
Zastępcą Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy wybrany został Piotr Nizioł.
Przebieg głosowania:
Piotr Nizioł, za - 12 głosów, przeciw - 7 głosów, wstrzymało się - 0 głosów.
Andrzej Małysz, za - 8 głosów, przeciw - 6 głosów, wstrzymało się - 2 głosów.
W punkcie 8 “Wybór sekretarza Zarządu Dzielnicy” Marcin Krupiński zaproponował kandydaturę Szymona Furmaniaka (zgodził się kandydować). Nie zgłoszono więcej osób kandydujących.
Rada Dzielnicy zaakceptowała poprzedni skład Komisji Skrutacyjnej.
Sekretarzem Zarządu Dzielnicy został wybrany Szymon Furmaniak.
Przebieg głosowania:
Szymon Furmaniaki, za - 19 głosów, przeciw - 1 głosów, wstrzymało się - 0 głosów.
Mieszkanka obecna na posiedzeniu zabrała głos krytycznie odnosząc się do składu Zarządu Dzielnicy, wyrażając swoje niezadowolenie podkreślała brak świeżości, brak młodych osób oraz argumentowała, że wyborcy zdecydowali inaczej.
W punkcie 9 “Wybór Członków Zarządu Dzielnicy” Marcin Krupiński zaproponował kandydatury: Jerzego Świątka, Haliny Tes, Wiesławy Dados oraz Adama Ślusarskiego (wszyscy zgodzili się kandydować). Adam Ślusarski zaproponował kandydaturę Jakuba Króla (zgodził się kandydować). Szymon Furmaniak zaproponował kandydaturę Celiny Ładniak (zgodziła się kandydować). Michał Samolej zaproponował kandydaturę Dariusza Brzózki (zgodził się kandydować).
Rada Dzielnicy zaakceptowała poprzedni skład Komisji Skrutacyjnej.
Osoby kandydujące przedstawiły się i krótko opowiedziały o sobie.
Na członków i członkinie Zarządu Dzielnicy wybrano: Wiesławę Dados, Adama Ślusarskiego, Jerzego Świątka oraz Halinę Tes.
Przebieg głosowania:
Jerzy Świątek, za - 12 głosów, przeciw - 8 głosów, wstrzymało się - 0 głosów.
Halina Tes, za - 14 głosów, przeciw - 4 głosów, wstrzymało się - 1 głos.
Wiesława Dados,za 15 głosów, przeciw - 3 głosów, wstrzymało się - 2 głosy.
Adam Ślusarski, za 15 głosów, przeciw - 1 głosów, wstrzymało się - 3 głosy.
Jakub Król, za 5 głosów, przeciw - 7 głosów, wstrzymało się - 6 głosów.
Celina Ładniak, za 8 głosów, przeciw - 7 głosów, wstrzymało się - 5 głosów.
Dariusz Brzózka, za 10 głosów, przeciw - 7 głosów, wstrzymało się - 2 głosy.
W punkcie 10 “Ustalenie liczby osób wchodzących w skład Komisji Rewizyjnej” Marcin Krupiński zaproponował by Komisję Rewizyjną stanowiły 3 osoby. Rada Dzielnicy poparła ten wniosek. 18 osób głosowało za, 0 przeciw, 2 głosy wstrzymujące.
W punkcie 11 “Wybór przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Dzielnicy” Hanna Burdon była jedyną kandydatką na to stanowisko. Hanna Burdon została wybrana Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Rady Dzielnicy głosami 17 za, 0 przeciw, 3 wstrzymujące się.
W punkcie 12 “Wybór członków Komisji Rewizyjnej Rady Dzielnicy” Wiesława Dados zgłosiła Celinę Ładniak (zgodziła się kandydować), Hanna Burdon zgłosiła Renatę Janowską (zgodziła się kandydować). Obie panie zostały wybrane na członkinie Komisji Rewizyjnej Rady Dzielnicy. P. Ładniak otrzymała 19 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się. P. Janowska otrzymała 15 głosów za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się.
W 13 punkcie posiedzenia “Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje” Marcin Krupiński zawnioskował, aby kolejne posiedzenie Rady Dzielnicy odbyło się jeszcze w kwietniu, argumentował, że należy jak najszybciej ustalić cel wydatkowania rezerwy celowej na rok bieżący.
Wiceprzewodniczący Kołodziej zawnioskował, by Rada Dzielnicy dotarła do nowych osób. Konieczność takiego działania argumentował małym zainteresowaniem wyborami (niską frekwencją).
Andrzej Małysz złożył dwa wnioski na piśmie: wniosek o nawiązanie kontaktu z komisjami Rady Miasta oraz wniosek do służb komunalnych o jak najszybsze uprzątnięcie pozimowych nieczystości z dzielnicy.
Szymon Furmaniak zawnioskował, by Rada Dzielnicy pochwaliła aktywną postawę mieszkańców naszej dzielnicy, którzy wzięli udział w pierwszym lubelskim referendum (7 kwietnia).
Następne posiedzenie Rady Dzielnicy Dziesiąta wstępnie zostało zapowiedziane na 24 kwietnia (środa) na godzinę 18:30.
Posiedzenie zakończyło się o godzinie 20:30.
Protokół z III posiedzenia
Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie
Posiedzenie odbyło się w dniu 24 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:30 w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Mickiewicza 36.
Gość: 1 mieszkaniec ul. Pułaskiego.
Obecni na posiedzeniu: Radny Miejski Piotr Choduń, przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie: Zastępca Dyrektora ZTM w Lublinie Sławomir Podsiadło, Kierownik działu organizacji przewozów ZTM w Lublinie Marek Czarnocki.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy otworzyła posiedzenie o godzinie 18:32.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy stwierdziła kworum, obecnych 17 osób spośród Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Pan Małysz zapytał o odpowiedzi na swoje wnioski z poprzedniego posiedzenia. W odpowiedzi Przewodnicząca zasugerowała, że omówienie odpowiedzi nastąpi w punkcie 8. "sprawy bieżące".
Rada Dzielnicy jednogłośnie przyjęła porządek posiedzenia.
Przewodnicząca Rady przeczytała pismo od Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie w sprawie zmiany trasy nr 21.
Zastępca Dyrektora ZTM w Lublinie pokrótce przedstawił czym jest ZTM w Lublinie i zakres jego obowiązków.
Jakub Król spytał o ewentualność zmiany linii trasy np. linii nr 6 aby mogła jechać przez ul. Wyścigową.
Hanna Burdon pytała o diametralną zmianę linii 21 w celu obsługi dojazdów z osiedla Kruczkowskiego na cmentarz na Majdanku.
Wojciech Kret przedstawił swoje wnioski z rozmów z mieszkańcami i dyrekcją Szkoły przy ul. Nowy Świat wnioskując o brak zmiany trasy linii nr 21 dodatkowo argumentując, że to jedyna linia, która z rejonu ulicy Nowy Świat jedzie w kierunku dalszej części Dziesiątej/Kunickiego.
Szymon Furmaniak zapytał o możliwość wykorzystania zaoszczędzonych wozokilometrów na zmianie linii 21 dla celów obsługi innych linii obsługujących Dziesiątą.
Marcin Krupiński stwierdził, że nie powinno być rozważane zmienianie tras linii 6 i 11. Natomiast warto zwiększyć dostępność do komunikacji miejskiej osób mieszkających w okolicy nowej ulicy Wyścigowej (łączącej Kunickiego z Wrotkowską).
Tomasz Samolej sugerował poczekać z decyzją na moment, w którym będziemy dysponować większą ilością informacji na temat ewentualnej zmiany.
Głosowanie Rady Dzielnicy w sprawie pozytywnego przyjęcia propozycji ZTM tj. zmiany trasy linii nr 21. Za głosowało 11 osób. Przeciw głosowały 4 osoby. Wstrzymały się od głosu 3 osoby.
Rada Dzielnicy większością 11 głosów przyjęłą pozytywnie propozycję ZTM w sprawie zmiany trasy linii nr 21 z przebiegiem ....Dywizjonu 303 - Wyścigowa - Wrotkowska...
Marcin Krupiński w skrócie przedstawił czym jest Rezerwa Celowa i odczytał pismo z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin o istocie Rezerwy Celowej.
Jakub Król wnioskuje sfinansowanie wysypanie gryzu w bocznej uliczce ulicy Pułaskiego.
Tomasz Samolej zawnioskował poprawę infrastruktury drogowej na ul. Świętochowskiego w części za skrzyżowaniem z ul. Staffa. Na tym odcinku został użyty destrukt. Michał Samolej pyta o możliwość zbadania czy praca wykonana na tym odcinku została wykonana poprawnie i ewentualnie pociągnięcia do odpowiedzialności wykonawcy, jeśli stwierdzone zostanie wadliwe wykonanie prac.
Marcin Krupiński stwierdził, że będzie wnioskował o ponowne wyłożenie destruktu na tymże odcinku ul. Świętochowskiego.
Beata Basińska zaproponowała, by dofinansować projekt "Lato w mieście".
Marcin Krupiński zobowiązał się, że przy okazji objazdu dzielnicy z władzami miasta, będzie wnioskował o ułożenie destruktu w uliczce ulicy Pułaskiego.
Głosowania nad propozycjami:
-chodnik na ul. Pułaskiego 17 za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się
-chodnik na ul. Kwiatowej 17 za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się
-dofinansowanie specjalistycznego stołu 13 za, przeciw 2, wstrzymujące się 3.
-dofinansowanie klubów seniora 14 za, przeciw 2, wstrzymujące się się 2.
-pozostawienie do dalszego podziału z przeznaczeniem na zadania nieinwestycyjne o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, integracyjnym itp. skierowane do mieszkańców dzielnicy 13 za, przeciw 2, wstrzymały się 3
Za całą uchwałą głosowało: za 15, przeciw 0, wstrzymały się 3 osoby.
Piotr Choduń potwierdził plan remontu ul. Herberta. Zadeklarował chęć wzięcia udziału w objeździe po dzielnicy. Teren Sygnału jest już po inwentaryzacji w nowym przetargu.
Marcin Krupiński zachęcił do pisania projektów w Budżecie Obywatelskim oraz do promocji projektów po przez mieszkańców Dziesiątej.
Andrzej Małysz zawnioskował o poprawienie protokołu w punkcie, w którym złożył wniosek o nawiązanie kontaktu z komisjami. Poprawka ma na celu bardziej wierne oddanie treści pisemnego wniosku złożonego przez Pana Małysza.
Za przyjęciem protokołu 16, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Beata Basińska zawnioskowała o nasadzenia drzew na nowo wybudowanym odcinku ul. Wyścigowej (od Kunickiego do Wrotkowskiej).
Hanna Burdon zawnioskowała o zbadanie stanu zdrowia drzew przy Domu Kultury Kolejarza na ul. Kunickiego.
Andrzej Małysz zawnioskował na piśmie o remont ul. Herberta - wniosek złożył na ręce Przewodniczącej Rady Dzielnicy.
Piotr Choduń zrelacjonował to co wie na temat planowanego remontu ul. Herberta.
Halina Tes zasygnalizowała stały problem bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych na ul. Kunickiego i Kraszewskiego.
Beata Basińska zasugerowała likwidację w.w. przejścia dla pieszych.
Szymon Furmaniak zasugerował poprawę bezpieczeństwa na w.w. przejściu poprzez zmniejszenie pasów ruchu ogólnego oraz stworzenie wysepki dla pieszych.
Marcin Krupiński poinformował o konsultacjach społecznych miejskich planów zagospodarowania przestrzennego dotyczących dzielnicy Dziesiąta i zasugerował, że Rada Dzielnicy powinna się zająć tym tematem na kolejnym posiedzeniu.
Posiedzenie Przewodnicząca Rady zamknęła o godzinie 20:58.
Protokół z posiedzenia nr IV Rady Dzielnicy Dziesiąta w dniu 29.05.2019 r.
Miejsce posiedzenia: Lublin, ul. Mickiewicza 36
Godzina rozpoczęcia posiedzenia: 18:40
Przewodnicząca obrad: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokolant obrad: Szymon Furmaniak
Na podstawie listy obecności członków i członkiń Rady Dzielnicy, Przewodnicząca stwierdziła quorum na posiedzeniu.
Andrzej Małysz proponuje dodanie punktu "dyskusja", przed punktem "podjęciem uchwały" dotyczącego uchwały w sprawie projektów miejscowych planów zagospodarowania dla opracowywania planów dla rejonu ulic Smoluchowskiego i Zemborzyckiej, oraz zmianę punktu na przyjęcie lub odrzucenie
Andrzej Małysz zgłosił wniosek przeniesienie do oddzielnego głosowania budowy ulicy między Diamentową a Abramowicką, argumentując, że znajduje się poza terenem naszej dzielnicy i powinna być głosowana w oddzielnej uchwale, oraz wgląd w statystyki drożności ulicy Dywizjonu 303. i jej wpływ na ruch samochodów
Podjął temat otwarcia ulicy Świętochowskiego (przy Zemborzyckiej), udrożnienia ulicy Czartoryskiej. Podjął temat garaży za osiedlem Kruczkowskiego i ich ewentualnej likwidacji w momencie ewentualnej budowy ul. Smoluchowskiego i ruchu autobusów na drodze przeznaczonej dla samochodów osobowych
Przewodnicząca sugeruje zmianę nazwy punktu 3 na "Dyskusja nad przyjęciem bądź odrzuceniem uchwały w sprawie wniosków Rady Dzielnicy..."
P. Krupiński proponuje włączenie do porządku obrad punktu, który będzie brzmiał "Przyjęcie ślubowania od członkini Rady Dzielnicy Dziesiąta" - wniosek dotyczy pierwszej obecności radnej Marty Cisło.
W posiedzeniu wzięło udział 47 z czego osoby z Rady Dzielnicy stanowią 19 osób, na Posiedzeniu Rady Dzielnicy obecne są Radio Lublin oraz Lublinianin.pl
Przewodnicząca poddała pod głosowanie punktu 3 "Przyjęcie ślubowania od Marty Cisło", jednogłośnie (18 za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się).
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie korektę brzmienia punktu nr 3 z dodaniem sformułowania "Dyskusja" (18 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało).
Wykreślenie punktu 5 (przyjęcie protokołu) 17 za, 1 przeciw, 0 wstrzymujących się.
Głosowanie nad przyjęciem Porządku Obrad po przegłosowanych zmianach: 18 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Marta Cisło złożyła ślubowanie. Jednocześnie tym samym liczba obecnych powiększyła się o tę osobę.
Na Posiedzenie przybyła także Halina Tes. W sumie obecnych członków i członkiń jest 20 osób.
Przewodniczący Zarządu przeczytał uchwałę Zarządu Rady Dzielnicy w sprawie miejskich planów zagospodarowania..
Renata Janowska - jako mieszkanka osiedla Kruczkowskiego jest zwolenniczką budowy przedłużenia ul. Smoluchowskiego. Tłumaczy, że budowa ulicy zapewni także wiele miejsc parkingowych.
Michał Samolej zaprezentował krytyczne uwagi mieszkańców do projektu uchwały w sprawie zagospodarowania dla obszarów położonych na terenie dzielnicy Dziesiąta.
Wspomniał m.in. o Miejskim Planie Adaptacji do Zmian Klimatu.
Przedstawił możliwe rozwiązania problemów komunikacyjnych poprzez połączenie ulic Lema i Makowej, Lema i Świętochowskiego, Kniaźnina i Gralewskiego, Czartoryskiej i Świętochowskiego oraz otworzenie Świętochowskiego do Zemborzyckiej z nakazem skrętu w prawo.
Mieszkanka powiedziała, że w momencie, gdy budowała swój dom nie było gazociągu.
Do Posiedzenia dołączył Grzegorz Kołodziej. Radnych Dzielnicy obecnych na posiedzeniu jest 21 osób.
Mieszkaniec wyraził swoje zasmucenie atmosferą dyskusji (był Radnym Dzielnicy I i II kadencji). Zasugerował, by osoby-goście pamiętali, że są gośćmi na Posiedzeniu Rady Dzielnicy i by umożliwić prowadzenie spotkania Przewodniczącej Rady Dzielnicy.
Przypomniał, że w momencie, gdy planował zakup działki na Dziesiątej, został poinformowany o planowanej budowie drogi (przedłużenie ul. Smoluchowskiego).
Zebrał uwagi od sąsiadów z rejonu Świętochowskiego, Sierpińskiego. Uznają, że propozycja Zarządu Rady jest kompromisem.
Mieszkaniec przypomniał, że powstanie gazociągu brało pod uwagę budowę planowanej drogi. Stwierdził, że mieszkańcy wiedzieli o planowanej drodze i jest przeciwko przerzucaniu ruchu na inne ulice.
Zwrócił uwagę na zatłoczenie samochodami naszej dzielnicy; na naszych ulicach często auta nie mogą się minąć na osiedlowych ulicach Dziesiątej.
Sugeruje, że chociażby ulice Sierpińskiego i Lema służą do omijania m.in. ul. Zemborzyckiej.
Mieszkanka zwróciła uwagę, że podróż samochodem z osiedla Kruczkowskiego do domu zabiera zbyt wiele czasu. Podkreśliła, że ul. Południowa jest de facto parkingiem pracowników Aresztu Śledczego. Połączenie ul. Południowej z ul. Świętochowskiego będzie uciążliwe dla mieszkańców ul. Południowej. Mieszkańcy złożyli pismo do Urzędu Miasta, w którym wnioskują o pozostawienie ul. Południowej jako ślepej.
Mieszkanka - uczestniczka Antysmogowego Panelu Obywatelskiego - podniosła temat, że więcej podróży powinno odbywać się inaczej niż samochodem osobowym. Zasugerowała, żebyśmy zmienili styl życia i zrezygnowali z jazdy autem osobowym w pojedynkę.
Mieszkaniec zadał pytanie aktualnemu Przewodniczącemu Zarządu oraz co zrobili dla budowy ulicy Świętochowskiego.
Zwrócił uwagę na ograniczenie prędkości oraz tonażu na ul. Sierpińskiego - ulicy ujętej w uchwale Zarządu Rady jako wzorcowa dla ewentualnego przedłużenia ul. Smoluchowskiego.
Marcin Krupiński wspomniał o przyczynieniu się Rady Dzielnicy do budowy ulicy Dunikowskiego. Na wniosek Rady Dzielnicy na ul. Świętochowskiego został wylany destruktem.
Renata Janowska przeczytała dokument Rady Osiedla ( Przewodnicząca Rady Osiedla podpisała). Rada Osiedla wyraża poparcie budowę przedłużenia ul. Smoluchowskiego z utworzeniem miejsc parkingowych, skrzyżowania z ulicami Róży Wiatrów oraz Młodzieżową. Nowa droga powinna być maksymalnie oddalona od zabudowy mieszkaniowej.
Budowa przedłużenia ul. Smoluchowskiego miałaby wg Rady Osiedla odciążyć ulicę Herberta.
Mieszkaniec stwierdził, że w tym roku w przewidzianym terminie zgłaszania uwag do planów zagospodarowania grupa mieszkańców zmobilizowała mieszkańców by złożyli uwagi.
Także podkreślił, szkodliwość tworzenia nowych dróg i tworzenia nowych możliwości dla ruchu kołowego.
Tomasz Samolej przytoczył opinię PGNiG, która to firma nie wyklucza budowy drogi wzdłuż gazociągu jednak wymaga dużych kosztów, aby gazociąg zabezpieczyć.
Zasugerował, że działki wzdłuż planowanej ulicy zostały sprzedane deweloperom i prace nad wpisaniem przedłużenia wynikają z nacisków deweloperów.
Mieszkanka ul. Świętochowskiego zapytała dlaczego destrukt został wylany także na jej nieruchomości. Mieszkanka stwierdziła, że wygrodzi swoją działkę z uwagi na uciążliwość dużego ruchu samochodowego.
Marcin Krupiński zasugerował rozwiązanie problemu ul. Świętochowskiego by wyznaczyć ciąg pieszo-rowerowy na szerokości jaka jest we własności gminy Lublin (1,4m szerokości).
Mieszkaniec ul. Zemborzyckiej zauważył, żeby nie wymuszać między sobą ustępstw, gdyż to antagonizuje ludzi. Zasugerował, żeby zwrócić uwagę na fakt, iż budowanie większych, szerszych dróg sprzyja budownictwu deweloperskiemu. Zalecił, żeby nie pozwalać na tworzenie drogi tranzytowej przez Dziesiątą.
Mieszkaniec ul. Zemborzyckiej zasugerował, że urzędnicy miasta “grają” mieszkańcami. Zasugerował, że jeżeli nową ulicą Smoluchowskiego miałaby jechać komunikacja zbiorowa, to ulica musiałaby być przygotowana do przyjęcia trolejbusów - dużych pojazdów.
Zwrócił uwagę na uciążliwość sąsiedztwa Biedronki, gdzie od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych odbywa się tu ruch kołowy, zarówno zaopatrzenia jak i klientów.
Zasugerował, że powinno się najpierw zadbać o jakość dróg już istniejących oraz dróg dojazdowych do posesji.
Mieszkanka zgłosiła sprzeciw budowie nowej drogi z uwagi na uciążliwość już istniejącego ruchu samochodowego. Jest przeciwna budowy kolejnej drogi.
Mieszkanka przeczytała wniosek do Przewodniczącej Rady Dzielnicy Dziesiąta. Wniosek jest zażaleniem wobec uciążliwości ruchu samochodowego po wylaniu destruktu na ul. Świętochowskiego. Zwraca uwagę, że ruch odbywa się w warunkach dalekich od poczucia bezpieczeństwa. Ograniczenia tonażu nie są respektowane. Samochody dostawcze zagrażają ogrodzeniom nieruchomości oraz niszczą już fatalną nawierzchnię. Wzmożony ruch samochodowy wznieca tumany kurzu.
Mieszkańcy i mieszkanki mają dosyć aktualnej sytuacji. Wnioskują zablokowanie ruchu kołowego do czasu budowy drogi z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy zwracają uwagę, że władze miasta nie reagują na wnioski i problemy mieszkańców.
Mieszkaniec wyraził opinię, że jest zażenowany poziomem dyskusji. Wyraża obawę, że tworzenie dróg może przyciągnąć deweloperów.
Szymon Furmaniak zwrócił uwagę, że uporczywych upałów, trąb powietrznych i gwałtownych burz nie było, gdy planowano drogę. Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu też nie było. Teraz stoimy przed nowymi wyzwaniami.
Zapewnienie bezpieczeństwa pod szkołą to może być osobny temat. Uspokojenie ruchu pod szkołą to jest zadanie, które można zrobić już teraz, nie potrzebna jest do tego budowa nowej drogi.
Wiele naszych uwag dotyczy uciążliwości ruchu samochodowego.Tworzenie nowej ulicy dojazdowej (do centrum usługowego) zachęca do przyjazdu samochodem.
Tworzenie równoległej drogi do ul. Herberta może spotęgować ruch samochodowy - po obu stronach osiedla (Twierdzenie Lewisa-Mogridge'a, Paradoks Braessa).
Tworzenie centrów usługowych powinno postępować.
Czy ruch z Kunickiego nie przerzuci się na nową Smoluchowskiego? I uciążliwość ruchu będzie na obu ulicach taka sama.
Mieszkanka zwróciła uwagę, że grupa podejmująca uchwałę z wnioskami do planów miejskiego zagospodarowania jest niereprezentatywna.
Przewodnicząca zamknęła dyskusję.
Marcin Krupiński w swojej wypowiedzi podkreślił, że Rada Dzielnicy w swoim wniosku rozważa problemy całej dzielnicy. Zasugerował, że przedłużenie ul. Smoluchowskiego może rozwiązać problemy mieszkańców m.in. ulicy Kunickiego.
Mieszkaniec zwrócił uwagę, żeby zaprotokołować, że część mieszkańców jest przeciwna nowej inwestycji.
Dariusz Brzózka złożył wniosek o jawne i imienne głosowanie w sprawie podjęcia uchwały.
Według słów m.in. Marcina Krupińskiego i Renaty Janowskiej: “Każdy widzi jak kto głosował”.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek p. Brzózki 6 za, 9 przeciw, 5 wstrzymało się.
Wniosek nie zdobył większości.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek Zarządu w sprawie Uchwały z uwagami do Planu: 11 za, 8 przeciw, wstrzymały się 2 osoby.
Przewodnicząca przedstawiła wniosek osób do prowadzenia strony internetowej Rady Dzielnicy: Szymon Furmaniak, Halina Tes.
Osoby zgłoszone zgodziły się. 15 osób za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Marcin Krupiński poinformował o planowanym 3 czerwca (14:00) spotkaniu z wiceprezydentem Szymczykiem. Najważniejsze sprawy to remont ul. Herberta.
18 czerwca (wtorek) spotkanie z Prezydentem Żukiem 16:00, spotkanie robocze wszystkich osób członkiń i członków Rady Dzielnicy.
Marcin Krupiński złożył wniosek formalny, żeby Rada Dzielnicy odstąpiła od opiniowania projektów do Budżetu Obywatelskiego 15 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy stwierdziła wyczerpanie porządku posiedzenia Rady Dzielnicy i zamknęła posiedzenie Rady Dzielnicy Dziesiąta o godzinie: 21:22
Podpis sporządzającego protokół:
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
Załączniki:
lista obecności;
porządek obrad IV posiedzenia przed zmianami;
porządek obrad IV posiedzenia po przegłosowanych zmianach.
Protokół V posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta
Miejsce posiedzenia: Lublin, ul. Mickiewicza 36
Data posiedzenia: 14 czerwca 2019 r.
Godzina rozpoczęcia posiedzenia: 17:02
Godzina zakończenia posiedzenia: 18:38
Przewodnicząca obrad: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokolant obrad: Szymon Furmaniak
Goście: 2 osoby
Rada Dzielnicy: 17 osób
Porządek posiedzenia:
1.Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Wydanie na wniosek Sekretarza Miasta Lublin opinii w sprawie uchwały zmieniającej uchwałę nr 1103/XLIV/2018 Rady Miasta Lublin z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Lublin oraz ustalenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia propozycji z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2020.
5. Podjęcie uchwały w sprawie określenia sposobu skutecznego zawiadamiania członków Rady Dzielnicy Dziesiąta o terminie posiedzenia oraz przekazywania porządku obrad.
6. Przyjęcie protokołów z III i IV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
7. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 30.05.2019 r. – 14.06.2019 r.
8. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
9. Zamknięcie posiedzenia.
Przebieg posiedzenia:
Ad.1)
Przewodnicząca otworzyła posiedzenie Rady Dzielnicy.Stwierdziła na podstawie listy obecności, że w posiedzeniu uczestniczy 16 członków Rady Dzielnicy, co stanowi wymagane quorum.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Ad. 2)
Przewodnicząca zapytała czy wszyscy z członków Rady zapoznali się z porządkiem obrad i czy są propozycje zmian.
Andrzej Małysz zawnioskował o "Przedstawienie informacji na temat inwestycji zgłoszonych i zrealizowanych na terenie dzielnicy w 2019 roku do momentu posiedzenia, które były zgłoszone w roku ubiegłym w formule zgłoszenia przez Radę Dzielnicy do budżetu miasta Lublin" przed punktem 4. "Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia propozycji z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2020".
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek p. Małysza: 8 za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się.
Wniosek nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, w związku z tym zmiana nie została wprowadzona do porządku obrad.
Przyjęcie porządku obrad 16 - za, 0 - przeciw, 0 - wstrzymało się od głosu. Porządek obrad został przyjęty.
Przewodniczący Zarządu zasugerował, żeby obecny na posiedzeniu gość miał głos poza porządkiem obrad.
Ad. 3)
Przewodniczący Zarządu zabrał głos w sprawie - przeczytał proponowane nowe brzmienie przedmiotowego punktu uchwały oraz stare brzmienie uchwały.
Pan Krupiński zasięgnął informacji w Urzędzie Miasta, w efekcie dowiedział się, że nie zawsze na całych działkach-nieruchomościach w posiadaniu związków wyznaniowych jest wykorzystywanych do celów religijnych.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przyjęcie nowej wersji przedmiotowego punktu uchwały: 4 za, 11 przeciw, 2 wstrzymujące się. Wniosek nie uzyskał większości głosów.
Do posiedzenia dołączyła Celina Ładniak.
Ad. 4)
Przewodniczący Zarządu przedstawił inwestycje zgłoszone i aktualnie realizowane lub zaplanowane do realizacji na rok bieżący, odczytał także różnice pomiędzy wnioskami zgłoszonymi w 2018 roku, a aktualnymi oraz nowo dodane punkty.
Poinformował, że każdorazowo zrealizowanych zostaje kilka inwestycji z listy którą zgłasza Rada Dzielnicy, jednak w każdej ze spraw konieczne jest podejmowanie stałych działań wywierania nacisku na Urząd Miasta i Radę Miasta co skutkować ma wpisaniem inwestycji do budżetu miasta Lublin.
Szymon Furmaniak zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji i przegłosowanie punktu 4 z dodanym punktem "Budowa ulicy Czartoryskiej".
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek Szymona Furmaniaka: 14 za, 1 przeciw, 2 wstrzymane.
Do uchwały z listą propozycji do budżetu miasta Lublin dodano “Budowa ulicy Czartoryskiej”.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie 4 punktu "Przyjęcie...": 17 za, 0, 0. Uchwała została podjęta.
Ad. 5)
Andrzej Małyszy zawnioskował by na bieżącym posiedzeniu ustalać kolejne posiedzenie.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie projekt uchwały nr 12/V/2019 w sprawie określenia sposobu skutecznego zawiadamiania członków i członkiń Rady Dzielnicy Dziesiąta o terminie posiedzenia oraz przekazywania porządku obrad: 17 za, 0 przeciw,0 wstrzymało się od głosu.
Ad. 6)
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z III posiedzenia: 16 za, 0 przeciw,1 osoba wstrzymała się od głosu. Projekt został zatwierdzony.
Marcin Krupiński złożył wniosek o odłożenie w czasie zatwierdzenia protokołu z IV posiedzenia Rady Dzielnicy, z uwagi na konieczność poprawienia kilku błędów w projekcie protokołu.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek pana Krupińskiego w sprawie przeniesienie głosowania zatwierdzającego protokół z IV posiedzenia: 17 za, 0 przeciw, 0 osób wstrzymało się od głosu. Wniosek został przegłosowany.
Ad. 7)
Przewodniczący Zarządu przekazał informacje o działalności Zarządu.
Ad. 8)
Mieszkaniec Pan Kamil z rejonu ul. Wyścigowej, z prośbą od mieszkańców ws. odblokowania przejazdu z ulicy Mireckiego w kierunku ul. Wyścigowej.
Andrzej Małysz zasugerował, żeby Rada Dzielnicy podjęła uchwałę z opinią w tej sprawie.
Przewodniczący Zarządu poinformował, że zgłosił tę uwagę do Zarządu Dróg i Mostów. Ewentualne dalsze działania będą uzależnione od odpowiedzi ZDiM.
Marcin Krupiński poinformował o wizji lokalnej dokonanej z pracownikiem ZDiM w sprawie realizacji zadań uchwalonych w ramach Rezerwy Celowej.
Z informacji jakie otrzymał w sprawie dokończenia chodnika na ul. Słowackiego wynika, że kwota jaką Rada przeznaczyła na dokończenie chodnika (pięć tysięcy złotych) jest niewystarczająca, a wymagana kwota to około trzynastu tysięcy złotych. Zasugerował, żeby zarezerwowane pięć tysięcy złotych przesunąć na inne inwestycje, a dokończenie chodnika na ul. Słowackiego przesunąć na kolejny rok.
Szymon Furmaniak zawnioskował o stosowanie skrzyżowań tzw. kopenhaskich i utrzymywanie ciągłości kolorystyki chodnika i utrzymywanie poziomu chodnika na całej ciągłości jezdni, także na podjazdach do posesji. Działanie to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz podkreślenie tego, że piesi mają pierwszeństwo idąc na wprost.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy Dziesiąta poddała pod głosowanie przeniesienie środków przeznaczonych na remont chodnika na ul. Słowackiego na remont chodnika na ul. Pułaskiego: 16 za, 1 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu.
Przewodniczący Zarządu zdał relację ze spotkania z wiceprezydentem Szymczykiem, przedstawił proponowaną listę tematów na spotkanie członków i członkiń Rady Dzielnicy z Prezydentem Miasta Lublin Krzysztofem Żukiem.
Hanna Burdon zgłasza problem niezagospodarowania terenu oraz śmieci w otoczeniu Żabki przy Biernata z Lublina.
Celina Ładniak opuściła posiedzenie.
Andrzej Małysz zgłosił problem hałasu i niebezpiecznej jazdy samochodami na rondzie na końcu ul. Sierpińskiego; na ulicy Łukasińskiego bałagan na ulicy; tragiczny stan chodników na ul. Wyspiańskiego.
Szymon Furmaniak zasugerował, aby w miejscach gdzie nie zagraża to bezpieczeństwu komunikacyjnemu nie kosić trawników, gdyż wysokie trawy także pomagają obniżać temperaturę w upały oraz pochłaniają część zanieczyszczeń. Koszenie trawników w upały skutkuje szybkim wysuszeniem zieleni co można zaobserwować na skwerze Smoluchowskiego-Herberta gdzie aktualnie mamy krótko przystrzyżoną słomę.
Urszula Ziembikiewicz-Otulska poinformowała o akcji prowadzonej przez Miejską Komendę Policji “Stop Wandalom”. Podniosła też temat porządkowania tablic ogłoszeniowych na naszej dzielnicy.
Wstępny termin kolejnego posiedzenia Rady Dzielnicy został zaproponowany na 11 lub 18 września.
Ad. 9)
Przewodnicząca Rady Dzielnicy zamknęła posiedzenie o godziny 18:38.
Podpis sporządzającego protokół:
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
- lista obecności;
- porządek obrad V posiedzenia.
Protokół VI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w dniu 18 września 2019 r.
Miejsce posiedzenia: VI Liceum Ogólnokształcące, ul. Mickiewicza 36.
Godzina rozpoczęcia posiedzenia: 18:02
Przewodnicząca obrad: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokolant obrad: Szymon Furmaniak
Liczba gości: 8 osób.
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Wydanie na wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie opinii w sprawie zmiany stałej organizacji ruchu na ul. Świętochowskiego (na odcinku od ul. Sierpińskiego do posesji Świętochowskiego 187) w zakresie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinku od ul. Daniłowskiego do ul. Lema.
4. Omówienie na wniosek mieszkańców sytuacji związanej z budową budynku mieszkalnego pod adresem Zemborzycka 70 w związku z planowaną zmianą sposobu jego użytkowania.
5. Wydanie na wniosek Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie opinii w sprawie zmiany przebiegu trasy linii nr 21 na terenie dzielnicy Dziesiąta poprzez ponowne skierowanie linii na ul. Nowy Świat.
6. Zmiana uchwały nr 11/V/2019 Rady Dzielnicy Dziesiąta z dnia 14 czerwca 2019 r. w sprawie zatwierdzenia propozycji zadań z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2020 (wprowadzenie na rok 2020 zadania „Przebudowa ul. Herberta na całej długości wraz z przebudową ul. Dunikowskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Herberta do skrzyżowania z ul. Mickiewicza”).
7. Przyjęcie stanowiska w sprawie zakresu planowanej przebudowy ul. Herberta w Lublinie.
8. Przyjęcie stanowiska w sprawie modernizacji ul. Kunickiego w Lublinie.
9. Przyjęcie protokołów z IV i V posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
10. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 15.06.2019 r. – 18.09.2019 r.
11. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
12. Zamknięcie posiedzenia.
Przebieg posiedzenia:
Ad. 1)
Przewodnicząca przywitała gości: mieszkańców dzielnicy oraz przedstawicieli Wydział Zarządzania Ruchem i Mobilnością: Arkadiusz Niezgoda oraz Rady Miasta: Piotr Popiel, Piotr Choduń.
Przewodnicząca Rady stwierdziła kworum i otworzyła posiedzenie.
Ad.2)
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przedstawiony porządek obrad: 17 za, 0,0. Jednogłośnie Rada przyjęła porządek obrad.
Ad.3) 18:30
Mieszkańcy i mieszkanki ulicy Świętochowskiego w przedmiotowym rejonie byli obecni na posiedzeniu.
Przebieg dyskusji:
Arkadiusz Niezgoda zasugerował progi wyspowe jako sposób na uspokojenie ruchu - zaznaczył także, że próg jest jednym z elementów uspokojenia ruchu w ramach całości danego rejonu.
Mieszkanka: przypomniała o szerokości działki miejskiej (1,8m), wspomniała o historii uciążliwości ruchu kołowego na przedmiotowym odcinku ul. Świętochowskiego. W niedalekiej przyszłości na tym odcinku drogi będą prowadzone prace związane z budową przyłącza wodociągowego.
Mieszkaniec: zasugerował, że auta nie jeżdża szybko, ani ciężkie też nie jeżdżą, co spotkało się z negacją mieszkanek. Zasugerował, żeby nie zajmować się tym odcinkiem, ale skupić się na innych drogach, które będą wybudowane i odciążą ten rejon.
Mieszkanka: przewidziała lokalizację progu wyspowego dalej od ul. Sierpińskiego, czyli wypowiadający się wcześniej mieszkaniec nie będzie przejeżdżał przez próg.
Michał Samolej stwierdził, że zbyt szybki ruch występuje na ul. Świętochowskiego, ale także ul. Sierpińskiego i na obu ulicach potrzebne jest uspokojenie ruchu.
Szymon Furmaniak: poparł wniosek uspokojenia ruchu w formie progów wyspowych w rejonie ulic Świętochowskiego i Sierpińskiego.
Michał Samolej: stwierdził, że mieszkańcy zaakceptowali próg zwalniający na ul. Zamenhoffa i cenią poprawę bezpieczeństwa na ulicy.
Mieszkanka ul. Świętochowskiego przytoczyła opinię Komendy Miejskiej Policji w sprawie zabezpieczenia przestrzegania organizacji ruchu. Przytoczyła własne doświadczenia, gdy jako kierująca autem nie czuła się bezpiecznie jadąc przedmiotowym odcinkiem Świętochowskiego.
Marcin Krupiński wyraził zrozumienie dla problemów mieszkańców dzielnicy, poparł pomysł reorganizacji ruchu na ulicę jednokierunkową oraz uspokojenie ruchu m.in. poprzez progi wyspowe. Uzupełnił wniosek ulicy jednokierunkowej o kontraruch.
Piotr Popiel zasugerował o kontakt z KMP w sprawie nadzoru odcinka po zmianie organizacji ruchu i ujęcie uspokojenia ruchu wraz z progami wyspowymi w stanowisku Rady.
Marcin Krupiński potwierdził, że po reorganizacji ruchu Rada wystąpi do KMP zarówno o nadzór nad przedmiotowym odcinkiem, a także zapowiedział, że kolejne spotkanie odbędzie się w obecności przedstawicieli KMP oraz Straży Miejskiej w sprawie bezpieczeństwa na dzielnicy. Zaproponował, by w opinii był ujęty kontraruch rowerowy na przedmiotowym odcinku oraz rozszerzenie opinii o uspokojenie ruchu także na ul. Sierpińskiego.
Arkadiusz Niezgoda zasugerował by rozważyć projekt poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na całej dzielnicy z uwagi na to, że podobne fundusze rozproszone w rejonie mogą dać podobny efekt jak punktowe działania.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie opinii w sprawie zmiany stałej organizacji ruchu na ul. Świętochowskiego (na odcinku od końca urządzonego odcinka ul. Świętochowskiego do ulicy Lema) w zakresie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinku od ul. Daniłowskiego do ul. Lema. Ze wskazaniem, że ruch jednokierunkowy powinien odbywać się od ulicy Lema w kierunku ulicy Sierpińskiego. Wraz z wyznaczeniem kontraruchu rowerowego na przedmiotowym odcinku.
Za pozytywnym przyjęciem opinii głosowało: 16 za, przeciw 0, wstrzymało się 4. Rada Dzielnicy pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.
Ad.4) 19:16
Mieszkaniec przedstawił swój pogląd na tę inwestycję od strony ul. Świętochowskiego.
Marcin Krupiński stwierdził, że Rada Dzielnicy nie ma kompetencji by zajmować stanowisko w przedmiotowej sprawie. Zasugerował kontakt z Prezydentem Miasta Lublin.
Piotr Popiel zasugerował, żeby Rada Dzielnicy wnioskowała o uchwalenie Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
Ad.5) 19:37
Mieszkaniec poparł wniosek powrotu linii 21 na ul. Nowy Świat, argumentował bardzo słabą dostępnością dojść do przystanków na ul. Wyścigowej.
Piotr Popiel przedstawił swoją opinię popartą głosami mieszkańców, by linia nr 21 wróciła na ul. Nowy Świat.
Jerzy Świątek podkreślił potrzebę nowej linii jadącej przez nową ulicę Wyścigową, aby mieszkańcy ul. Dunikowskiego oraz uczniowie Zespołu Szkół mieli ułatwioną komunikację.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie opinii w sprawie zmiany przebiegu trasy linii nr 21 na terenie dzielnicy Dziesiąta poprzez ponowne skierowanie linii na ul. Nowy Świat.
Za pozytywną opinią głosowało: Za głosowało 17, przeciw 0, wstrzymało się 1.
Rada Dzielnicy przyjęła pozytywną opinię w sprawie przywrócenia linii nr 21 na ulicę Nowy Świat.
Ad.6) 19:53
Marcin Krupiński zreferował tło sytuacji ulicy Herberta.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie zmianę przedmiotowej uchwały. Za głosowało 18, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Rada Dzielnicy uchwaliła zmianę przedmiotowej uchwały i dodanie do niej remontu ulicy Herberta jako zadania priorytetowego.
Ad.7) 19:57
Marcin Krupiński zreferował stanowisko Rady Dzielnicy w sprawie przebudowy ulicy Herberta.
Wojciech Kret zasugerował dodanie dobudowanie chodnika w celu oddzielenia ruchu pieszego od ruchu kołowego - "wraz z wykonaniem chodnika" fraza miałaby być dodana do stanowiska.
Przewodnicząca poddała stanowisko pod głosowanie: za głosowało 18, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Rada jednogłośnie przyjęła stanowisko.
Ad.8) 20:02
Marcin Krupiński zreferował tło działań podjętych w przeszłości oraz przedstawione stanowisko w sprawie zmian na ulicy Kunickiego.
Beata Basińska zasugerowała uwzględnienie BUS-pasów na ulicy Kunickiego.
Andrzej Małysz zawnioskował o odroczenie podjęcia stanowiska w sprawie ulicy Kunickiego i kolejne dyskusje na ten temat.
Renata Janowska zawnioskowała o głosowanie nad przedstawionym stanowiskiem i kontynuację dyskusji o zmianach na ulicy Kunickiego w przyszłości.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek Andrzeja Małysza o przeniesienie niniejszego punktu na kolejne posiedzenie: za głosowało 6, przeciw 10, wstrzymało się 0.
Wniosek nie uzyskał większości, został odrzucony.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przedstawione stanowisko: za głosowało 10, przeciw 0, wstrzymało się 6 osób.
Zwykłą większością głosów Rada Dzielnicy przyjęła stanowisko w sprawie ulicy Kunickiego.
Ad.9) 20:17
Marcin Krupiński zasugerował zmiany w protokołach w zakresie dodania załączników.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt protokołu IV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta z poprawkami: za głosowało 16, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt protokołu V posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta z poprawkami: za głosowało 16, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.10) 20:20
Marcin Krupiński zreferował krótko działalność Zarządu Rady Dzielnicy.
Ad.11)
Andrzej Małysz zawnioskował, by Urząd Miasta uporządkował teren ulicy Łukasińskiego w zakresie pierwszej przecznicy. Drugi wniosek w sprawie dodatkowych patroli na skrzyżowaniu ulic Sierpińskiego i Świętochowskiego.
Celina Ładniak zawnioskowała potrzebę uspokojenia ruchu na ul. Pawłowa.
Renata Janowska zasygnalizowała potrzebę poprawy bezpieczeństwa w rejonie przejścia dla pieszych na ul. Zemborzyckiej przy przystanku Świętochowskiego 02.
Hanna Burdon zawnioskowała o uporządkowanie okolicy Żabki przy ul. Biernata z Lublina.
Jerzy Świątek zawnioskował o monitorowanie remontu chodników na ulicy Leśnej i Kwiatowej.
Ad. 12)
Mieszkaniec z Fundacji "Aktywna Przyszłość" poinformował o kampanii antysmogowej na terenie dzielnicy. Kampania informacyjna w dwóch etapach, najpierw materiały informacyjne, a później spotkania.
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 20:31.
Podpis sporządzającego protokół:
Załączniki:
-lista obecności;
-opinii w sprawie zmiany stałej organizacji ruchu na ul. Świętochowskiego w zakresie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinku od końca utwardzonej nawierzchni ul. Świętochowskiego do ul. Lema;
-opinia w sprawie zmiany przebiegu trasy linii nr 21 na terenie dzielnicy Dziesiąta poprzez ponowne skierowanie linii na ul. Nowy Świat;
-uchwała nr 11/V/2019 Rady Dzielnicy Dziesiąta z dnia 14 czerwca 2019 r. po przegłosowanej poprawce;
-stanowisko w sprawie zakresu planowanej przebudowy ul. Herberta w Lublinie;
-stanowisko w sprawie modernizacji ul. Kunickiego w Lublinie.
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Protokół VII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta
Miejsce posiedzenia: VI Liceum Ogólnokształcące, ul. Mickiewicza 36.
Godzina rozpoczęcia posiedzenia: 18:01
Przewodnicząca obrad: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokolant obrad: Szymon Furmaniak
Obecni na Posiedzeniu Rady Dzielnicy Dziesiąta
Policja:
sierżant sztabowy Paweł Grabias
młodszy aspirant Jacek Banach
Straż Miejska:
komendant Jacek Kucharczyk
starszy inspektor Waldemar Głazek
naczelnik Grzegorz Mazurkiewicz
Radny miejski Piotr Choduń
Goście: 7 osoby
Proponowany porządek posiedzenia przedstawiony w momencie rozpoczęcia posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Omówienie z udziałem przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej spraw związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem na terenie dzielnicy Dziesiąta oraz zagrożeń z tym związanych, m.in. w związku z kierowanymi do samorządu dzielnicy interwencjami z ulic: Gałczyńskiego, Siemiradzkiego, Sierpińskiego, Świętochowskiego. Prezentacja prowadzonego przez Komendę Miejską Policji w Lublinie programu „Stop wandalom”.
4. Przyjęcie protokołu z VI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 18.09.2019 r. – 9.10.2019 r.
6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7. Zamknięcie posiedzenia.
Ad. 1
18:01 otwarcie posiedzenia
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Ad. 2
Marcin Krupiński zawnioskował o dodanie nowego punktu “zaopiniowanie na wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie skrócenia do godz. 20.00 oświetlenia boiska przy ul. Siemiradzkiego”.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek Marcina Krupińskiego, 14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się
Przyjęcie porządku obrad 14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Porządek posiedzenia po zmianach:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Omówienie z udziałem przedstawicieli Policji i Straży Miejskiej spraw związanych z porządkiem publicznym i bezpieczeństwem na terenie dzielnicy Dziesiąta oraz zagrożeń z tym związanych, m.in. w związku z kierowanymi do samorządu dzielnicy interwencjami z ulic: Gałczyńskiego, Siemiradzkiego, Sierpińskiego, Świętochowskiego. Prezentacja prowadzonego przez Komendę Miejską Policji w Lublinie programu „Stop wandalom”.
4. Zaopiniowanie na wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie skrócenia do godz. 20.00 oświetlenia boiska przy ul. Siemiradzkiego
5. Przyjęcie protokołu z VI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
6. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 18.09.2019 r. – 9.10.2019 r.
7. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
8. Zamknięcie posiedzenia.
Ad. 3
Problemy bezpieczeństwa to m.in. ul. Daniłowskiego, ul. Świętochowskiego, ul. Siemiradzkiego, uciążliwość bytowania w wynajmowanym domu przy ul. Gałczyńskiego.
Mieszkańcy ul. Gałczyńskiego przedstawiła problem uciążliwości sąsiedztwa wynajmowanego domu. Głównym problemem jest hałas o różnych porach dnia i nocy, między innymi o 4 nad ranem. Problemem jest także nielegalne parkowanie i blokowanie tym samym wyjazdów innych sąsiadów.
Pracownik Policji zasugerował zamieszczenie tabliczki "Zakaz parkowania" co jest podstawą do podjęcia działań przez funkcjonariuszy Policji. Bramy wjazdowej nie wolno zastawiać - jest to wykroczeniem. Natomiast podjazd do posesji często jest terenem miejskim.
Sierżant Sztabowy poinformował o kontrolach Straży Granicznej oraz Urzędu Skarbowego dotyczących posesji, gdzie zachodzi problem.
Młodszy aspirant Jacek Banach zasugerował, by w sytuacjach kryzysowych poprzez numer 112 wezwać oddział prewencji (drużyna alarmowa).
Marcin Krupiński odczytał listę instytucji, w których została podjęta interwencja w sprawie.
Komendant Straży Miejskiej Jacek Kucharczyk zadeklarował podjęcie kontaktu z osobą podnajmującą oraz działań i patroli na ulicy Gałczyńskiego.
"Stop wandalom" program prowadzony przez Komendę Miejską Policji.
Sierżant sztabowy Paweł Grabias omówił główne założenia programu skierowanego przede wszystkim do dzieci i młodzieży, a dotyczącego niszczenia mienia - w głównej mierze placów zabaw.
Dla szkół kontakt jest z rejonowym komisariatem Policji, czyli w naszym przypadku jest to "Trójka" na ul. Kunickiego.
Jacek Banach podkreślił, że program ma uświadomić m.in. osoby nieletnie o tym, że nie są bezkarne w sytuacji niszczenia mienia.
Mieszkaniec ul. Siemiradzkiego przedstawił problem boiska na tej ulicy - gdzie zdarza się, że kilkudziesięcio osoboowe grupy hałasują. Jednym z wniosków mieszkańca jest skrócenie czasu aktywności światła.
Mieszkanka zauważyła, że na Dziesiątej brakuje miejsc, gdzie młodzież mogłaby się spotykać i wyszaleć.
Piotr Choduń w wypowiedzi nakreślił, że w Lublinie jest wiele programów i miejsc do tego by się spotkać.
Szymon Furmaniak poprał inicjatywę stworzenia przestrzeni dla dzieci i młodzieży, chociażby Punktu Kultury na Dziesiątej.
Dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych potwierdziła, że oferta zajęć dla dzieci i młodzieży jest szeroka. Zawnioskowała o spowolnienie ruchu aut w rejonie przejścia dla pieszych na ul. Zemborzyckiej.
Jacek Banach zaproponował kontakt z komendantem, żeby w rejonie przejścia dla pieszych pojawiał się stacjonarny patrol policji.
Sierżant sztabowy Paweł Grabias zasugerował skorzystanie z Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.
Andrzej Małysz przedstawił problem mini ronda na skrzyżowaniu ulic Sierpińskiego i Świętochowskiego, uciążliwej jazdy samochodami, "kręcenia bączków"/driftów.
Komendant SM Jacek Kucharczyk zadeklarował zajęcie się tym tematem.
Andrzej Małysz zwrócił uwagę na oznakowanie ulicy Róży Wiatrów pod SP40.
Renata Jankowska poinformowała, że Rada Osiedla im. Kruczkowskiego analizowała możliwość wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na osiedlu.
Dyrektorka ZSTK podziękowała za doposażenie siłowni szkolnej, wsparcie przy tworzeniu boiska do piłki siatkowej. Dyrektorka zaprosiła do korzystania z boiska w ciepłych miesiącach.
Komendant Jacek Kucharczyk poinformował o programie prowadzonym przez Straż Miejską, gdzie funkcjonariusz SM jest obecny na terenie szkoły oraz w jej bezpośrednich okolicach. Na ten moment 8 szkół jest objętych programem, w 2020 roku liczba szkół może powiększyć się do 20 placówek.
Mieszkanka ul. Dunikowskiego zwróciła uwage na niebezpieczne przejście przez ul. Herberta przy skrzyżowaniu z ulicą Dunikowskiego. Problemem są kierowcy samochodów przekraczający prędkość i nie zwalniający przed przejściami dla pieszych. Mieszkanka zawnioskowała o budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Dunikowskiego i Herberta.
Mieszkanka zawnioskowała o zwiększenie zieleni na Dziesiątej.
Mieszkanka zwróciła uwagę na problem smogu na naszej dzielnicy.
Mieszkanka zwróciła uwagę na problem śmieci na ulicy Nadrzecznej.
Marcin Krupiński poinformował o miejskich planach na przebudowę ulicy Herberta. Zadeklarował, że Rada będzie wnioskowała w Zarządzie Dróg i Mostów, aby przed przebudową nastąpiły konsultacje z mieszkańcami.
Odniósł się do tematu zieleni na dzielnicy informując o Zielonym Budżecie Obywatelskim, jako jednym ze sposobów na zgłaszanie miejsc do nasadzeń.
Ad. 4
W sprawie przyjęcia uchwały o gaszeniu świateł na boisku na ul. Siemiradzkiego 12 za, 1 przeciw, 2 wstrzymały się
Ad.5
Głosowanie nad protokołem zostało przełożone na kolejne posiedzenie.
Ad.6
Przewodniczący Zarządu spytał czy wszystkie osoby zapoznały się ze sprawozdaniem z działalności Zarządu przesłanym drogą elektroniczną. Radni i Radne potwierdziły zapoznanie się z dokumentem.
Ad.7
Andrzej Małysz dopytał o podejmowane działania względem początkowej części ulicy Łukasińskiego. Zgłosił problem chodników na ulicy Wyspiańskiego, które stwarzają trudność w poruszaniu się.
Radna dopytała o realizację remontu chodników na ul. Leśnej.
Radny dopytał o nowe oznakowanie na ul. Świętochowskiego na odcinku od Sierpińskiego do Lema.
Ad.8
Przewodnicząca zamknęła posiedzenie o godzinie 20:02.
Załączniki:
-lista obecności;
-wniosek Zarządu Dróg i Mostów dotyczący oświetlenia boiska przy ul. Siemiradzkiego;
-sprawozdanie st. insp. Waldemara Głazka z działań wykonanych na rzecz dzielnicy Dziesiąta w pierwszej połowie 2019 r.
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Protokół z VIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie
Miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie przy ul. Mickiewicza 36.
Data: 5 lutego 2020 r.
Początek posiedzenia: godz. 18.00.
Przewodnicząca obrad: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokolant obrad: Szymon Furmaniak
Liczba gości: 2 osoby
Rada Miasta: 1 osoba
Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Informacja o przyznaniu Radzie Dzielnicy Dziesiąta środków z rezerwy celowej na rok 2020 – omówienie trybu zgłaszania i wyboru zadań do realizacji.
4. Informacja o możliwości postawienia na terenie dzielnicy kontenera na elektrośmieci – ustalenie ewentualnej lokalizacji.
5. Przyjęcie stanowiska w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na ul. Kunickiego.
6. Przyjęcie stanowiska w sprawie zachowania lewoskrętu z ul. Kunickiego w ul. Pocztową.
7. Przyjęcie stanowiska w sprawie przywrócenia możliwości jazdy na wprost z ul. 1 Maja w ul. Kunickiego na Placu Bychawskim.
8. Przyjęcie protokołu z VII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
9. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 10.10.2019 r. – 5.02.2020 r.
10. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
11. Zamknięcie posiedzenia.
Przebieg posiedzenia:
Ad.1 Przewodnicząca Rady otworzyła posiedzenie o godzinie 18:02.
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Ad. 2
Szymon Furmaniak zgłosił wniosek podjęcia tematu zmniejszenia budżetu komunikacji miejskiej i wyrażenia opinii w tej sprawie.
Przewodniczący Zarządu zasugerował, by w.w. wniosek omówić w punkcie 10 razem z tematem pojemnika na elektrośmieci.
Przewodniczący Zarządu poinformował o wpłynięciu pisma w sprawie podziału środków w ramach środków przeznaczonych na działania "Kultura na dzielnicach".
Przewodnicząca Rady wnioskuje by dodać przyjęcie protokołu z VI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
W sprawie dodania punktu o wydanie opinii w sprawie zmian w budżetowaniu komunikacji miejskiej: za 15, przeciw 0, wstrzymało 3. dodaniem punktu
Modyfikacją punktu dotyczącego protokołu 19 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Za nowym porządkiem obrad: za 19, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Porządek obrad po zmianach:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Informacja o przyznaniu Radzie Dzielnicy Dziesiąta środków z rezerwy celowej na rok 2020 – omówienie trybu zgłaszania i wyboru zadań do realizacji.
4. Informacja o możliwości postawienia na terenie dzielnicy kontenera na elektrośmieci – ustalenie ewentualnej lokalizacji.
5. Przyjęcie stanowiska w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na ul. Kunickiego.
6. Przyjęcie stanowiska w sprawie zachowania lewoskrętu z ul. Kunickiego w ul. Pocztową.
7. Przyjęcie stanowiska w sprawie przywrócenia możliwości jazdy na wprost z ul. 1 Maja w ul. Kunickiego na Placu Bychawskim.
8. Przyjęcie protokołu z VI i VII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
9. Wydanie opinii w sprawie zmian w komunikacji miejskiej zmniejszeniem finansowania.
10. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 10.10.2019 r. – 5.02.2020 r.
11. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
12. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.3 Informacja o przyznaniu Radzie Dzielnicy Dziesiąta środków z rezerwy celowej na rok 2020 – omówienie trybu zgłaszania i wyboru zadań do realizacji.
Przewodnicząca Rady przeczytała pismo z Urzędu Miasta w sprawie przyznania środków - rezerwy celowej w wysokości: 150 tys. zł.
Przewodniczący Zarządu poinformował o prośbie wsparcia finansowego SP1.
Przewodniczący Zarządu poinformował też o wniosku, który padał na posiedzeniach Zarządu Rady tj. tablicy informacyjnej, która mogłaby pojawić się na ul. Mickiewicza.
Michał Samolej zgłosił problem braku koszy na psie odchody.
Piotr Popiel zasugerował, aby wnioskować o kosze na śmieci - frakcję zmieszaną - z informacją, że można do nich wrzucać także psie odchody. Radny poinformował, że ZDiM odrzuca wnioski o stawianie śmietników w małych uliczkach.
Przewodnicząca Rada zasugerowała mieszkance wysłanie e-mailu z wnioskiem o przeznaczenie części środków z rezerwy celowej na pożądany cel.
Szymon Furmaniak poparł sugestię Przewodniczącego Zarządu, by rozpisać zagadnienia zawnioskowane do sfinansowania w ramach rezerwy celowej i aby Rada Dzielnicy w wewnętrznym głosowaniu wyłoniła konkretne problemy, którymi Rada się zajmie, a osobno przydzieli środki na konkretne problemy. Tak aby zająć się tymi problemami, które większość Rady uzna za najpilniejsze.
Renata Janowska poparła wniosek wyłonienia niewielu tematów, na które zostaną przeznaczone środki z rezerwy celowej.
Szymon Furmaniak zasugerował, by proces zgłaszania wniosków był jak najprostszy, bez dodatkowych formularzy. Wnioski miałyby spływać poprzez skrzynkę pocztową Rady, fanpejdż oraz stronę internetową Rady.
Rada Dzielnicy będzie zbierała wnioski w sprawie podziału rezerwy celowej do 20 lutego.
Ad.4 Informacja o możliwości postawienia na terenie dzielnicy kontenera na elektrośmieci – ustalenie ewentualnej lokalizacji.
Urząd Miasta jest gotów udostępnić fragment działki przy pętli autobusowej przy ul. Herberta.
Jednak firma odbierająca elektrośmieci wymaga utwardzonej nawierzchni, po której może jeździć auto odbierające kontener - przedmiotowy fragment działki zapewniany przez Urząd Miasta nie spełnia tych warunków.
Ad.5 Przyjęcie stanowiska w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na ul. Kunickiego.
Przewodnicząca Rady przeczytała projekt stanowiska w.w. sprawie.
Marcin Krupiński zauważył, że wiele zdarzeń drogowych zachodzi na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną.
Piotr Popiel sugeruje, by dopisać we wniosku poprawę doświetlenia.
Przewodnicząca poddała projekt pod głosowanie: 19 za, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.6 Przyjęcie stanowiska w sprawie zachowania lewoskrętu z ul. Kunickiego w ul. Pocztową.
Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Przewodnicząca poddała wniosek pod głosowanie: 17 za, przeciw 0, wstrzymało się 2.
Ad.7 Przyjęcie stanowiska w sprawie przywrócenia możliwości jazdy na wprost z ul. 1 Maja w ul. Kunickiego na Placu Bychawskim.
Przewodnicząca Rady odczytała projekt uchwały.
Przewodnicząca poddała wniosek pod głosowanie: 17 za, przeciw 1, wstrzymał 1.
Ad.8 Przyjęcie stanowiska w sprawie zmniejszenia środków przeznaczonych na komunikację miejską co skutkuje zmniejszeniem liczby kursów.
Szymon Furmaniak zgłosił wniosek, by w opinii zawrzeć wniosek o zwiększenie środków budżetowych na komunikację miejską w kwocie nie mniejszej niż w roku 2019 a docelowo kwota ta powinna być zwiększona do 200 mln zł w celu zapewnienia coraz lepszej jakości usług komunikacji zbiorowej.
Renata Janowska poparła wniosek podając kolejne argumenty słabej oferty komunikacji autobusowej, szczególnie dla mieszkańców osiedla Kruczkowskiego.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie intencję wniosku, który zostanie uściślony drogą mailową: 13 za, przeciw 0, wstrzymał się 3.
Ad.9 Przyjęcie protokołu z VI i VII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z VI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta: za 16 za, przeciw 0, wstrzymał się 1.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z VII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta: 17 za, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.10 Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 10.10.2019 r. – 5.02.2020 r.
Ad. 11. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
Mieszkanka wyraziła swoje oburzenie sytuacją, która zaistniała przy podziale środków rezerwy celowej 2019 r. Sprawa dotyczy budowy małego odcinka chodnika na ul. Słowackiego.
Mieszkanka poruszyła też temat skweru przy Zemborzyckiej/Słowackiego, który miał być stworzony w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Przewodniczący Zarządu podał informację, że koszty przebudowy rzeczonego fragmentu chodnika wzrosły.
Mieszkanka zawnioskowała, by w tym roku wpisać remont chodnika na ul. Słowackiego w celu realizacji zobowiązań z poprzednich lat.
Przewodniczący Zarządu zadeklarował kolejną interwencję w sprawie realizacji skweru Zemborzycka/Słowackiego - zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego.
Przewodniczący Zarządu przeczytał pismo od Wydziału Zarządzania Ruchem i Mobilnością w sprawie poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na ul. Zemborzyckiej (ZSTK, Biedronka). Wydział proponuje utworzenie azylu. Utworzenie azylu wiązałoby się z likwidacją lewoskrętu do Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych.
Renata Janowska zawnioskowała, by ponownie zgłosić problem przejścia dla pieszych przy przystanku Zemborzycka-Świętochowskiego.
Przewodniczący Zarządu złożył wniosek, by Rada Dzielnicy zezwoliła Zarządowi Rady wydać opinię w imieniu Rady w sprawie utworzenia azyli, po konsultacjach z dyrekcją ZSTK.
Przewodniczący Zarządu przytoczył zapis ze Statutu Rady Dzielnicy Paragraf 9, ust 2.
Przewodnicząca Rady poddała wniosek, by Zarząd Dzielnicy mógł wydać opinię w sprawie przejść dla pieszych na ul. Zemborzyckiej: 17 za, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Przewodniczący Zarządu przedstawił pismo Jacka Skiby w sprawie równego podziału środków z programu “Dzielnice Kultury”. Rada Dzielnicy zajmie się tym na kolejnych spotkaniach.
Renata Janowska przeczytała pismo mieszkanki w sprawie ślepego zakończenia ul. Śniadeckiego. Mieszkanka wnioskuje o poprawę oświetlenia tej części miasta.
Powstanie przyłącze gazowe na ul. Makowej w 2021 roku. Marta Cisło złożyła wniosek o poprawę nawierzchni na ulicy Makowej.
Andrzej Małysz zawnioskował o terminarzu posiedzeń Rady Dzielnicy na cały rok.
Zaalarmował o pojawiających się na dzielnicy szczurach i konieczności zajęcia się problemem m.in. Sierpińskiego, Zemborzycka
Zawnioskował o przegląd studzienek kanalizacyjnych m.in. Traugutta, Sierpińskiego.
Zawnioskował o uporządkowanie okolicy bloków przy ul. Łukasińskiego.
Zawnioskował o posprzątanie Kunickiego/Sierpińskiego od strony ul. Wita Stwosza oraz Łukasińskiego.
Zawnioskował ponownie o interwencje służb porządkowych na ul. Sierpińskiego na końcu ulicy.
Zawnioskował ponownie o remont chodników na ulicach Wyspiańskiego i Kochanowskiego.
Piotr Nizioł zawnioskował o podjęcie działań zmierzających do zaprojektowania oraz wykonania oświetlenia chodnika będącego przedłużeniem ul. Wita Stwosza na odcinku od ul. Nadrzecznej do skrzyżowania ul. Kunickiego z ul. Głuską, ul. Abramowicką i ul. Sierpińskiego czyli starą pętlą trolejbusową.
Przewodniczący Zarządu zasugerował by sprawę szczurów przekazać dzielnicowemu Strażnikowi Miejskiemu.
12. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodnicząca Rady zakończyła posiedzenie o godzinie 20:26
Załączniki:
-Lista obecności.
-Stanowisko w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na ul. Kunickiego.
-Stanowisko w sprawie zachowania lewoskrętu z ul. Kunickiego w ul. Pocztową.
-Stanowisko w sprawie przywrócenia możliwości jazdy na wprost z ul. 1 Maja w ul. Kunickiego na Placu Bychawskim.
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Podpis sporządzającego protokół:
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Lublin, 5 marca 2020 r.
Protokół IX posiedzenia
Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie
w dniu 4 marca 2020 r. (środa)
Miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie przy ul. Mickiewicza 36
Przewodnicząca obrad: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokolant obrad: Szymon Furmaniak
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Zatwierdzenie podziału środków z rezerwy celowej przyznanych do dyspozycji Rady Dzielnicy Dziesiąta na rok 2020.
4. Przyjęcie protokołu z VIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 5.02.2020 r. – 4.03.2020 r.
6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1
Przewodnicząca Rady otworzyła Posiedzenie Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Przewodnicząca Rady stwierdza kworum przy obecności 16 członkiń/członków Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Liczba gości: 1.
Ad.2
Głosowanie nad przyjęciem porządku obrad: 16 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Do Posiedzenia dołączyła Halina Goc oraz Halina Tes.
Ad.3
Przewodniczący zreferował propozycje do rezerwy celowej jakie zostaną poddane głosowaniu.
Adam Ślusarski spytał czy placu zabaw będzie dostępny dla wszystkich, w sytuacji, gdyby Rada dofinansowała jego budowę.
Wywiązała się dyskusja w temacie dostępności inwestycji współfinansowanych przez Radę Dzielnicy.
Piotr Nizioł zawnioskował o czytelną i widoczną informację, że dana inwestycja została współfinansowana ze środków rezerwy celowej Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Do posiedzenia dołączył Radny Miejski: Piotr Choduń.
Piotr Choduń poinformował, że środki na wymianę pieców nie zostały w całości wykorzystane.
Do posiedzenia dołączyła Marta Cisło.
Przewodniczący Zarządu poinformował, że Wydział Ochrony Środowiska konsekwentnie odmawia Radom Dzielnic instalacji czujników jakości powietrza.
Renata Janowska poparła pomysł finansowania działań walki ze smogiem i podkreśliła, że powinien to być priorytet na naszej dzielnicy. Także jej zdaniem wymiana pieców węglowych jest kluczowym zadaniem.
Piotr Choduń poinformował o inicjatywie współpracy jednostek oświatowych w sprawie organizacji wspólnych wydarzeń o charakterze: sportowym, rekreacyjnym, integracyjnym i kulturowym.
Przewodniczący Zarządu poinformował, że na ul. Nadrzecznej asfalt będzie kładziony dalej do ul. Tuwima.
Wojciech Kret rozdał karty do głosowania nad podziałem rezerwy celowej.
Każda członkini/członek Rady Dzielnicy miała/miał 5 głosów.
Wyniki głosowania rady:
Nazwa przedmiotu poddanego pod głosowanie: |
Liczba oddanych głosów: |
|
1 |
Kontynuacja remontu chodników przy ul.: Leśna, Kochanowskiego, Kwiatowa, Pułaskiego |
15 |
2 |
Remont chodników przy ul. Wyspiańskiego |
0 |
3 |
Dokończenie remontu chodnika na ul. Słowackiego po stronie Sygnału |
10 |
4 |
Gablota informacyjna przeszklona na potrzeby Rady Dzielnicy Dziesiąta |
14 |
5 |
Utworzenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 |
12 |
6 |
Uspokojenie ruchu na ul. Sierpińskiego |
4 |
7 |
Remont boiska przy SOSW przy ul. Wyścigowej |
0 |
8 |
Zakup i montaż 5 szt. ławek |
5 |
9 |
Ulepszenie nawierzchni ul. Makowej (nawierzchnia asfaltowa) |
0 |
10 |
Oświetlenie ul. Iwaszkiewicza |
1 |
11 |
Zakup i montaż wiaty przystankowej na przystanku Dąbrowska 02 |
0 |
12 |
Dofinansowanie obozu harcerskiego |
0 |
13 |
Walka ze smogiem (zakup czujnika, dofinansowanie wymiany pieców, dofinansowanie rachunków za gaz) |
4 |
14 |
Organizacja zajęć kulturalnych na dzielnicy (akcja letnia organizowana przez DDK „Bronowice”) |
15 |
15 |
Organizacja zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz integracyjnych dla mieszkańców dzielnicy |
12 |
16 |
Sprzątanie koryta Czerniejówki |
0 |
17 |
Elektroniczna tablica informacji pasażerskiej na przystanku Mickiewicza 01 |
0 |
18 |
Wybudowanie zatoki postojowej przy ul. Nowy Świat |
0 |
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przeznaczenie 13000zł na uspokojenie ruchu na ul. Sierpińskiego: za 5, przeciw 0, wstrzymało się 13.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przeznaczenie 13000zł na walkę ze smogiem: 11 za, przeciw 0, wstrzymało się 7.
Rada Dzielnicy Dziesiąta przeznaczy 13000zł na kampanię edukacyjną w temacie walki ze smogiem na dzielnicy Dziesiąta.
W drodze losowania spośród 4 zgłoszonych ulic (Kwiatowa, Leśna, Kochanowskiego, Pułaskiego) Rada Dzielnicy wybrała do remontu 2 ulice: Pułaskiego, Kwiatowa.
Deklaracją Rady Dzielnicy Dziesiąta jest przeznaczenie środków na remont chodników na ulicach Kochanowskiego i Leśnej.
Rada Dzielnicy uchwała przeznaczenie rezerwy na: remont chodników na ulicach: Słowackiego, Pułaskiego, Kwiatowej; organizację zajęć kulturalnych na dzielnicy, gablotę informacyjną, dofinansowanie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1, organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych oraz integracyjnych dla mieszkańców dzielnicy, kampanię edukacyjną walki ze smogiem, zakup ławek.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie uchwały w sprawie rezerwy celowej: 18 za, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Grzegorz Kołodziej opuścił posiedzenie.
Ad. 5 Przyjęcie protokołu
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z VIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta: 18 za, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Do posiedzenia dołączył Radny Miejski Piotr Popiel.
Posiedzenie opuścili: Adam Ślusarski i Jakub Król.
Ad. 6 Wolne wnioski
Marcin Krupiński przedstawił pozytywną informację od Wiceprezydent dotyczącą instytucji kultury w lokalu przy ul. Herberta 14.
Marcin Krupiński zreferował i omówił pismo Lubelskiego Ośrodka Samopomocy. Siedziba Rady Dzielnicy Dziesiąta nie podlega dyspozycji Rady Dzielnicy Dziesiąta, a Kancelarii Prezydenta. Prośba Lubelskiego Ośrodka Samopomocy powinna trafić do Kancelarii Prezydenta lub/i do Dyrekcji Szkoły, która zarządza budynkiem VI Liceum.
Marcin Krupiński poinformował o spotkaniu Przewodniczących Rad oraz Zarządów Rad Dzielnic.
Hanna Burdon poinformowała o sygnałach mieszkańców w sprawie bezpieczeństwa na ul. Przybylskiego na skrzyżowaniu z ulicą Biernata z Lublina, w miejscu gdzie brakuje chodnika, a auta są nielegalnie parkowane.
Szymon Furmaniak zaproponował kontakt ze Strażą Miejską i wnioskowanie o odholowywanie aut z tego miejsca.
Jerzy Świątek zapytał o pozimowe łatanie dziur. Marcin Krupiński poinformował, że planowany jest objazd dzielnicy w tej sprawie.
Michał Samolej zapytał o oznakowanie śmietników z informacją, że można wyrzucać także zwierzęce odchody do śmietników z frakcją zmieszaną.
Hanna Burdon zawnioskowała o podcięcie drzew na ul. Zemborzyckiej za ul. Młodzieżową.
Piotr Popiel zapytał czy Rada Dzielnicy otrzymuje odpowiedzi na uchwały i opinie Rady Dzielnicy.
Marcin Krupiński poinformował, że nie ma procedury odpowiedzi z Urzędu Miasta. Nie we wszystkich przypadkach podejmowanych uchwał/stanowisk/opinii Urząd odpowiada.
Przwodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 19:52
Załączniki:
-lista obecności;
-uchwała podziału rezerwy celowej;
-informacja od Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak;
-pismo Lubelskiego Ośrodka Samopomocy;
-karty do głosowania ws. podziału rezerwy celowej.
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Podpis sporządzającego protokół:
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Protokół X posiedzenia
Rady Dzielnicy Dziesiąta
Miejsce: Zespół Szkół Transportowo Komunikacyjnych, ul. Zemborzycka 82.
Przewodnicząca posiedzenia: Przewodnicząca Rady, Urszula Ziembikiewicz-Otulska.
Protokolant obrad: Szymon Furmaniak
Data posiedzenia: 3.06.2020 r.
Liczba członków i członkiń Rady Dzielnicy w momencie otwarcia posiedzenia: 14.
Przewodnicząca Rady otworzyła posiedzenie o godzinie 18:02.
Przewodnicząca Rady stwierdziła kworum.
Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Absolutorium dla Zarządu Dzielnicy za rok 2019:
a) sprawozdanie przewodniczącego Zarządu z działalności w roku 2019,
b) sprawozdanie Komisji Rewizyjnej,
c) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia propozycji z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2021.
5. Zatwierdzenie zmiany w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2020.
6. Przyjęcie protokołu z IX posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
7. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 5.03.2020 r. – 3.06.2020 r.
8. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
9. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przedstawiony porządek obrad.
Za przyjęciem porządku obrad zagłosowało 14 osób, 0 przeciw, 0 się wstrzymało.
Ad 3a)
Absolutorium dla Zarządu Dzielnicy za rok 2019: a) sprawozdanie przewodniczącego Zarządu z działalności w roku 2019,
Przewodniczący Zarządu przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu w roku 2019.
Ad 3b)
Absolutorium dla Zarządu Dzielnicy za rok 2019: b) sprawozdanie Komisji Rewizyjnej,
Przewodnicząca Rady zawnioskowała o sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
Do posiedzenia dołączyła: Celina Ładniak.
Hanna Burdon przeczytała sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
Skład Komisji Rewizyjnej: Hanna Burdon przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Renata Janowska wiceprzewodnicząca, Celina Ładniak członkini Komisji Rewizyjnej.
Konkluzja: Komisja Rewizyjna wnioskuje o udzielenie absolutorium Zarządowi Rady Dzielnicy.
Przewodnicząca Rady zapytała o wnioski lub uwagi do sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
Ad 3b)
Absolutorium dla Zarządu Dzielnicy za rok 2019: c) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie udzielenie absolutorium Zarządowi Rady Dzielnicy za rok 2019.
Głosowanie: 15 za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się
Przewodnicząca Rady w świetle głosowania stwierdziła, że Zarząd Rady Dzielnicy Dziesiąta uzyskał absolutorium za rok 2019.
Ad 4)
Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia propozycji z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2021.
Przewodniczący Zarządu wspomniał, że propozycje do budżetu miasta została rozesłana przed posiedzeniem drogą elektroniczną.
Przewodniczący Zarządu omówił projekt uchwały Rady w sprawie propozycji do budżetu miasta.
Szymon Furmaniak poinformował, że w internetowej ankiecie na portalu Facebook mieszkańcy wskazali ulice, gdzie jezdnie i chodniki wymagają remontu. Kierując się wyceną budowy fragmentu ul. Zamenhoffa można założyć, że aby spełnić wszystkie oczekiwania mieszkańców potrzebna jest suma 100 mln zł.
Andrzej Małysz zaproponował zamknięcie dyskusji i przyjęcie propozycji.
Hanna Burdon dopytała o realizacje projektu dotyczącego klubu seniora.
Marcin Krupiński potwierdził, że to zadanie w ramach rezerwy celowej będzie realizowane.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały propozycji do budżetu.
Głosowanie: za 16 osób, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Do posiedzenia dołączył Adam Ślusarski.
Ad 5)
Zatwierdzenie zmiany w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2020.
Marcin Krupiński przedstawił propozycję przeznaczenia pieniędzy na toaletę przy Zielonym Zakątku na ul. Siemiradzkiego (623zł).
Przewodniczący Zarządu zapowiedział, że prawdopodobnie w sierpniu będzie chciał by Rada Dzielnicy się zebrała i ostatecznie zdecydowała o ewentualnych zmianach w rezerwie celowej - decyzja będzie podjęta w zależności od sytuacji epidemiologicznej.
Pieniądze w ramach rezerwy celowej muszą być wykorzystane w danym roku kalendarzowym, nie przechodzą na kolejny rok.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie zmianę w podziale rezerwy celowej.
Głosowanie: 16 za, 1 przeciw, 0 wstrzymało się.
Zmiana została przegłosowana.
Ad 6)
Przyjęcie protokołu z IX posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie przyjęcie przedmiotowego protokołu.
Głosowanie: 16 za, 0 przeciw, 1 wstrzymał się.
Ad 7)
Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 5.03.2020 r. – 3.06.2020 r.
Przewodniczący Zarządu przesłał sprawozdanie droga elektroniczną przed posiedzeniem.
Nie było uwag do sprawozdania.
Ad 8)
Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
Hanna Burdon zwróciła uwagę na drzewa na ul. Zemborzyckiej przy wyjeździe z ul. Młodzieżowej do posesji hurtowni/magazynów, które w jej opinii zagrażają przechodzącym osobom.
Renata Janowska przypomniała, że należy poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych przy ZSTK na ul. Zemborzyckiej 82.
Andrzej Małysz zawnioskował o posprzątanie ul. Gałczyńskiego na odcinku od ul. Łukasińskiego, odcinek około 50m.
Wojciech Kret zawnioskował o uporządkowanie parkowania na ul. Biernata z Lublina na odcinku od ul. Przybylskiego do Herberta. Zawnioskował też wyłączenie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy Herberta 14.
Hanna Burdon poparła inicjatywę interwencji na ul. Biernata z Lublina od Przybylskiego do Herberta.
Grzegorz Kołodziej zapytał o możliwości zamontowania progów zwalniających na ulicy Leśnej. Zwrócił uwagę na stan chodników (trawnik zachodzący na kostki chodnikowe) na ul. Kunickiego na odcinku od Kraszewskiego do Wyścigowej/Dywizjonu 303. Zwrócił uwagę na stan zagospodarowania doliny Czerniejówki w rejonie od Dywizjonu 303 do ul. Garbarskiej.
Marcin Krupiński poinformował o liście okolicznościowym od Przewodniczącego Rady Miasta Lublin. Poinformował o petycji od stowarzyszenia “Za zdrowiem” w sprawie technologii 5G.
Przewodniczący Zarządu zasugerował, by nie zajmować się sprawą technologii 5G jako temat poza kompetencjami Rady Dzielnicy. Kolejne osoby członkinie i członkowie Rady są przeciwko zajmowaniem się tematem technologii 5G. Nie pojawiły się głosy chcące zająć się tematem technologii 5G.
Marcin Krupiński poinformował o wpłynięciu listów od Fundacji Wolności na temat inicjatyw tej organizacji.
Marcin Krupiński rozdysponował materiały informacyjne zachęcające do sprzątania po psach.
Ad 9) Zamknięcie posiedzenia.
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 19:03.
Załączniki:
-lista obecności;
-uchwała propozycje do budżetu miasta Lublin na rok 2021;
-uchwała zmieniająca uchwałę o podziale rezerwy celowej na 2020 r.;
-list od stowarzyszenia “Za zdrowiem”;
-list od stowarzyszenia “Fundacja Wolności.
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Podpis sporządzającego protokół:
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Protokuł XI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta
Data: 19 sierpnia 2020 r.
Miejsce: Zespół Szkół Transportowo Komunikacyjnych, ul. Zemborzycka 82
Członkinie i członkowie Rady w momencie otwarcia posiedzenia 11.
Mieszkanki i mieszkańcy: 9 osób
Goście: mł. asp. Paweł Grabias (III Komisariat Policji), Stanisław Jakubowski (Straż Miejska) Grzegorz Mazurkiewicz (Straż Miejska, naczelnik oddziału dzielnicowych), Jarosław Szymański (MOSiR).
Przewodnicząca Rady Dzielnicy otworzyła posiedzenie o godzinie 18:08
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Proponowany porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Omówienie funkcjonowania boiska przy ul. Siemiradzkiego i problemów z tym związanych (z udziałem przedstawicieli MOSiR „Bystrzyca” Sp. z o.o., Straży Miejskiej, Policji).
4. Zatwierdzenie zmian w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2020.
5. Przyjęcie protokołu z X posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
6. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 5.06.2020 r. – 19.08.2020 r.
7. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
8. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.2 Przyjęcie porządku posiedzenia
Przewodnicząca Rady Dzielnicy poddała porządek obrad pod głosowanie: za przyjęciem 14, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się
Ad.3 18:10
Marcin Krupiński przedstawił tło problemu, dotychczasowe wnioski i interwencje.
Zarówno inicjatywy zmierzające do ograniczenia użytkowania boiska, jak i inicjatywy wnioskujące o rozszerzenie możliwości korzystania z boiska.
Do posiedzenia dołączył Adam Ślusarski, Piotr Nizioł, Jakub Król, Marta Cisło.
Mieszkanka, przedstawicielka Administratora Siemiradzkiego 34, przedstawiła stanowisko administracji: problem z funkcjonowaniem boiska po godzinach sportowego wykorzystania boiska.
Ogrodzenie boiska jest uszkodzone i niezależnie od zamykania bramki można wejść na teren boiska.
MOSiR jest dzierżawcą urządzonej części terenu tj. boiska wraz z utwardzonym podejściem.
Mieszkanka bloku zwraca uwagę na wulgarne zachowanie osób znajdujących się na boisku. Huligańskie zachowanie dotyczy zarówno małych dzieci jak i młodzieży. Mieszkańcy zwracają uwagę na zachowanie użytkowników, w odpowiedzi spotykają się z agresją.
Mieszkanka opisuje sytuację jako nie do wytrzymania - częstotliwość zakłócania spokoju i głośność zachowania się.
Dość często zdarza się, że piłki z boiska przelatują ponad ogrodzeniem dolatując do bloku, niszcząc mienie. Użytkownicy boiska stworzyli podkop pod ogrodzeniem do prywatnej działki - samodzielnie odzyskują piłki.
Mieszkańcy zgłaszają akty wandalizmu - niszczenie bramek i siatek bramkowych.
Mieszkanka zwróciła uwagę, że światła gaszone są o godzinie 22:00, a nie jak to było wnioskowane, by było gaszone o godzinie 20:00.
Mieszkaniec podkreślił, że mieszkańcy bloku nie chcą zamknięcia boiska. Chcą by boisko funkcjonowało, sami przyczynili się do jego stworzenia w czasie kampanii Budżetu Obywatelskiego.
Paweł Grabias przedstawił sprawę jako problem dwóch grup społecznych. Z jednej strony mieszkańcy Siemiradzkiego 34, a z drugiej mieszkańcy okolicy. Rodzice mieszkańców okolicy chcieliby, aby boisko było czynne jak najdłużej.
Policjant aspirował o zgłaszanie zniszczenia mienia.
Według policjanta patrole przyjeżdżają często pod boisko. Bywa, że patrol przyjeżdżający na wezwanie nie jest w stanie potwierdzić huligańskiego zachowania, także dlatego, że użytkownicy boiska widząc patrol zmieniają swoje zachowanie na krótki czas.
Mieszkanka zawnioskowała przede wszystkim o zwrócenie uwagi na sytuację w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy problem jest najbardziej palący.
Mieszkaniec zgłasza, że podczas prowadzonych zajęć problem nie występuje, osoby korzystające korzystają z infrastruktury zgodnie z przeznaczeniem.
Mieszkanka podkreśla, że jeśli podczas zajęć zachowanie użytkowników staje się niewłaściwe osoba prowadząca zwraca uwagę i problem znika.
Szymon Furmaniak zgłosił wniosek, by Rada zawnioskowała o zwiększenie liczby zajęć, skoro podczas tych zajęć problem nie istnieje, a boisko jest z powodzeniem wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.
Marcin Krupiński poinformował o swoich spostrzeżeniach z wielokrotnych odwiedzin terenu - nie zauważył złego zachowania na boisku. Bywał także w godzinach wieczornych.
Andrzej Małysz poinformował, że występują też konflikty różnych grup mieszkańców chcących skorzystać z boiska. Zdarza się, że grupa huligańska uniemożliwiła skorzystanie z boiska przez inne grupy. Mieszkanka potwierdziła takie zdarzenia.
Michał Samolej spytał aspiranta Grabiasa czy możliwe są patrole "po cywilnemu".
Mieszkaniec zgłosił, że zdarzają się niekompetentne interwencje policji, gdy policjanci nie podjechali pod boisko, stanęli z dala. Po prośbie mieszkańca o bliższe zapoznanie się z sytuacją, patrol nie zareagował i odjechał.
Mieszkanka opisała jedną z interwencji - patrol przyjechał i pomimo głośnego zachowania użytkowników patrol nie zareagował.
Renata Janowska zaproponowała utworzenie patrolu obywatelskiego złożonego z kilku mężczyzn.
Przedstawicielka Administracji sugeruje by uporządkować sytuację przede wszystkim w kwestii terminu otwarcia i zamknięcia boiska, by były jasne godziny zamknięcia boiska, aby boisko jednoznacznie było nieczynne (bramka, oświetlenie).
Policjant poinformował, żeby w zgłoszeniu podawać ewentualnie rysopis osób lub osoby, które szczególnie zakłócają spokój, dzięki czemu patrol będzie mógł wylegitymować konkretną osobę według rysopisu.
Grzegorz Mazurkiewicz opisał analogiczną sytuację do patroli Straży Miejskiej - gdy patrol podjeżdża zachowanie osób na boisku ulega zmianie i patrol nie ma podstaw do podjęcia interwencji.
Jarosław Szymański poinformował, że MOSiR nie ma funduszy, ale możliwe byłoby podpisanie umowy z osobą, która mogłaby zamykać boisko na Siemiradzkiego.
Posiedzenie opuściła Beata Basińska, Adam Ślusarski, Jakub Król.
Piotr Nizioł, z uwagi na brak środków na animację boiska w większym zakresie, poparł ideę stworzenia patrolu obywatelskiego.
Mieszkanka informowała, że wcześniej pojawiały się grupy mieszkańców w charakterze patrolu obywatelskiego, ale spotkał się z agresją.
Grzegorz Mazurkiewicz poinformował, że kamery na boisku działają.
Mieszkaniec zgłosił potrzebę ograniczenia parkowania pomiędzy boiskiem a "Zielonym zakątkiem". Inny mieszkaniec potwierdził, że potrzebne jest uspokojenie ruchu w tym rejonie, gdzie przebywa wiele dzieci, a widoczność bywa ograniczona.
Marcin Krupiński w ramach konkluzji tematu zasugerował wspólnocie mieszkańców, by zawnioskować w Urzędzie Miasta o zwiększenie ilości zajęć. Mieszkańcy zadeklarowali złożenie pisma w sprawie zwiększenia ilości zajęć.
Mieszkaniec dopytywał czy osoba zamykająca boisko mogłaby liczyć na asystę Straży Miejskiej.
Grzegorz Mazurkiewicz potwierdził taką możliwość.
Podczas posiedzenia jeden z mieszkańców zgłosił się by otwierać i zamykać boisko.
Ad.4 19:26
Marcin Krupiński przypomniał o wysokości kwoty pozostający do dyspozycji tj. 9377zł i przedstawił propozycje pojawiające się do tej pory:
- naprawa i podwyższenie ogrodzenia przy boisku na ul. Siemiradzkiego;
- uzupełnienie placu zabaw przy ul. Siemiradzkiego o stolik szachowy oraz stół do tenisa stołowego;
- słupki zabezpieczające chodniki przed nielegalnym parkowaniem;
- zagospodarowanie skwerów: przy skrzyżowaniu ul. Reja z ul. Kunickiego, na ul. Abramowickiej przy skrzyżowaniu z ul. Sierpińskiego, skrzyżowanie ul. Reja z ul. Łukasińskiego, ewentualnie także skwer przed Komisariatem III Policji oraz skwer przed VI LO po drugiej stronie ul. Mickiewicza (samed nasadzenia dzrew krzewów, kwiatów, uzupełnienie trawników bez małej architektury),
- dołożenie pozostałej kwoty do postawienia na dzielnicy ławek (zwiększenie przeznaczonej już kwoty 5000 zł)
Hanna Burdon złożyła wniosek o stworzenie chodnika przy skrzyżowaniu ulic Biernata z Lublina i Przybylskiego.
Piotr Nizioł podkreślił, że kwota 9377zł. to reszta, która została niezagospodarowana ze środków, które miały być wykorzystana na zajęcia sportowe. Dlatego argumentował, żeby ta pozostała kwota także pozostała w tematyce zajęć sportowych, w tym wypadku jako inwestycja w infrastrukturę.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy poddała pod głosowanie wniosek, by przekazać kwotę 9377zł. w ramach rezerwy celowej na naprawę i podwyższenie ogrodzenia przy boisku na ul. Siemiradzkiego: 14 za, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Rada Dzielnicy po głosowaniu przekazuje kwotę 9377zł. na naprawę i podwyższenie ogrodzenia przy boisku na ul. Siemiradzkiego
Ad.5 19:45
Przewodnicząca Rady Dzielnicy poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z X posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Głosowanie: 14 osób za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się.
Ad.6
Przewodniczący Zarządu zreferował temat pojemnika na elektrośmieci z ul. Kunickiego. Marcin Krupiński interweniuje w sprawie porządku w okolicy pojemników. Zbyt mało mieszkańców kontaktuje się z firmą recyclingową w sprawie odbioru i dowozów większych elektrośmieci.
Piotr Nizioł poparł ideę pozostawienia pojemników na elektrośmieci w miejscach, w których się znajdują i podejmować działania w celu przeciwdziałania zaśmiecania dzielnicy.
Marcin Krupiński poinformował o wizji lokalnej jaka ma mieć miejsce w sprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Ad.7 19:58
Hanna Burdon zwraca uwagę na gałęzie nisko zwisające nad chodnikiem wzdłuż ul. Zemborzyckiej przy Młodzieżowej.
Szymon Furmaniak zgłosił głos od mieszkanki z dzielnicy:
-monitorowanie realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego skweru u zbiegu ulic Słowackiego i Zemborzyckiej;
-monitorowanie zmian na ul. Słowackiego dotyczących zatoki parkingowej, chodzi o realizację projektu BO czyli budowę 26 miejsc parkingowych;
-zgłoszenie o potrzebę zbadania drzewa przy posesji na ul. Przybylskiego 30.
Grzegorz Kołodziej zgłosił problem parkowania w okolicy ul. Pięknej.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy zamknęła posiedzenie o godzinie 20:08.
Załączniki:
-lista obecności;
-lista podpisów mieszkańców ul. Siemiradzkiego;
-uchwała o przekazaniu środków rezerwy celowej.
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Podpis sporządzającego protokół:
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Protokół XII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 14 grudnia 2020 r. (poniedziałek)
Data: 14 grudnia 2020 r.
Miejsce: Zespół Szkół Transportowo Komunikacyjnych, ul. Zemborzycka 82
Obecne osoby:
Rada Dzielnicy: 16
Rada Miasta: 1
Goście: 2
Proponowany porządek obrad:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Przyjęcie porządku posiedzenia.
3.Zaopiniowanie dokumentacji projektowej budowy ul. Zamenhofa w Lublinie na odcinku od ul. Staffa do ul. Sierpińskiego – na wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.
4.Przyjęcie protokołu z XI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5.Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 20.08.2020r.–14.12.2020r.
6.Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7.Zamknięcie posiedzenia.
Przewodniczący Zarządu przy zajmowaniu miejsc poprosił o przestrzeganie reżimu sanitarnego.
Ad.1 18:06
Przewodnicząca Rady otworzyła Posiedzenia.
Przewodnicząca na podstawie listy obecności stwierdziła kworum.
Ad.2 18:07
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie proponowanego porządku obrad.
Głosowanie nad porządkiem Posiedzenia 16 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.3 18:09 Przewodniczący Zarządu zreferował temat, historię przebudowy ul. Zamenhoffa oraz nadesłane przez ZDiM dokumenty.
Do posiedzenia dołączył Adam Ślusarski.
Szymon Furmaniak przedstawił swoje uwagi.
Radny Piotr Choduń zgłosił chęć rozmowy ze ZDiM na temat możliwych innych rozwiązań - także zaproponowanych przez Szymona Furmaniaka - (niż umieszczone w projekcie) w przyszłości na ulicach Dziesiątej.
Mieszkaniec zgłosił wniosek mieszkańców o pozytywną opinię projektu ZDiM.
Dariusz Brzózka zwrócił uwagę na oznakowanie, by przywrócić skrzyżowania równorzędne w rejonie ul. Zamenhoffa.
Głosowanie nad pozytywną opinią projektu przebudowy fragmentu ul. Zamenhoffa przesłaną przez ZDiM.
17 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
4. 18:29
Marcin Krupiński zgłosił uwagę co do treści w punkcie 6.
Głosowanie nad przyjęciem protokołu z uwagą p. Krupińskiego.
16 za, przeciw 0, wstrzymała się jedna osoba.
5. 18:31
Przewodniczący Zarządu - na wniosek Szymona Furmaniaka - zreferował temat chęci wydzierżawienia oraz remontu Domu Kultury Kolejarza przez jednego z mieszkańców.
Renata Janowska zapytała o poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych (Zemborzycka przy ZSTK oraz Zemborzycka przy Młodzieżowej) - ewentualne wysepki na jezdni.
6. 18:41
Marcin Krupiński powrócił do tematu pojemników na elektrośmieci, wokół których cały czas zwożone są ponadnormatywne sprzęty elektroniczne, które powinny być oddawane w innych miejscach.
Padła propozycja, żeby zwiększyć liczbę informacji na temat wywożenia i odbioru elektrośmieci.
Dariusz Brzózka przypomniał o brakujących progach zwalniających na ul. Sierpińskiego.
Piotr Choduń zadeklarował, że pociągnie temat w ZDiM.
Adam Ślusarski zapytał o realizacje projektu z Budżetu Obywatelskiego - plac zabaw na skwerze przy Zemborzyckiej/Słowackiego.
Piotr Choduń zwrócił uwagę na zmianę cen elementów zapisanych w projektach, które po prostu drożeją.
Piotr Choduń poinformował, że na ul. Makowej będzie “asfaltowy dywanik”, najprawdopodobniej dojdzie do remontu szatni SP40, 900tys. zł. zapisane na instytucję kultury przy Herberta 14, nastąpią dalsze inwestycje w stadion Sygnału (z projektów Budżetu Obywatelskiego).
7. 19:04
Przewodnicząca zamknęła posiedzenie.
Załączniki:
-lista obecności;
-opinia w sprawie ul. Zamenhoffa.
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Protokół XIV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 21 kwietnia 2021 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Wyścigowa 31
Goście: 4 osoby - mieszkanka Dziesiątej,Jan Kamiński (Fundacja Krajobrazy), Piotr Choduń i Piotr Popiel (Rada Miasta Lublin).
Członkinie i członkowie Rady: 16
Ad. 1 18:01
Przewodnicząca otworzyła posiedzenie.
Przewodnicząca stwierdziła kworum
Przewodniczący Zarządu zaproponował dodanie do porządku obrad tematu uspokojenia ruchu na ul. Sierpińskiego.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie dodanie ul. Sierpińskiego do porządku obrad, za 14, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządku obrad, 14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Porządek obrad:
1.Otwarcie posiedzenia.
2.Przyjęcie porządku posiedzenia.
3.Prezentacja projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy” – Fundacja Krajobrazy.
4.Absolutorium dla Zarządu Dzielnicy za rok 2020:
a)sprawozdanie przewodniczącego Zarządu z działalności w roku 2020,
b)sprawozdanie Komisji Rewizyjnej,
c)podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium.
5.Przyjęcie opinii w sprawie uspokojenia ruchu na ul. Sierpińskiego.
6.Przyjęcie protokołu z XIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
7.Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 23.02.2021r. –21.04.2021 r.
8.Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.8.Zamknięcie posiedzenia
AD 3.
Prezentacja projektu „Drzewa dla każdej dzielnicy” – Fundacja Krajobrazy.
Jan Kamiński z Fundacji Krajobrazy zreferował program "drzewa dla każdej dzielnicy".
Nastąpi wspólne posadzenie drzewa na przełomie maja i czerwca.
Poinformował, że w projekcie chodzi przede wszystkim o nasadzenia nowych drzew, gdzie w tym momencie ich nie ma.
Do posiedzenia dołączyła Beata Basińska.
Do posiedzenia dołączył Michał Samolej.
Przewodniczący Zarządu spytał czy głos Rad Dzielnic jest ważniejszy niż zgłoszenia indywidualne. Jan Kamiński potwierdził, że głos Rady Dzielnicy ma wyższy priorytet.
Marcin Krupiński spytał czy możliwe jest usunięcie drzewa w złym stanie lub obumarłego i nasadzić w to miejsce nowe drzewo. Podkreślił, że wiele drzew na dzielnicy jest w złym stanie.
Zgłoszone propozycje do nasadzeń:
-okolica domu kultury kolejarza;
-Nowy Świat;
-Wyścigowa;
-skwer Herberta/Świętochowskiego
-Leśna;
-Dywizjonu 303/Nadrzeczna;
-Świętochowskiego 76;
-Siemiradzkiego;
-Zemborzycka;
-Dunikowskiego po stronie parzystej;
Ad 4. 18:49
Absolutorium dla Zarządu Dzielnicy za rok 2020
Przewodniczący Zarządu zreferował sprawozdanie za rok 2020.
Hanna Burdon przeczytała sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie uchwałę o udzieleniu absolutorium Zarządowi Rady Dzielnicy:
16 za, przeciw 0, wstrzymał 0.
Ad 5. 19:00
Przyjęcie opinii w sprawie uspokojenia ruchu na ul. Sierpińskiego.
W wizji lokalnej uczestniczyli: dyrekcja WZRiM, Marcin Krupiński, Dariusz Brzózka, Piotr Choduń.
Podczas wizji lokalnej uczestnicy mieli śmiałe spostrzeżenie, że mało który kierowca przestrzegał limitu prędkości dla tej ulicy.
Szymon Furmaniak zwrócił uwagę, że najlepszą formą progów mogą być sinusoidalne progi wyspowe.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie podjęcie pozytywnej opinii w sprawie uspokojenia ruchu na ul. Sierpińskiego: 16 za, przeciw 0, wstrzymał 0.
Ad. 6
Przyjęcie protokołu z XIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Zwrócił uwagę, by na początku protokołu zamieszczać sumaryczną liczbę radnych obecnych w czasie posiedzenia.
Ad. 7
Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 23.02.2021r.-21.04.2021 r.
Ad. 8
Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.8.Zamknięcie posiedzenia
Piotr Choduń poruszył temat kontenera na elektrośmieci i nowej lokalizacji miejsca zdawania elektrośmieci oraz przeniesienia kontenera z ul. Herberta.
Na ul. Głuskiej może powstać mała zajezdnia autobusowa.
Hanna Burdon w kontekście rozmowy ze spółdzielnią zaproponowała miejsce w środku pasażu Herberta 14.
Piotr Choduń poinformował o akcji "Posprzątajmy Lublin" w sobotę 24 kwietnia.
Beata Basińska zaproponowała, żeby informację o tej akcji umieścić na internetowej stronie dzielnicowej.
Marcin Krupiński poinformował są wzięcia 3 budki dla jerzyków z akcji z poprzedniego roku.
Michał Samolej zasygnalizował problem bezpieczeństwa na ul. Nadrzecznej przy szkole.
Marcin Krupiński wyraził bardzo krytyczną opinię o Budżecie Obywatelskim, ale informuje o tym, że nabór projektów trwa.
Piotr Nizioł przypomniał o szkolnym budżecie obywatelskim.
Wojciech Kret poruszył temat braku linii autobusowych na ul. Wyścigowej.
Wojciech Rębacz zasugerował, że linia 157 może jeździć przez ul. Wyścigową.
Marcin Krupiński poinformował o wyłożeniu MPZP dla terenu Nowy Świat, Wojenna, Kunickiego, torowisko.
Grzegorz Kołodziej zasugerował zmianę świateł na skrzyżowaniu ulic Wrotkowskiej, Smoluchowskiego, Wyścigowej i Nowy Świat w celu umożliwienia skrętu w prawo z Nowego Światu we Wrotkowską, gdy auta z Wrotkowskiej skręcają w Nowy Świat.
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 19:42
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdził: Wojciech Kret
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Wiceprzewodniczącego obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-uchwała Uchwała Nr 20/XIV/2021 Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie z dnia 21 kwietnia 2021r. w sprawie udzielenia Zarządowi Dzielnicy Dziesiąta absolutorium za rok 2020;
-lista obecności;
-opinia w sprawie uspokojenia ruchu na ul. Sierpińskiego.
Protokół XVI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 28 lipca 2021 r. (środa)
Miejsce obrad: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublinie, ul. Wyścigowa 31
Rozpoczęcie posiedzenia o godz. 18.00
Osoby obecne: 14 osób
Gościnnie: 1 osoba
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2021.
4. Przyjęcie protokołu z XV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 1.06.2021 r. – 28.07.2021 r.
6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7. Zamknięcie posiedzenia.
Ad 1 Przewodnicząca Rady otworzyła posiedzenie o godzinie 18:00
Do posiedzenia dołączyła Renata Janowska i Hanna Burdon
Ad.2 Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek obrad: 16 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.3 Marcin Krupiński wyjaśnił, że Zarząd Dróg i Mostów odmówił wykonania zadania zakupu i montażu ławek oraz śmietników. ZDiM motywuje odmowę, brakiem środków na utrzymanie czystości.
Marcin Krupiński poinformował, że powstała różnica pomiędzy wstępną wyceną spowolnienia ruchu na ul. Sierpińskiego wykonaną przez WZRDiM UML (35 tys. zł) a wyceną do realizacji wykonaną przez ZDiM (60 tys. zł) i w związku z tym zaproponował, aby środki, które pozostały z postawienia ławek i koszy na śmieci (17 tys. zł) zostały przekazane na zgłoszone wcześniej remonty chodników (ul. Leśna i ul. Kochanowskiego).
Marcin Krupiński zaproponował, żeby przekazać niewykorzystane 17 tys. złotych na zgłoszone wcześniej remonty chodników.
Do posiedzenia dołączyły Celina Ładniak i Halina Tes.
Szymon Furmaniak zaproponował przekazanie pieniędzy na nowe nasadzenia drzew.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przekazanie 17 tys. zł na nowe nasadzenia drzew 1 za, przeciw 10, wstrzymało się 7.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przekazanie 17 tys. zł na zgłoszone wcześniejremonty chodników za głosowało 17 osób, 0 osób było przeciw , 1 osoba wstrzymała się.
Ad.4
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z XV posiedzenia Rady 18 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.5
Marcin Krupiński zreferował działania Zarządu.
Ad.6
Grzegorz Kołodziej zasygnalizował sytuację związaną z zieloną strzałką na przejeździe z ul. Nowy Świat w prawo w ul. Wrotkowską.
Piotr Choduń poinformował, że ul. Herberta jest cały czas przewidziana do remontu, a niezbędna kwota jest zabezpieczona w budżecie.
Hanna Burdon zasygnalizowała zagrożenie pochylonymi drzewami nad chodnikiem przy ul. Zemborzyckiej (obok Młodzieżowej).
Grzegorz Kołodziej zapytał czy do Zarządu Rady dociera informacje na temat odorów przy jednej z posesji na ulicy Leśnej.
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 18:32
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 1.06.2021 r. – 28.07.2021 r.;
-uchwała o przekazaniu środków rezerwy celowej;
PROTOKÓŁ Z XV POSIEDZENIA RADY DZIELNICY DZIESIĄTA
Data: 31 V 2021
Godzina: 18:00
Miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, ul. Wyścigowa 31
Goście: 10 osób, 2 radnych Rady Miasta Lublin: Choduń Piotr, Popiel Piotr
Członkinie i członkowie Rady: 15
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia uwag Rady Dzielnicy Dziesiąta do projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic: Nowy Świat, Wojenna.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia propozycji z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2022.
5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2021.
6. Przyjęcie protokołu z XIV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
7. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 22.04.2021 – 31.05.2021.
8. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
9. Zamknięcie posiedzenia.
AD 1.
Wiceprzewodniczący Wojciech Kret otworzył posiedzenie o godz. 18.02. Na podstawie listy obecności stwierdził kworum.
AD 2.
Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie porządku posiedzenia:
ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMAŁO SIĘ: 0.
AD 3.
Marcin Krupiński streścił propozycje zawarte w projekcie miejscowego planu zagospodarowania oraz projekt uchwały Rady Dzielnicy Dziesiąta dotyczący zgłoszenia uwag do projektu.
Gość z osiedla „Kolorowe balkony” przedstawił uwagi mieszkańców dot. planu oraz zastrzeżenia do składowiska na pobliskim terenie PKP.
Gość – przedstawiciel posesji Nowy Świat 11 i 13 przekazał zastrzeżenia mieszkańców do projektu miejskich planistów.
Przewodniczący Zarządu Dzielnicy zapowiedział wprowadzenie korekty w projekcie uchwały RDD.
Radny Rady Miasta Lublin Piotr Popiel przekazał swoje uwagi dotyczące proceduralnego aspektu wprowadzania zmian w miejscowym planie zagospodarowania i zasugerował mieszkańcom podjęcie kroków, które mogą okazać się skuteczne.
Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały RDD:
ZA: 13, PRZECIW: 2, WSTRZYMAŁO SIĘ: 0.
AD 4.
Marcin Krupiński opowiedział o propozycjach Rady Dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2022. Podkreślił, że z całej listy wniosków, rokrocznie do budżetu udaje się wprowadzić jedynie kilka zadań.
Jakub Król i Adam Ślusarski opuścili posiedzenie o godz. 18:43.
Obecni mieszkańcy rozpoczęli dyskusję o stanie ulicy Żeromskiego. Przewodniczący Zarządu przyjął postulaty gości .
Wojciech Kret zaproponował przeniesienie na listę zadań priorytetowych remontu ul. Żeromskiego na całej długości, co spotkało się z aprobatą przybyłych mieszkańców.
Andrzej Małysz zapytał o obecność w projekcie uchwały montażu elementów uspokojenia ruchu na ul. Sierpińskiego oraz zasugerował przeniesienie zadania „Remont chodników wzdłuż ulic Dziesiąta, Ściegiennego, Kochanowskiego, Wyspiańskiego” na listę zadań priorytetowych.
Wiceprzewodniczący poddał pod głosowanie projekt uchwały RDD (ze wspomnianymi zmianami):
ZA: 13, PRZECIW: 0, WSTRZYMAŁO SIĘ: 0.
AD 5.
Marcin Krupiński opowiedział o zmianach w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2021.
Andrzej Małysz zaproponował przesunięcie zaoszczędzonych środków na remonty chodników.
Głosowanie wniosku A. Małysza:
ZA: 1, PRZECIW: 11, WSTRZYMAŁO SIĘ: 1.
Głosowanie projektu uchwały RDD:
ZA: 12, PRZECIW: 1, WSTRZYMAŁO SIĘ: 0.
AD 6.
Głosowanie w sprawie przyjęcia protokołu z XIV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta:
ZA: 12, PRZECIW: 0, WSTRZYMAŁO SIĘ: 1.
AD 7.
Marcin Krupiński zreferował sprawozdanie z działalności Zarządu Dzielnicy Dziesiąta w okresie 22.04.2021 – 31.05.2021.
AD 8.
Renata Janowska przypomniała o modernizacji przejść dla pieszych na ul. Zemborzyckiej oraz poprosiła o interwencję w sprawie podcięcia gałęzi drzew na ul. Zemborzyckiej, które stanowią zagrożenie dla ruchu.
Andrzej Małysz zawnioskował o przycięcie gałęzi drzew u zbiegu ulic Zemborzycka – Śniadeckiego.
Hanna Burdon zapytała o zasadność zasadzenia lipy w lokalizacji ul. Herberta – ul. Świętochowskiego i przestrzegła przed potencjalną skargą właściciela sąsiedniej posesji.
Marcin Krupiński poinformował, że do Rady Dzielnicy wpłynęło pismo od Senatora RP Jacka Burego z prośbą o spotkanie i debatę w formie zdalnej, bądź na posiedzeniu Rady. Przewodniczący Zarządu zasugerował, by ustalić termin spotkania z panem Senatorem, ale nie w formule posiedzenia Rady. Poinformował także o dwóch zaproszeniach na dzień 30 VI 2021.
AD 9.
Wiceprzewodniczący zamknął posiedzenie o godzinie 19:23.
Protokół sporządził: WOJCIECH RĘBACZ
Protokół zatwierdziła: WOJCIECH KRET
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Wiceprzewodniczącego obrad:
Załączniki:
-lista obecności,
-uchwała RDD w sprawie zgłoszenia uwag Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie do projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic: Nowy Świat i Wojenna,
-uchwała Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w sprawie zatwierdzenia propozycji zadań z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2022,
-uchwała w sprawie zmiany uchwały nr 19/XII/2021 Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie z dnia 22 II 2021w sprawie zatwierdzenia podziału środków z rezerwy celowej przeznaczonej do dyspozycji Rady Dzielnicy Dziesiąta na rok 2021.
Protokół XVI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 28 lipca 2021 r. (środa)
Miejsce obrad: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublinie, ul. Wyścigowa 31
Rozpoczęcie posiedzenia o godz. 18.00
Osoby obecne: 14 osób
Gościnnie: 1 osoba
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2021.
4. Przyjęcie protokołu z XV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 1.06.2021 r. – 28.07.2021 r.
6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7. Zamknięcie posiedzenia.
Ad 1 Przewodnicząca Rady otworzyła posiedzenie o godzinie 18:00
Do posiedzenia dołączyła Renata Janowska i Hanna Burdon
Ad.2 Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek obrad: 16 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.3 Marcin Krupiński wyjaśnił, że Zarząd Dróg i Mostów odmówił wykonania zadania zakupu i montażu ławek oraz śmietników. ZDiM motywuje odmowę, brakiem środków na utrzymanie czystości.
Marcin Krupiński poinformował, że powstała różnica pomiędzy wstępną wyceną spowolnienia ruchu na ul. Sierpińskiego wykonaną przez WZRDiM UML (35 tys. zł) a wyceną do realizacji wykonaną przez ZDiM (60 tys. zł) i w związku z tym zaproponował, aby środki, które pozostały z postawienia ławek i koszy na śmieci (17 tys. zł) zostały przekazane na zgłoszone wcześniej remonty chodników (ul. Leśna i ul. Kochanowskiego).
Marcin Krupiński zaproponował, żeby przekazać niewykorzystane 17 tys. złotych na zgłoszone wcześniej remonty chodników.
Do posiedzenia dołączyły Celina Ładniak i Halina Tes.
Szymon Furmaniak zaproponował przekazanie pieniędzy na nowe nasadzenia drzew.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przekazanie 17 tys. zł na nowe nasadzenia drzew 1 za, przeciw 10, wstrzymało się 7.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek o przekazanie 17 tys. zł na zgłoszone wcześniejremonty chodników za głosowało 17 osób, 0 osób było przeciw , 1 osoba wstrzymała się.
Ad.4
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z XV posiedzenia Rady 18 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.5
Marcin Krupiński zreferował działania Zarządu.
Ad.6
Grzegorz Kołodziej zasygnalizował sytuację związaną z zieloną strzałką na przejeździe z ul. Nowy Świat w prawo w ul. Wrotkowską.
Piotr Choduń poinformował, że ul. Herberta jest cały czas przewidziana do remontu, a niezbędna kwota jest zabezpieczona w budżecie.
Hanna Burdon zasygnalizowała zagrożenie pochylonymi drzewami nad chodnikiem przy ul. Zemborzyckiej (obok Młodzieżowej).
Grzegorz Kołodziej zapytał czy do Zarządu Rady dociera informacje na temat odorów przy jednej z posesji na ulicy Leśnej.
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 18:32
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 1.06.2021 r. – 28.07.2021 r.;
-uchwała o przekazaniu środków rezerwy celowej;
Protokół XVII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 29 września 2021 r.
Miejsce obrad: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, ul. Mickiewicza 36
Liczba obecnych członkiń i członków Rady Dzielnicy: 16
Osoby gościnne: 3 (w tym dwóch Radnych Miejskich - Piotr Choduń, Piotr Popiel);
Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Wydanie opinii w sprawie ewentualnej likwidacji lub zmiany lokalizacji przystanku Leśna 02 przy ul. Nowy Świat.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia uwag Rady Dzielnicy Dziesiąta do projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic Smoluchowskiego i Zemborzyckiej.
5. Uchwała o wygaśnięciu mandatu Hanny Burdon.
6. Przyjęcie protokołu z XVI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
7. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 29.07.2021 r. – 29.09.2021 r.
8. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
9. Zamknięcie posiedzenia.
Ad 1.
Przewodnicząca otworzyła posiedzenia o godz. 18.03
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Marcin Krupiński zaproponował dodanie do porządku obrad punktu o wygaśnięciu mandatu zmarłej Hanny Burdon.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie propozycję: za 16, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.2
Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządek obrad: za 16, przeciw 0, wstrzymało się 0 osób.
Ad.3
Marcin Krupiński zreferował sprawę dotyczącą przystanku Leśna02 na ul. Nowy Świat.
Do posiedzenia dołączył Adam Ślusarski.
Grzegorz Kołodziej podkreśla, że na przystanku Leśna02 autobusów jest około 100 dziennie.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie uchwałę proponowaną przez Zarząd
Za 14, przeciw 0, wstrzymało 3.
Rada Dzielnicy przyjęła uchwałę z negatywną opinią dotyczącą ewentualnego przeniesienia przystanku Leśna02 na ul. Nowy Świat.
Ad.4 18:18
Marcin Krupiński zreferował informacje na przedmiotowy temat wraz z relacją z publicznego spotkania w.w. sprawie.; omówił także planistyczny dokument urzędowy dotyczący sprawy.
Michał Samolej zawnioskował, by zagłosować także za opinią by przedłużenie Smoluchowskiego nie powstało.
Szymon Furmaniak poparł wniosek radnego Michała Samoleja, by droga nie powstała i zaproponował powstanie parku.
Piotr Popiel dodał, że uwagi można składać do 8 października. Podkreślił, że miejskie dokumenty przewidują dwujezdniową drogę z dwoma pasami w każdym kierunku - czyli w sumie cztery pasy. Także wyraził sprzeciw wobec drogi czterojezdniowej.
Przypomniał, że MPZP odwołuje się do Studium, a w Studium droga w tym miejscu jest. Uważa, że opinia o ewentualnym parku będzie przez urząd odrzucona jako niezgodna ze Studium. Zreferował temat ewentyalnych możliwości utworzenia terenów parkingowych w rejonie Jednostki Wojskowej.
Renata Janowska zreferowała głos Rady Osiedla popierający budowę przedłużenia Smoluchowskiego, ze względu na zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Omówiła problem z oszlabanowaniem, instalacją parkometru, dowożeniem dzieci do przedszkola i szkoły. Rodzice podjeżdżają najbliżej budynków oświatowych jak tylko się da.
Michał Samolej przypomniał proces tworzenia Studium, gdzie wielu mieszkańców włączyło się w proces partycypacji - niestety nie przyniosło to efektu. Powtórzył wniosek o opinię, by droga nie powstała.
Piotr Popiel zwrócił uwagę na własności terenów w przedmiotowym terenie oraz procedurę ZRID w tego typu inwestycjach w Lublinie, gdzie MPZP jest ignorowany.
Piotr Choduń zwrócił uwagę na liczbę samochodów w gospodarstwach domowych w Lublinie. Wyraził opinię, że ul. Wyścigowa odciąża inne ulice. Wyraził opinię, że mało prawdopodobne jest wybudowanie drogi na w.w. terenie w przeciągu 10 lat.
Marcin Krupiński przywołał swoje obserwacje rozwoju i zmian na dzielnicy. Wyraził opinię, że wraz z rozbudową dzielnicy powinny powstawać kolejne ulice. Zapis w Studium, że przedłużenie Smoluchowskiego jest drogą zbiorczą nie musi oznaczać, że musi to być droga czteropasmowa. Wyraził opinię, że ulica ta jest niezbędna. Podkreślił, że ruch ciężarowy do obsługi ulic Budowlanej i Ciepłowniczej nie będzie odbywał się przez przedłużenie ulicy Smoluchowskiego.
Szymon Furmaniak wyraził opinię, że tworzenie nowej infrastruktury zachęca kolejne osoby do zakupu aut i wyboru samochodu jako środka transportu. Liczba samochodów w Lublinie może nie rosnąć tak jak ma to miejsce teraz - jeśli ludzie będą mieć realną alternatywę - wygodne chodniki, dobre drogi rowerowe i sprawną komunikację miejską Jaki udział w podróżach na dzielnicy stanowią samochody osobowe?
Renata Janowska zwróciła uwagę, że zieleń izolująca wystarczająco wytłumi hałas z ewentualnej nowej ulicy Smoluchowskiego.
Michał Samolej ponownie wyraził opinię zgodnie z prawem Lewis Mordgidge, że tworzenie nowych ulic równoległych tylko zwiększa zatory na drogach. Zwrócił uwagę, że Lublin się wyludnia i te osoby, które wyprowadzą się z Lublina będą jeździły tą ewentualną nową ulicą. Wyraził opinię, że na w.w. odcinku nie ma bocznych dróg, po to by przedłużenie Smoluchowskiego było ulicą przelotową-tranzytową.
Piotr Nizioł wyraził opinię, że ruch samochodowy przeniesie się na ewentualne przedłużenie ulicy Smoluchowskiego.
Marcin Krupiński zwrócił uwagę, że po wybudowaniu ulicy Wyścigowej ruch na ulicy Nowy Świat zmniejszył się.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek Michała Samoleja o niebudowanie przedłużenia ulicy Smoluchowskiego i zastąpienie terenu oznaczonego 1KDZ terenem zieleni urządzonej: 4za, przeciw 10, wstrzymały się 2 osoby.
Szymon Furmaniak zgłosił wniosek o zamieszczenie w planie nasadzeń drzew po południowo-zachodniej stronie ewentualnej ulicy.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie propozycji uchwały przygotowanej przez Zarząd w sprawie: 15 za, 2 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.5
Przewodnicząca poddała pod głosowanie podjęcie uchwały o wygaszenie mandatu Hanny Burdon: za 15, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.6
Marcin Krupiński zgłosił wniosek o poprawę protokołu.
Za przyjęciem poprawki: za 14, przeciw 0, wstrzymała się 1 osoba.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z XVI protokołu z poprawką Marcina Krupińskiego: 15 za, 0 przeciw, wstrzymało się 0.
Ad.7 19:21
Michał Samolej zgłasza potrzebę poprawy nawierzchni ulicy Świętochowskiego na odcinku pomiędzy ulicami Zamenhofa i Sierpińskiego.
Ad.8
Piotr Nizioł ponownie poruszył temat ul. Nadrzecznej i potrzebie oznakowania tej drogi. Występuje tutaj problem z ustępowaniem pierwszeństwa na skrzyżowaniach równorzędnych. Mieszkańcy zgłaszają problem z nadmierną prędkością na ulicy Nadrzecznej.
Grzegorz Kołodziej popiera wniosek.
Piotr Choduń poinformował, że wnioskował o uspokojenie ruchu na ul. Nadrzecznej, bez efektu.
Marcin Krupiński wyjaśnił, że metodyka wykonania chodników na ulicach Leśnej i Kochanowskiego jest efektem wcześniejszych ustaleń dla danej ulicy.
Grzegorz Kołodziej zwrócił uwagę, że wcześniej wykonane remonty chodników w elemencie odprowadzania wody z rynien wymagają poprawki.
---
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 19:36
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-uchwała w sprawie zgłoszenia uwag Rady Dzielnicy Dziesiąta do projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic Smoluchowskiego i Zemborzyckiej;
-opinia w sprawie ewentualnej likwidacji lub zmiany lokalizacji przystanku Leśna 02 przy ul. Nowy Świat;
Protokół XVIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 27 października 2021 r. (środa)
Miejsce obrad: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, ul. Mickiewicza 36
Obecność członkiń i członków Rady Dzielnicy Dziesiąta: 13
Goście: 8 w tym Radny Miejski Piotr Choduń.
Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Przyjecie uchwały o objęcie mandatu przez Kamila Potęgę.
4. Przyjęcie ślubowania od nowego członka Rady Dzielnicy Dziesiąta - Kamil Potęga.
5. Wydanie opinii w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Pułaskiego (ruch jednokierunkowy na łączniku do ul. Świętochowskiego) – na wniosek Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UML.
6. Wydanie opinii w sprawie możliwości wydawania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego w celach handlowych na parkingu przy ul. Herberta - Przybylskiego – na wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.
7. Zielony Budżet Miasta Lublin na rok 2022 – omówienie zasad obecnej edycji Zielonego Budżetu, omówienie i wybór projektu, który zostanie zgłoszony przez Radę.
8. Przyjęcie protokołu z XVII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
9. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 29.09.2021 r. – 27.10.2021 r.
10. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
11. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1
Przewodnicząca Rady otworzyła posiedzenie o godzinie 18:01.
Ad.2
Przewodnicząca zaproponowała, by w porządku obrad pojawił się punkt o przyjęciu uchwały o objęciu mandatu przez Kamila Potęgę, który miałby objąć mandat po zmarłej Hannie Burdon, za przyjciem 13 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.3
Przewodnicząca Rady Dzielnicy poddała pod głosowanie uchwałę o objęciu mandatu członka Rady Dzielnicy Dziesiąta przez Kamila Potęgę.
przewodnicząca poddała pod głosowanie uchwałę o o przyjęciu uchwały o objęciu mandatu przez Kamila Potęgę: za przyjciem 13 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.4
Przewodnicząca Rady odczytała treść ślubowania.
Kamil Potęga odpowiedział słowem: Ślubuję.
Ad.5
Marcin Krupiński zreferował temat przywołując m.in wniosek ZDiM oraz opinię MAZ.
Do posiedzenia dołączyła Celina Ładniak.
Mieszkanka wyraziła swoją opinię i zawnioskowała o wycięcie drzewa z powodów trudności jakie mają i mogą mieć służby m.in medyczne w dotarciu do posesji.
Mieszkanka wyraziła swoją opinię w sprawie wycięcia drzew na ul. Pułaskiego, które w opinii mieszkańców nie powinny być wycinane. Natomiast drzewo w omawianym miejscu przeszkadza mieszkańcom.
Grzegorz Kołodziej zwrócił uwagę, że w Lublinie wycina się drzewa, których mieszkańcy bronią, natomiast problem jest w wycięciu drzewa, w sytuacji, gdy drzewo mieszkańcom przeszkadza.
Szymon Furmaniak zwrócił uwagę, że zmiana organizacji ruchu - ustanowienie drogi jednokierunkowej - nie rozwiąże echżadnego problemu mieszkańców. Zmiana organizacji i oznakowanie, byłaby przerostem formy nad treścią - oznakowanie - tak jak ma to miejsce, w łączniku między Pułaskiego i Słowackiego. Łącznik dotyczy kilku posesji i mieszkańcom nie jest potrzebne oznakowanie.
Marcin Krupiński zasugerował by mieszkańcy skontaktowali się z MAZem i zaproponowali nasadzenia kompensacyjne za ewentualne wycięcie drzewa w przedmiotowej sprawie.
Piotr Nizioł podzielił się swoimi wrażeniami z przejazdu samochodem przez łącznik w obu stronach. Zasugerował, by wymusić ograniczenie parkowania rejonie wyjazdu z tego łącznika, aby wyjazd z łącznika na ulicę Pułaskiego był łatwiejszy.
Marcin Krupiński wyraził swoją opinię, że faktycznie zmiana organizacji ruchu nie jest tu potrzebna. Natomiast zreferował postawę ZDiM, które wg opinii Przewodniczącego Zarządu, kieruje się przepisami w piśmie, które wpłynęło do Rady Dzielnicy.
Piotr Choduń zwrócił uwagę, by ewentualne nasadzenia kopensacyjne dokładnie uzgadniać z biurem MAZ oraz z okolicznymi mieszkańcami.
Andrzej Małysz złożył wniosek o opinię Rady Dzielnicy w temacie ewentualnej wycinki drzewa na ul. Pułaskiego.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie negatywną opinię na wniosek WZRiM, jednocześnie Rada Dzielnicy Dziesiąta w opinii negatywnej rekomenduje wycięcie drzewa w przedmiotowym miejscu: 14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Grzegorz Kołodziej opuścił posiedzenie.
Ad.6
Marcin Krupiński zreferował pismo od ZDiM oraz sytuację jaka powstała jako konsekwencja trwającego remontu ul. Herberta.
Wojciech Kret w przeszłości na przedmiotowym placu znajdowały się stoły targowe. W pewnym momencie stoły targowe zniknęły i plac został zaadaptowany na parking.
Szymon Furmaniak zwrócił uwagę, że na Dziesiątej nie mamy targowiska, a takie miejsce jest cenne dla każdego osiedla i dzielnicy. Zwrócił uwagę, że po remoncie ul. Herberta handel powinien odbywać się na przedmiotowym placu.
Renata Janowska jako mieszkanka dzielnicy i członkini Rady Osiedla wyraziła opinię, że na przedmiotowym placu powinien nadal odbywać się handel.
Marcin Krupiński zasugerował, by po remoncie ul. Herberta, Rada zwróciła się do Urzędu Miasta o uporządkowanie placu z pomocą Wiceprezydentki Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak oraz radnego Piotra Chodunia.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie pozytywną opinię na zajęcie pasa drogowego w celach handlowych na parkingu przy wzdłuż ul. Herberta: 14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.7 18:48
Marcin Krupiński zreferował temat Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
Celina Ładniak zgłosiła wniosek o inwentaryzację drzew na ul. Siemiradzkiego i dokonanie niezbędnej pielęgnacji.
Większość osób na zebraniu poparło Marcina Krupińskiego w jego pomyśle na Zielony Budżet w wymienionych lokalizacjach.
Ad.8
Przewodnicząca poddała pod głosowanie projekt protokołu z XVII: 14 za, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.9
Marcin Krupiński zreferował działalność Zarządu w ostatnim czasie.
Ad.10
Mieszkaniec ul. Żeromskiego jako reprezentant mieszkanek i mieszkańców ul. Żeromskiego spytał o los wniosku o remont ulicy Żeromskiego.
Marcin Krupiński potwierdził, że Rada Dzielnicy złożyła wnioski do budżetu miasta Lublin wśród których była też ujęta ulica Żeromskiego.
Ad.11
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 19:08
---
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-uchwała RDD w sprawie objęcia mandatu przez Kamila Potęgę;
-opinia RDD w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Pułaskiego (ruch jednokierunkowy
na łączniku do ul. Świętochowskiego) – na wniosek Wydziału Zarządzania Ruchem;
-opinia RDD w sprawie możliwości wydawania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego w celach handlowych na parkingu przy ul. Herberta - Przybylskiego – na wniosek Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.
Protokół XIX posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie
Data: 15 grudnia 2021 r. (środa)
Miejsce obrad: Zespół Szkół Transportowo–Komunikacyjnych w Lublinie - ul. Zemborzyckiej 82
Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Spotkanie konsultacyjne dotyczące nowej siatki komunikacji miejskiej po uruchomieniu
Dworca Metropolitalnego – z udziałem przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego
w Lublinie.
4. Przyjęcie stanowiska w sprawie protestu mieszkańców dzielnicy - sąsiadów działki Zemborzycka 29.
5. Przyjęcie protokołu z XVIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
6. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 28.10.2021 r. – 15.12.2021 r.
7. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
8. Zamknięcie posiedzenia.
Goście:
Piotr Choduń, Piotr Popiel, mieszkanka.
Grzegorz Malec - Dyrektor ZTM
Sławomir Podsiadły - zastępca dyrektora ZTM
Marek Czarnocki - Kierownik Działu Planowania
Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego ZSTK
Ad.1
Przewodnicząca Rady otworzyła posiedzenie o godzinie 18:08.
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Ad.2
Renata Janowska zaproponowała dołączenie do porządku obrad stanowisko w sprawie zmian na ul. Zemborzyckiej 29 (aktualnie budynek sklepu LSS Społem Merkury).
Przewodnicząca poddała pod głosowanie dodanie punktu proponowanego przez Renatę Janowską. Za 14, 0, 0.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie proponowanego porządku posiedzenia po przegłosowanej zmianie: za głosowało 14 osób, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.3 18:11
Grzegorz Malec - nakreślił temat nowej siatki połączeń komunikacyjnych w związku z planowanym otwarciem nowego dworca autobusowego przy dworcu kolejowym od 1 stycznia 2023.
Ostatnia większa zmiana, ale nie kompleksowa zmiana siatki, miała miejsce w 2015 r., gdy realizowany był unijny projekt dotyczący głównie trolejbusów. Przypomniał o ankiecie na stronie ZTM dla mieszkanek i mieszkańców, a także o ankiecie kierowanej do Rad Dzielnic. Ankiety będą aktywne do końca stycznia.
Program unijny współpracy z Kiszyniowem będzie finansował opracowanie dokumentacji - badania marketingowe komunikacji miejskiej (popyt rzeczywisty, potoki, badania faktycznego liczenia osób w autobusach też wsiadających i wysiadających, struktury pasażerskiej).
Model ruchu opracowywany we współpracy z Politechniką Lubelską.
Komunikacja Miejska nie jest w stanie się samofinansować. Lublin miał dobry wskaźnik odpłatności, bywał nawet na poziomie 60%.
Michał Samolej - spytał o ofertę dla osób mieszkających poza Lublinem, a przyjeżdżających do Lublina.
Grzegorz Malec - opowiedział o formach zachęt do przesiadania się do komunikacji miejskiej - m.in BUS-pasy.
Do posiedzenia dołączył Andrzej Małysz.
Szymon Furmaniak podkreślił skromną liczbę miejsc parkingowych na parkingach P+R.
Piotr Popiel wspomniał o staraniach Rady Dzielnicy Zemborzyce o pętlę przesiadkową na ul. Żeglarskiej.
Renata Janowska podkreśliła zbyt rzadkie kursowanie autobusów. Trudny dojazd z Herberta na ul. Zana.
Wojciech Kret wyraził opinię, że są kierunki na których Dziesiąta jest zamknięta.
Szymon Furmaniak zasugerował: przeniesienie przystanku Dworzec Główny PKP bliżej wiaduktu, by ZTM sugerowało przesiadki tylko jeśli mamy taktowanie poniżej 10minut, zwiększenie wozokilometrów do poziomi większego niż w 2019, (wewnątrz obszaru Małej Obwodnicy) każdy drugi pas ruchu BUS-pasem?Z
Zadał też pytanie czy połączenia między węzłami przesiadkowymi będą wykorzystywały Małą Obwodnicę.
Marcin Krupiński wyraził opinię, że siatki połączeń zawsze opierają się na siatce ulic, a ta wymusza pewne ograniczenia. Podkreślił niewiele połączeń naszej dzielnicy z Centrum (wiaduk Kunickiego).
Niedopasowany do dzisiejszych czasów układ drogowy. Zasugerował wykorzystanie połączeń linii, które nie będą jeździłi przez Kunickiego, gdyż ta ulica już jest przeładowana i chyba nie sposób dokładać kolejnych połączeń.
Grzegorz Malec podkreślił, że istniejąca siatka połączeń historycznie ma swoje uzasadnienie. ZTM szukał możliwości przysunięcia przystanków bliżej wiaduktu, ale nie udało się.
Szymon Furmaniak podkreślił, że aby komunikacja miejska była atrakcyjna musi szybko wozić ludzi z punktu A do punktu B. Ważne, żeby w ankietach dać możliwość wyboru takiej opcji, bo infrastruktura i tabor jest ważna, ale dla wielu osób szybkość dotarcia do celu jest najważniejsza.
Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego ZSTK zwrócił uwagę na problem dotarcia ze Świdnika do ZSTK. Spytał o możliwość dojechania na Zintegrowane Centrum, a z niego do ZSTK w ciągu 15 minut.
Grzegorz Malec podkreślił, że Zintegrowane Centrum będzie integrowało komunikację zamiejscową z komunikacją miejską.
Marek Czarnocki zwrócił uwagę, że linia 160 obsługuje rejon Placu Bychawskiego i najkrótszą drogą jedzie na ul. Zemborzycką, więc nie ma potrzeby tworzyć nowej linii, a przede wszystkim zwiększenie częstotliwości.
Renata Janowska podkreśliła potrzebę zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów.
Posiedzenie opuścili Jakub Król, Adam Ślusarski. (13 osób Rady Dzielnicy)
Beata Basińska wyraziła opinię, że dojazd z Kunickiego na ul. Zana co prawda zajmuje około 30 minut, ale jest zadowolona. A powrót z ul. Zana na ul. Kunickiego z przesiadką autobusem, który jeździ co 10 minut, autobusem, który jeździ BUS-pasem - jest zachwycona. Zawnioskowała by linia 157 zwiększyła częstotliwość w godzinach porannych. Pasażerka zadowolona z BUS-pasów, częstego taktowania autobusów.
Renata Janowska spytała o linię 152 dla Dziesiątej.
Marek Czarnecki zreferował, że linia 152 była linią dodatkową dla Dziesiątej i przy konieczności oszczędności, była jedną z pierwszych i wielu linii, które zostały zmienione w ramach oszczędności.
Ad.4
Renata Janowska zreferowała temat.
Marcin Krupiński zwrócił uwagę, że w warunkach zabudowy jest mowa o wysokości budynku - 31 metrów.
Michał Samolej zwrócił uwagę, że tak wysoki budynek mieszkalny to ponad 100 samochodów mieszkańców, dodatkowy ruch samochodów wzbudzą usługi w nowym budynku. Zagrożona jest też zieleń wokół miejsca.
Marcin Krupiński zasugerował, by Rada wydała stanowisko ograniczające nową inwestycję, ze względu na utrudnienia komunikacyjne, zbyt wysoki budynek, który rzuci cień na okolicę.
Szymon Furmaniak zasugerował, by stanowisko Rady dopuszczało budowę budynku nie wyższego niż 5 kondygnacji, w nawiązaniu do sąsiedniego bloku (Młodzieżowa 4).
Renata Janowska zwraca uwagę, że mieszkańcy wnioskują o poparcie ich protestu.
Marcin Krupiński przeczytał pismo protestacyjne mieszkanek i mieszkańców w związku z ewentualną inwestycją przy Zemborzyckiej 29.
Piotr Popiel zasugerował by skontaktować się z władzami Lubelskiej Spółdzielni Spożywców na temat przyszłości LSS Społem. Zasugerował też kontakt z Prezydentem Miasta w celu poinformowania go - w formie protestu - o projekcie decyzji jaka może powstać w Urzędzie Miasta.
Zasugerował też by odwoływać się od decyzji, aby każda osoba, która dostanie list z urzędu protestowała.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy poddała pod głosowanie poparcie protestu mieszkańców wobec projektu warunków zabudowy na działce przy ul. Zemborzyckiej 29: za 11, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Rada Dzielnicy Dziesiąta popiera protest mieszkańców.
Ad.5 20:25
Przewodnicząca Rady zreferowała wprowadzone poprawki.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z XVIII posiedzenia: za 11, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Posiedzenie opuścił Michał Samolej.
Ad.6
Marcin Krupiński zreferował działalność Zarządu Rady Dzielnicy w okresie od ostatniego posiedzenia.
Ad.7
Marcin Krupiński zaprezentował prezent od Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ł - ręcznie robioną choinkę, dar, który mógł być stworzony dzięki wsparciu Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Szymon Furmaniak poinformował o jakości powietrza podczas posiedzenia. Posiedzenie zaczęło się w chwili, gdy na zewnątrz normy pyłów zawieszonych było przekroczone sześciokrotnie, a w trakcie spotkania normy były przekroczone ponad siedmiokrotnie.
---
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-pismo protestacyjne mieszkańców wobec ewentualnej inwestycji przy ul. Zemborzyckiej 29;
-stanowisko RDD popierające protest mieszkanek i mieszkańców Dziesiątej wobec ewentualnej inwestycji przy ul. Zemborzyckiej 29;
-lista obecności;
Protokół XX posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 12 stycznia 2022 r. (środa)
Miejsce obrad: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lublinie, ul. Wyścigowa 31
Rozpoczęcie posiedzenia o godz. 18.00
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Wydanie opinii w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic:
Nowy Świat i Wojenna, w związku z drugim wyłożeniem przedmiotowego planu.
4. Przyjęcie protokołu z XIX posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 16.12.2021 r. – 12.01.2022 r.
6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7. Zamknięcie posiedzenia.
Ad 1. Otwarcie posiedzenia.
Przewodnicząca otworzyła posiedzenie o godzinie 18:03.
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Ad 2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządek obrad: za 11, przeciw 0, wstrzymało się 0 osób.
Ad 3. Wydanie opinii w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic: Nowy Świat i Wojenna, w związku z drugim wyłożeniem przedmiotowego planu. 18:04
Marcin Krupiński zreferował temat, przypominając ostatnie stanowisko Rady w tym samym temacie. Uwagi ze stanowiska nie zostały uwzględnione przez Urząd Miasta. Na otwartym wyłożeniu planu w grudniu byli obecni także mieszkańcy, którzy poniosą najbardziej dotkliwie skutki ewentualnego wejścia planu w życie. Przewodniczący Zarządu zreferował proponowaną opinię.
Do posiedzenia dołączyli Piotr Nizioł oraz Beata Basińska.
Grzegorz Kołodziej wspomniał o zapisach projektu, które mówią opłacie adiacenckiej, którą mieliby ponieść mieszkańcy przy okazji inwestycji.
Szymon Furmaniak wyraził opinię, że Ratusz uparcie planuje ulice, które negują sens Małej Obwodnicy tworząc ulice, które przecinają Śródmieście. Kiedy to po otwarciu Małej Obwodnicy ruch powinien być kierowany na nią i dalej poza miasto, a nie do Śródmieścia i przez centrum.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie opinię w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic: Nowy Świat i Wojenna: za 13, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Do posiedzenia dołączył Michał Samolej.
Ad 4. Przyjęcie protokołu z XIX posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta. 18:20
Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu XIX posiedzenia: za 14, przeciw 0, wstrzymało się 0 osób.
Ad 5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 16.12.2021 r. – 12.01.2022 r. 18:21
Marcin Krupiński zreferował działalność Zarządu w podanym terminie, a w związku z okresem świątecznym nastąpiła mniejsza intensywność możliwości działań Zarządu. 22 grudnia odbyło się otwarte wyłożenie projektu planu dotyczące ulic Wojennej i Nowy Świat. Na Sierpińskiego w końcu powstały progi zwalniające, poprawiające jakość życia dzięki spowolnieniu ruchu samochodowego. Do ZDiM wysłane zostało pismo w sprawie progów wyspowych, między którymi auto osobowe może swobodnie przejechać między elementami spowalniającymi.
Ad 6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje. 18:23
Marcin Krupiński poinformował, że prawdopodobnie w miesiącu marcu naszą dzielnicę odwiedzi Prezydent Miasta w ramach spotkań “Plan dla dzielnic”.
Szymon Furmaniak zaproponował spotkanie dla Rady Dzielnicy, by zapoznać się z Miejskim Planem Adaptacji do Zmian Klimatu - aktualnie Uchwała Rady Miasta Lublin. W opini członka Rady jest to dokument ważny i wszechstronny, natomiast może być mało znany, m.in przez to, że jest długi i może nie być zrozumiały dla wszystkich.
Grzegorz Kołodziej - zreferował swoją opinię na temat Miejskiego Planu oraz krytyczną opinię procesu jego procedowania. Wyraził opinię, że pomimo wszystko warto zainteresować się tym dokumentem. Grzegorz Kołodziej współtworzył dokument w taki sposób, że wysyłał swoje uwagi i fachowe opinię. Wyraził chęć kontaktu z urzędnikami.
Marcin Krupiński poinformował, że wzrosła rezerwa celowa do wysokości 170 tys. zł.
Przedszkole nr 22 prosi o wsparcie finansowe w celu zakupu wyposażenia. Inną inwestycją proponowaną do kontynuacji to chodnik na ul. Kwiatowej - przy okazji można uporządkować układ komunikacyjny w okolicy.
Piotr Nizioł zwrócił uwagę, żeby monitorować stan dotychczasowych inwestycji m.in z rezerwy Rady. Są sytuacje, że nowe inwestycje wymagają zabezpieczenia, gdyż infrastruktura bywa niszczona. Na przesmyku ulicy Wita Stwosza potrzebne jest oświetlenie - przejście to jest intensywnie uczęszczane, a niestety bardzo zaniedbane.
Marcin Krupiński zobowiązał się porozmawiać z osobami z firmy MKK, która ma siedzibę w sąsiedztwie przesmyku.
Renata Janowska zreferowała temat wydania Warunków Zabudowy dla posesji Zemborzycka 29, będzie chciała zgłosić ten temat na spotkaniu z Prezydentem Miasta. Poinformowała, że Rada Osiedla także wystosowała swoją negatywną opinię dla ww. opinii.
Podniosła temat smogu, który cały czas jest dużym problemem na naszej dzielnicy.
Michał Samolej podniósł temat, że temat smogu w aktualnej sytuacji podwyżek cen opłat za gaz wydaje się nie na miejscu. Zwrócił uwagę na potrzebę częstszych odwiedzin Straży Miejskiej EkoPatrolu.
Szymon Furmaniak podkreślił rolę Uchwały Antysmogowej Sejmiku Województwa, która wpływa na to jakie paliwa mogą być sprzedawane i w jakich urządzeniach. Warto podkreślić i walczyć o to, by wszelkie programy antysmogowe dotyczyły także ocieplania budynków.
Marcin Krupiński podkreślił, że w razie podejrzenia co do tego czym pali się w piecach, żeby dzwonić po EkoPatrol.
Ad 7. Zamknięcie posiedzenia.
Przewodnicząca zamknęła posiedzenie o godzinie: 19:04
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-opinia w sprawie projektu planu zagospodarowania dla rejonu ulic: Nowy Świat i Wojenna;
Protokół z XXII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 6 kwietnia 2022 r.
Miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, ul. Mickiewicza 36
Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Uzupełnienie składu Komisji Rewizyjnej.
4. Przyjęcie protokołu z XXI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 1.03.2022 r. - 6.04.2022 r.
6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1 Przewodnicząca otworzyła posiedzenie o godzinie 18:04
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Obecność członkiń i członków Rady Dzielnicy: 11
Goście: 1
Ad.2 Przewodnicząca poddała pod głosowanie proponowany porządek obrad: 11 za, 0 przeciw,0 wstrzymało się.
Ad.3 Przewodnicząca Rady przedstawiła pisemną zgodę Beaty Basińskiej na kandydowanie na członkinię Komisji Rewizyjnej.
Przewodnicząca otworzyła czas zgłaszania kandydatów i kandydatek do Komisji Rewizyjnej.
Nikt nie zgłosił się.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie kandydatury Beaty Basińskiej na członkinię Komisji Rewizyjnej: 11 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Do posiedzenia dołączyli Halina Tes, Adam Ślusarski, Piotr Nizioł.
Przewodnicząca Rady poinformowała, że Rada ma obowiązek wybrania osoby przewodniczącej Komisji Rewizyjnej.
Renata Janowska zgodziła się kandydować.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie kandydatury Renaty Janowskiej na członkinię Komisji Rewizyjnej: 14 za, przeciw 0, wstrzymało się.
Ad.4 Przewodnicząca poddała pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXI posiedzenia Rady Dzielnicy: 14 za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.5 Marcin Krupiński zreferował działalność Zarządu w minionym czasie.
Ad.6 Mieszkanka zasugerowała spotkania z dzielnicowymi z Policji i Straży Miejskiej. Zgłosiła problem skradzionej tablicy rejestracyjnej samochodu z parkingu i problemami w skorzystaniu z monitoringu.
Piotr Nizioł podniósł temat łącznika między ulicami Kunickiego i Nadrzeczną (przedłużenie ul. Wita Stwosza, wzdłuż Głuskiej) - mieszkańcy dopytują czy nowa budowa nie spowoduje zalewania posesji oraz czy inwestycja nie wyszła poza obręb działki.
Wojciech Kret podniósł temat pisma, które wpłynęło z ZTM w Lublinie dotyczącego biletomatów, które mogą pojawić się na dzielnicy.
Kamil Potęga jako przedsiębiorca wyraził swoją opinię, że taka usługa doładowania nie cieszy się dużym zainteresowaniem.
Renata Janowska przypomniała temat wiszących gałęzi na ul. Zemborzyckiej przy wyjeździe z ul. Młodzieżowej.
Renata Janowska poruszyła temat pojemnika na elektrośmieci.
Marcin Krupiński zreferował, że na ten moment na dzielnicy nie ma pojemnika na elektrośmieci.
Ad.7 Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 18:34
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-Uchwała powołująca Beatę Basińską na członkinię Komisji Rewizyjnej;
-Uchwała Rady powołująca Renatę Janowską na przewodniczącą Komisji Rewizyjnej;
-lista obecności
Protokół XXIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 27 kwietnia 2022 r. (środa)
Miejsce obrad: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, ul. Mickiewicza 36
Obecne osoby członkowie i członkinie Rady Dzielnicy: 14
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Absolutorium dla Zarządu Dzielnicy za rok 2021:
a) sprawozdanie przewodniczącego Zarządu z działalności w roku 2021,
b) sprawozdanie Komisji Rewizyjnej,
c) podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium.
4. Przyjęcie protokołu z XXII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
5. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 7.04.2022 r. – 27.04.2022 r.
6. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
7. Zamknięcie posiedzenia.
Ad. 1
Przewodnicząca Rady otworzyła posiedzenie o godzinie 18:00.
Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Marcin Krupiński zaproponował dodanie do porządku obrad punkt dotyczący opiniowania projektów w Budżecie Obywatelskim.
Nie padł wniosek formalny o dołączenie takiego punktu.
Ad. 2
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie porządek obrad: 14 osób zagłosowało za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad. 3
Marcin Krupiński zreferował sprawozdanie.
Do posiedzenia dołączyły Beata Basińska i Celina Ładniak.
Do posiedzenia dołączył Wojciech Kret.
Do posiedzenia dołączyły dwie osoby - goście.
Renata Janowska zreferowała sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
Komisja Rewizyjna wnioskuje w Radzie Dzielnicy o udzielenie absolutorium Zarządowi Rady Dzielnicy Dziesiąta.
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie uchwały o udzieleniu absolutorium Zarządowi Rady Dzielnicy: za 16, 0 przeciw, wstrzymała się 1 osoba.
Ad.4
Przewodnicząca Rady Dzielnicy poddała pod głosowanie protokół z XXII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta: 16 za, 0 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Ad. 5
Marcin Krupiński zreferował działalność Zarządu Dzielnicy w okresie 7.04.2022 r. – 27.04.2022 r.
Marcin Krupiński wystosuje do Prezydenta Miasta apel o nadzór nad terenami zielonymi na dzielnicy, które zostają zamieniane na parkingi - Nadrzeczna, Smoluchowskiego.
Ad. 6
Krzysztof Wronka członek Rady Dzielnicy Czuby Północne wraz z Agatą Opolską mieszkanka dzielnicy Szerokie przedstawił projekt uchwały obywatelskiej zwiększającej kompetencje Rad Dzielnic.
Jest to efekt spotkań inicjowanych przez senatora Jacka Burego.
Uchwała zakładałaby możliwość większej działalności na sesjach Rady Miasta - inicjatywa uchwałodawcza.
Agata Opolska zaprezentowała zmiany w statutach Rad Dzielnic.
Andrzej Małysz zaproponował, by temat ten pojawił się na kolejnym posiedzeniu Rady Dzielnicy.
Szymon Furmaniak wyraził swoją opinię, że pomysł tej uchwały to kropla, która drąży skałę - jedno z wielu działań, które w końcu miejmy nadzieję zwiększą kompetencje Rad Dzielnic.
Marcin Krupiński zwrócił uwagę na skomplikowany proces tworzenia uchwał i zarządzeń, ich zaawansowania, w jakiej formie powinny być składane do Rady Miasta i zwrócił uwagę, że Rada Dzielnicy ma słabe zaplecze do tworzenia wysokiej jakości merytorycznych dokumentów.
Beata Basińska podniosła problem wycinania drzew na jednostce wojskowej, od strony ul. Wyścigowej. Zwróciła też uwagę na budowę deweloperską na ul. Wojennej.
Marcin Krupiński zasugerował, że Rada Dzielnicy może wymagać od władz miasta, by Ratusz przypilnował nasadzenia kompensacyjne.
Marcin Krupiński wyraził opinię, że na zabudowę przy ul. Wojennej Rada nie ma wpływu. Natomiast może mieć wpływ na Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Posiedzenie opuścili Jakub Król i Adam Ślusarski.
Wojciech Kret zaalarmował temat nasadzeń drzew na dzielnicy. Jedynym drzewem nasadzonym jakie znaleźli mieszkańcy jest lipa przy skrzyżowaniu Herberta i Świętochowskiego.
Pojawił się temat boiska przy ul. Siemiradzkiego i niepokojów jakie zgłaszają mieszkańcy bloku obok boiska.
Wojciech Kret zwrócił uwagę na łatanie dziur na ulicach Biernata z Lublina w rejonie Przybylskiego i Herberta. Łatanie okazuje się bardzo symboliczne. Dziury pozostają dziurami.
Szymon Furmaniak zwrócił uwagę, że problemu pijących osób na ławce na przystanku Dąbrowska 01 nie rozwiąże likwidacja ławki. Osoby, które z ławki korzystają też są mieszkańcami Lublina. Jeśli ławki zabraknie, będą spotykać się w innym miejscu. Jeśli problemem jest picie alkoholu, warto taki problem przekazać do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającej przy Radzie Miasta Lublin.
Szymon Furmaniak przekazał informację od mieszkańców, że Ratusz wydał do zaopiniowania mieszkańców projekt postawienia słupków na skrzyżowaniu ulic Herberta i Świętochowskiego w celu zabezpieczenia skrzyżowania przed parkowaniem niezgodnym z prawem o ruchu drogowym.
Marcin Krupiński poinformował o konsultacjach społecznych dotyczących realizacji projektu Zielonego Budżetu i kontynuowania skwerów kieszeniowych.
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie: 19:34
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium;
-sprawozdanie przewodniczącego Zarządu z działalności w roku 2021;
-sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
Protokół XXIV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 8 czerwca 2022 r. (środa)
Miejsce obrad: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, ul. Mickiewicza 36
Obecne osoby Rady Dzielnicy: 13
Goście: 1 (Radny Miejski Piotr Choduń)
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Przyjęcie opinii w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic Nowy Świat i Wojenna (III wyłożenie).
4. Podjęcie uchwały w sprawie zgłoszenia propozycji z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2023.
5. Przyjęcie protokołu z XXIII posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
6. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 28.04.2022 r. – 8.06.2022 r.
7. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
8. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1
Przewodnicząca otworzyła posiedzenie o godzinie 18:03
Przewodnicząca Rady stwierdziła kworum.
Ad.2
Przewodnicząca poddała pod głosowanie proponowany projekt posiedzenia: za głosowało 13 osób, 0 było przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.3 18:04
Przewodniczący Zarządu przedstawił temat oraz zmiany wprowadzone podczas II wyłożenia i III wyłożenia planu.
Przedstawił propozycję opinii wypracowaną przez Zarząd Rady.
Wywiązała się dyskusja pomiędzy Jakubem Królem, Marcinem Krupińskim i Szymonem Furmaniakiem na temat ruchu kołowego w rejonie ulicy Wojennej i Kunickiego.
Piotr Choduń zwrócił uwagę, że najszybciej budowaną ulicą może być ul. Dekutowskiego, która połączy się z ul. Głuską.
Przewodnicząca Rady poddała projekt opinii pod głosowanie: 11 osób głosowało za, 0 przeciw, 2 osoby wstrzymały się.
Ad.4 18:24
Marcin Krupiński przedstawił propozycje do budżetu miasta Lublin wypracowane przez Zarząd.
Przewodnicząca poddała pod głosowanie propozycje do budżetu miasta Lublin na rok 2023: za głosowało 13, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.5 18:36
Przewodnicząca poddała pod głosowanie protokół z XXIII posiedzenia Rady Dzielnicy: 13 głosowało za, 0 przeciw, 0 wstrzymało się.
Ad.6
Marcin Krupiński zreferował prace Zarządu.
Ad.7 18:43
Przewodnicząca Rady poinformowała o spotkaniu z Prezydentem Miasta 13 czerwca.
Szymon Furmaniak zademonstrował aplikację https://zglosto.lublin.eu/ i podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat faktycznej skuteczności tej metody zgłoszeń małych problemów w mieście.
Ad.8 18:46
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 18:46.
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-opinia w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania dla rejonu ulic Nowy Świat i Wojenna (III wyłożenie);
-uchwała w sprawie zgłoszenia propozycji z terenu dzielnicy Dziesiąta do budżetu miasta Lublin na rok 2023.
Protokół XXV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 7 września 2022 r. (środa)
Miejsce obrad: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, ul. Mickiewicza 36
Rozpoczęcie posiedzenia o godz. 18.00
Osoby z Rady Dzielnicy: 14
Proponowany porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Przyjęcie opinii w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Boya-Żeleńskiego (odcinek od skrzyżowania z ul. Orzeszkowej do skrzyżowania z ul. Oczki) – wprowadzenie ruchu jednokierunkowego (na wniosek Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UML).
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy Dziesiąta na rok 2022.
5. Przyjęcie protokołu z XXIV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
6. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 9.06.2022 r. – 7.09.2022 r.
7. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
8. Zamknięcie posiedzenia.
Ad.1
Przewodnicząca otworzyła posiedzenie o godzinie 18:02. Przewodnicząca Rady stwierdziła kworum (11 osób).
Ad.2
Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządek obrad: za głosowało 11 osób, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.3 18:03
Marcin Krupiński zreferował temat organizacji ruchu na ul. Boya-Żeleńskiego (odcinek od
skrzyżowania z ul. Orzeszkowej do skrzyżowania z ul. Oczki) – wprowadzenie ruchu
jednokierunkowego.
Do posiedzenia dołączyła Beata Basińska, Celina Ładniak oraz Jakub Król.
Szymon Furmaniak pochwalił pomysł ustalenia ulicy jednokierunkowej na przedmiotowym odcinku ulicy oraz na innych na terenie dzielnicy, gdzie występuje problem kierowców parkujących na chodnikach. W sytuacji, gdy ulica jest jednokierunkowa chodniki częściej pozostają niezastawione autami.
Przewodnicząca Rady poddała pozytywną opinię pod głosowanie: za głosowało 14 osób, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.4
Marcin Krupiński zreferował temat zmian w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy
Dziesiąta na rok 2022 dotyczących klubów seniora na dzielnicy.
Przewodnicząca Rady poddała pozytywną opinię pod głosowanie: za głosowało 14 osób, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.5
Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie protokołu z XXIV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta: za głosowało 14 osób, przeciw 0, wstrzymało się 0.
Ad.6 18:10
Marcin Krupiński zreferował działalność Zarządu Rady w okresie od poprzedniego posiedzenia.
Ad.7 18:19
Zakres prac możliwych do wyremontowania chodników na ulicach Kochanowskiego i Leśnej w ramach rezerwy celowej.
Celina Ładniak: pielęgnowana zieleń na ul. Siemiradzkiego.
Wojciech Kret zwrócił uwagę na zły stan kasztanowców na ul. Świętochowskiego.
Marcin Krupiński zreferował ponownie temat boiska przy ul. Siemiradzkiego i problemów związanych z osobami korzystającymi z boiska, które jest uciążliwe dla mieszkańców - skarga mieszkańców.
Ad.8
Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 18:31
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-pozytywna opinia w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Boya-Żeleńskiego (odcinek od
skrzyżowania z ul. Orzeszkowej do skrzyżowania z ul. Oczki) – wprowadzenie ruchu
jednokierunkowego (na wniosek Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością
UML);
-uchwała Rady Dzielnicy Dziesiąta w sprawie zmian w podziale rezerwy celowej przyznanej Radzie Dzielnicy.
Protokół XXVI posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie w dniu 30 listopada 2022 r. (środa)
Miejsce obrad: VI Liceum Ogólnokształcące w Lublinie, ul. Mickiewicza 36
Rozpoczęcie posiedzenia o godz. 18.00
Obecnych członków i członkiń Rady Dzielnicy: 12
Porządek obrad:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Przyjęcie porządku posiedzenia.
3. Wydanie opinii w sprawie w sprawie projektu uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Lublin oraz ustalenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (na wniosek Wydziału Spraw Administracyjnych UML).
4. Informacja na temat przekazanych przez Radę Dzielnicy Tatary projektów petycji w sprawie nie wyrażenia zgody na budowę instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych
w Lublinie wraz z prośbą o zbieranie podpisów pod ww. petycjami.
5. Przyjęcie protokołu z XXV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta.
6. Informacja o działalności Zarządu Dzielnicy w okresie 8.09.2022 r. – 30.11.2022 r.
7. Sprawy bieżące i organizacyjne, oświadczenia, wolne wnioski, informacje.
8. Zamknięcie posiedzenia.
Ad. 1 Przewodnicząca otworzyła posiedzenie zebrania o 18:05. Przewodnicząca stwierdziła kworum.
Ad. 2 Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządku posiedzenia: 12 za, 0 wstrzymało się, przeciw 0.
Ad. 3
Marcin Krupiński zreferował materiały, które dotarły do Rady z Urzędu Miasta.
Michał Samolej wyraził obawę przed tworzeniem się melin w przypadku zmniejszenia liczby punktów sprzedaży alkoholu.
Piotr Nizioł poparł ten głos.
Szymon Furmaniak zaproponował, by Rada Miasta zwróciła uwagę na likwidację reklamy produktów alkoholowych w przestrzeni publicznej.
Jerzy Świątek zwrócił uwagę, że wzrost ceny mógłby zmienić sytuację.
Kamil Potęga wyraził swoją obserwację, że wiele punktów sprzedaży alkoholu znika z rynku.
Przewodnicząca Rady poddała projekt opinii pod głosowanie: 6 za, 3 przeciw, 3 wstrzymały się.
Ad. 4
Przewodnicząca poprosiła mieszkankę - Krystyna Brodowska, Rada Dzielnicy Felin, reprezentującą Stowarzyszenie "Ekologiczny Lublin" -, która przedstawiła problem inwestycji w postaci spalarni śmieci.
Pani Brodowska przeczytała treść petycji do Sejmiku Województwa, zreferowała sprawę oraz zarzuty jakie pojawiają się wobec inwestycji trzech spalarni śmieci.
Ad. 5
Przewodnicząca poddała pod głosowanie protokół z XXV posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta: 11 za, przeciw 0, wstrzymała się 1 osoba.
Ad. 6 Marcin Krupiński zreferował działalność Zarządu w okresie 8.09.2022 r. – 30.11.2022 r.
Ad. 7
Grzegorz Kołodziej zwrócił uwagę na problem zawracających pojazdów na ul. Kunickiego - kierowcy jadący z terenów w okolicy Dworca i Pocztowej, zawracają na podjazdach posesji na ul. Kunickiego. Wcześniej możliwość zawracania była wygodniejsza i bezpieczniejsza na wjeździe do terenie po drożdżowni.
Szymon Furmaniak poinformował, że wnioskował 17 lutego 2022 r. o zielone strzałki na skrzyżowaniu Wyścigowej, Dunikowskiego i Wojennej - UML nie odpowiedział na ten wniosek.
Michał Samolej zwrócił uwagę na zbyt szybko jeżdżących kierowców na ul. Nadrzecznej.
Grzegorz Kołodziej zaproponował oznakowanie o skrzyżowaniach równorzędnych.
Grzegorz Kołodziej zwrócił uwagę na wyjazd z ulicy Piaskowej i opóźnione zielone światło w lewo na Kunickiego i prosto do Nowego Światu, względem relacji Piaskowa i w prawo w Kunickiego.
Marcin Krupiński poinformował o konkursie “Dzielnice Kultury”.
Marcin Krupiński zreferował wniosek od MOPR w sprawie wsparcia działań tej jednostki miejskiej.
Ad. 8 Przewodnicząca Rady zamknęła posiedzenie o godzinie 19:35
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-lista obecności;
-opinia w sprawie w sprawie projektu uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie zasada usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Lublin oraz ustalenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (na wniosek Wydziału Spraw Administracyjnych UML).
Protokół I posiedzenia Rady Dzielnicy Dziesiąta w dniu 21 marca 2023 r.
Obecnych członkiń i członków Rady Dzielnicy Dziesiąta: 19
Miejsce obrad: Ratusz, Plac Łokietka 1
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marcin Nowak otworzył Posiedzenie o godzinie 17:33
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie, powietanie gości i stwierdzenia prawomocności posiedzenia.
2. Ślubowanie.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Wybór przewodniczącego Rady Dzielnicy (w oparciu o art. 10 ust. 1 Statutu Dzielnicy):
a) zgłaszanie kandydatur;
b) wybór komisji skrutacyjnej;
c) głosowanie nad kandydaturami;
d) ogłoszenie wyników.
5. Podjęcie uchwały o skutecznym sposobie zawiadamiania członkinie i członków Rady o posiedzeniach Rady.
6. Zakończenie posiedzenia.
1. Marcin Nowak Przewodniczący Posiedzenia otworzył posiedzenie, powitał obecne osoby i stwierdził kworum.
Urszula Ziembikiewicz-Otulska zgłosiła wniosek podjęcie uchwały o skutecznym sposobie zawiadamiania
2. Przewodniczący posiedzenia przyjął ślubowanie od członkiń i członków Rady Dzielnicy.
3. Przewodniczący posiedzenia poddał pod głosowanie porządek posiedzenia: 19 za,0 przeciw, 0 wstrzymało się.
4. Wojciech Kret zgłosił kandydaturę Urszuli Ziembikiewicz-Otulskiej na Przewodniczącą Rady.
Do komisji skrutacyjnej zgłosili się Andzrej Małysz, Celina Ładniak, Wojciech Kret.
Celina Ładniak została wybrana przewodniczącą Komisji Skrutacyjnej.
Urszula Ziembikiewicz-Otulska przedstawiła swoją kandydaturę Radzie Dzielnicy.
Przewodniczący posiedzenia przeczytał zasady wybór Przewodniczącej/Przewodniczącego Rady Dzielnicy.
Celina Ładniak rozdała karty do głosowania.
Celina Ładniak ogłosiła wynik głosowania.
Urszula Ziembikiewicz-Otulska została wybrana 18 za, 1 wstrzymujący się, 0 głosów przeciw.
Marcin Nowak przekazał przewodniczenie posiedzenia Urszuli Ziembikiewicz-Otulskiej.
5. Urszula Ziembikiewicz-Otulska zaproponowała kontynuowanie metody powiadomień praktyką poprzedniej kadencji poprzez SMS oraz e-maile: 19 za.
Urszula Ziembikiewicz-Otulska ogłosiła termin kolejnego posiedzenia tj. środa 12 kwietnia 18:00 w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Mickiewicza 36.
Urszula Ziembikiewicz-Otulska zakończyła posiedzenie 18:05.
Protokół sporządził: Szymon Furmaniak
Protokół zatwierdziła: Urszula Ziembikiewicz-Otulska
Protokół zatwierdzony w dniu:
Podpis Przewodniczącej obrad:
(po zatwierdzeniu protokołu)
Załączniki:
-protokół Komisji Skrutacyjnej;
-uchwała o skutecznym sposobie zawiadamiania członkinie i członkówRady o posiedzeniach Rady.
-lista obecności.
Kontakt - Dziesiąta
Siedziba Rady i Zarządu Dzielnicy Dziesiąta:
ul. Mickiewicza 36
20 - 466 Lublin
Dyżury członków Rady Dzielnicy Dziesiąta pełnione w siedzibie Rady - każda środa miesiąca w godz. 17.00 - 18.00 w siedzibie Rady Dzielnicy Dziesiąta
- Przewodnicząca Rady Dzielnicy Dziesiąta - Urszula Ziembikiewicz-Otulska
- Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Dziesiąta - Wojciech Kret